Zavrieť

Porady

Operatívna evidencia drobného majetku

Ahojte, chcem sa opýtať, či vyplýva povinnosť viesť operatívnu evidenciu drobného majetku, ktorý neodpisujem ale dávam priamo do spotreby? Auditori také niečo spomínali...
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanah3 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať, či vyplýva povinnosť viesť operatívnu evidenciu drobného majetku, ktorý neodpisujem ale dávam priamo do spotreby? Áno, je to povinnosť. Auditori také niečo spomínali...
V texte.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
dobré by bolo urobiť si smernicu, od akej hodnoty majetku sa bude účtovať do drobného majetku a viesť knihu drobného majetku.

ja mám túto hodnotu stanovenú na 166€, ale aj tak evidujem v knihe drob.majetku aj majetok s nižšou hodnotou, kvoli ďalším nákladom.

napríklad tlačiareň stojí 100€ ale zaevidujem ju, aby som si do nej mohla kupovať toner....
4 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Doplním, ak eviduješ aj drobný majetok v OTE, máš väčší prehľad o majetku pri inventarizácii, napr. náradie, kalkulačky. ostatný drobný majetok, máš prehľad o jeho pohybe, zároveň môžeš dať podpísať zamestnancom zodpovednosť za zverený majetok ( aj drobný). Pri inventarizácii budeš mať priložený aj zoznam takto evidovaného majetku.
2 0
zuzanah3 zuzanah3

zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

ďakujem vám všetkým za odpoveď, ja si to tiež myslím... a ako potom napr. vyradím telefón z tej evidencie, ked sa pokazí? Lebo neúčtujem o majetku, iba si vediem zjednodušené karty - operatívna evidencia v účtovnom programe. Mám tu kartu normálne zrušiť? Ešte sa chcem opýtať, či ma neviete odvolať na nejaký §, ktorý túto povinnosť ukladá.. lebo klient to chce vedieť, či to musí robiť. Ďakujeeeeeeem
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ja si urobim vyradovaci protokol
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jacekova Pozri príspevok
dobré by bolo urobiť si smernicu, od akej hodnoty majetku sa bude účtovať do drobného majetku a viesť knihu drobného majetku.

ja mám túto hodnotu stanovenú na 166€, ale aj tak evidujem v knihe drob.majetku aj majetok s nižšou hodnotou, kvoli ďalším nákladom.

napríklad tlačiareň stojí 100€ ale zaevidujem ju, aby som si do nej mohla kupovať toner....
Firma si môže dať toner do nákladov, aj keď nebude mať tlačiareň na karte krátkodobého majetku/v knihe krátkodobého majetku.

Je v poriadku, ak si v internej smernici určím, že ako krátkodobý majetok budem evidovať predmety v hodnote napr. 166 EUR, ale v prípade náradia bude táto hodnota napr. od 1 EUR? Pracujem v stavebnej firme a ide o to, že majiteľom sa nepáči veľký nákup náradia, napr. každú chvíľu sa kupujú šrobováky v hodnote 2 - 5 EUR. Je to malá suma za jeden nákup, ale v sumáre je to dosť. Alebo sa kupujú napr. vodováhy, kde je hodnota cca 30 EUR. Majitelia firmy chcú mať prehľad o tom, čo sa nakupuje, s dôsledkami pre zamestnancov (náradie stratia, zabudnú na stavbe, tak nech sú zodpovednejší, príp. platia náhrady za stratené/poškodené náradie). Z povinnosti evidencii by som v internej smernici vylúčila také veci ako štetce, maliarske valčeky, olamovacie nožíky (t.j. náradie, ktoré nemá dlhú životnosť).
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Llívia Pozri príspevok
Firma si môže dať toner do nákladov, aj keď nebude mať tlačiareň na karte krátkodobého majetku/v knihe krátkodobého majetku.

Je v poriadku, ak si v internej smernici určím, že ako krátkodobý majetok budem evidovať predmety v hodnote napr. 166 EUR, ale v prípade náradia bude táto hodnota napr. od 1 EUR? Pracujem v stavebnej firme a ide o to, že majiteľom sa nepáči veľký nákup náradia, napr. každú chvíľu sa kupujú šrobováky v hodnote 2 - 5 EUR. Je to malá suma za jeden nákup, ale v sumáre je to dosť. Alebo sa kupujú napr. vodováhy, kde je hodnota cca 30 EUR. Majitelia firmy chcú mať prehľad o tom, čo sa nakupuje, s dôsledkami pre zamestnancov (náradie stratia, zabudnú na stavbe, tak nech sú zodpovednejší, príp. platia náhrady za stratené/poškodené náradie). Z povinnosti evidencii by som v internej smernici vylúčila také veci ako štetce, maliarske valčeky, olamovacie nožíky (t.j. náradie, ktoré nemá dlhú životnosť).

samozrejme, máš pravdu...ja take drobnosti dávam automaticky do réžie a predovšetkým taký majetok, ktorého doba použiteľnosti je menej ako 1rok. Ak je doba použiteľnosti viac ako jeden rok a hodnota do 166€, tak to posudzujem individuálne...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jacekova Pozri príspevok
samozrejme, máš pravdu...ja take drobnosti dávam automaticky do réžie a predovšetkým taký majetok, ktorého doba použiteľnosti je menej ako 1rok. Ak je doba použiteľnosti viac ako jeden rok a hodnota do 166€, tak to posudzujem individuálne...
Ako máš to "individuálne posudzovanie" ošetrenie v smernici? Myslíš si, že ten postup, čo som písala pri evidencii náradia, je v poriadku?
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

prosím Vas, firma funguje len cca 2 roky a už sa mi nazbieralo dost dlhodobého drobného majetku ved takým to tempom to bude o chvílu hrubé ako biblia, ako to stade mam vyradovať??? napríklad môžem dat do internej smernici že tento majetok po napriklad 2 rokoch od kupy a zaradenie sa automaticky vylučuje z evidencie mam udat aj dôvod? alebo ako postupovat?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zaeviduješ a necháš v OTE po celú dobu využívania. vyradíš, až ked fyzicky konkrétnu vec zlikviduješ, predáš,. vyradíš z iného dôvodu....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

zuzanah3 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať, či vyplýva povinnosť viesť operatívnu evidenciu drobného majetku, ktorý neodpisujem ale dávam priamo do spotreby? Auditori také niečo spomínali...
V pripade, ze by si ho nemala v evidencii nemozes si nasledne na neho uplatnovat ani nijake dalsie naklady. Napriklad ak by sa jednalo o tlaciaren, tak by si si nemohla dat do nakladov toner.
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

Máme daňovú kontrolu a chcú evidenciu drobného majetku z dôvodu, že ak sa kúpil benzín do píly, či je taká píla v evidencii majetku. Aký paragraf akého zákona hovorí o povinnosti viesť túto evidenciu ?
Ďakujem
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

tak som si zistila, že žiadny. Nie je povinnosť viesť evidenciu drobného majetku, ak sa tak ÚJ rozhodne.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Saturejka Pozri príspevok
tak som si zistila, že žiadny. Nie je povinnosť viesť evidenciu drobného majetku, ak sa tak ÚJ rozhodne.
Ak nepreukážete , že píla je majetkom, tak Vám hrozí , že Vám vyhodia benzín z výdavkov .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Ak nepreukážete , že píla je majetkom, tak Vám hrozí , že Vám vyhodia benzín z výdavkov .
Prečo by ju musela mať v majetku. Veď si ju mohla aj požičať. Načo by potom boli požičovne náradia?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Prečo by ju musela mať v majetku. Veď si ju mohla aj požičať. Načo by potom boli požičovne náradia?
Tak treba preukázať doklad , že je požičaná .

Doplním, však ak som pílu zakúpila ako SZČO , tak mám doklad o zakúpení , ak som vložila do majetku tak mám doklad o zaradení , ak som si požičala tak mám tiež k tomu patričný doklad. Dôkazné bremeno je na SZČO + pomocná evidencia , nemusí byť v účtovníctve , ale mimo účtovníctva .
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Saturejka Pozri príspevok
Máme daňovú kontrolu a chcú evidenciu drobného majetku z dôvodu, že ak sa kúpil benzín do píly, či je taká píla v evidencii majetku. Aký paragraf akého zákona hovorí o povinnosti viesť túto evidenciu ?
Ďakujem
Tiež som zvedavý, aký je to paragraf.

Z ústavy.
Čl.2

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
Naposledy upravil marjankaj : 29.01.13 at 09:15
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Tak treba preukázať doklad , že je požičaná .
Veď to by nemal byť problém. Buď mám bloček, alebo urobím zmluvu o zapožičaní.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Veď to by nemal byť problém. Buď mám bloček, alebo urobím zmluvu o zapožičaní.
Janko však už nerob zo mňa nejakého de...a .Mne to nepíš ja to viem . Zadávateľka však nepíše, že sa jedná o požičanú pílu .Ak by to tak bolo, že je požičaná, tak nemá dôvod tu písať a preukáže sa dokladom a nežiada o radu .
Ona sa pýta, či je povinnosť viesť evidenciu krátkodobého majetku , nakoľko daňová kontrola toto žiada preukázať v súvislosti s pílou a následne s výdavkami benzínu. Ja ešte raz píšem, dôkazné bremeno je na živnostníkovi a má viesť aspoň pomocnú evidenciu.A ak sa Ti niečo nepozdáva tak daj jej k tomu odpoveď a nie na moje príspevky .
Naposledy upravil Zita5 : 29.01.13 at 09:37
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Janko však už nerob zo mňa nejakého de...a .Mne to nepíš ja to viem . Zadávateľka však nepíše, že sa jedná o požičanú pílu .Ak by to tak bolo, že je požičaná, tak nemá dôvod tu písať a preukáže sa dokladom a nežiada o radu .
Ona sa pýta, či je povinnosť viesť evidenciu krátkodobého majetku , nakoľko daňová kontrola toto žiada preukázať .Daj jej k tomu odpoveď a nie na moje príspevky .
Zitka veď si to ešte raz celé prečítaj. To predsa daňová kontrola tvrdila, že tá píla musí byť v majetku. Tak som reagoval, že nemusí, že je aj iná možnosť. A navyše som nenašiel nič o povinnosti viesť evidenciu drobného majetku v zákone.

A možno som debil ja lebo som nenašiel v zákone, čo sa myslí pod pojmom "drobný majetok"
Naposledy upravil marjankaj : 29.01.13 at 09:42
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať