Zavrieť

Porady

Stravné u zamestnávateľa.

Dobrý deň, zamestnávateľ vyriešil stravovanie zamestnancov formou teplej kuchyne, výberom z troch jedál. Nie je problém s nárokom na stravu ale s jej výberom. Na elektronickú kartu môže zamestnanec "nabiť" kredit na mesiac podľa pracovných dní, zohľadňujúc spätne dni keď nárok na stravu zamestnanec nemá ( PC, RD, a pod.). Vzniká situácia, keď zamestnanec má na karte vyšší počet obedov (nevybral si v ten deň nič, zdravotné problémy a pod) ako dokázal spotrebovať v danom mesiaci. Zamestnávateľ nám neumožňuje dorovnať si nárok so spotrebou, výberom napr. 3 obedov v jeden deň ( do obedára). Účtuje si späť peniaze za napr. tie dva obedy ktoré som v úvodzovkách v mesiaci prečerpal. Je to správne ? Tento systém akumuluje nadbytok obedov za ktoré zamestnanec pri nabíjaní kreditu zaplatil zákonnú sumu (podľa dopredu vypočítaného počtu obedov-nárokov na mesiac), pričom zamestnávateľ šetrí náklady na stravné neuznaním počtu odobratých obedov v mesiaci. Je to v súlade so zákonníkom práce a ústavou ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pridávam pdpoveď ešte raz, lebo sa mi prvú podarilo zmazať.

    Zam-ľ postupuje správne, podľa ZP. Zabezpečuje stravu na každý deň a to, že si ju niekedy nevyberieš, nie je jeho problém. Nemôžeš si zobrať za jednu smenu napr. 3 obedy.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zamestnavatel ma povinnost prispievat na 1 jedno denne.
    Ak si ty v dany den jedlo nevyberies (bez ohladu na to z akeho dovodu), nemas narok tento prispevok zamestnavatela vyuzit v iny den a preto zamestnavatel spravne uctuje za dalsie vybrane jedlo v jeden den plnu cenu jedla.
    Postupuje v sulade so Zakonnikom prace.
    Aj v sulade s ustavou .
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pajuh Ďakujem za koment.,....... pri nabíjaní kreditu na začiatku mesiaca ale ja zaplatím plnú sumu mojich príspevkov za predpokladaný počet obedov (napr.1EURO/obed), v prípade neodobratia obedu som tieto peniaze vhodil do spoločnosti čo nám varí......uniká mi dôvod prečo zamestnávateľ robí na začiatku mesiaca prácu s výpočtom predpokladaného kreditu. Nech si každý nabíja kredit aký chce a zamestnávateľ prepláca zamestnancovi len mesačný nárok... :-) Zákon uvádza jedno jedlo denne, ale nikde nie je uvedená povinnosť ten jeden obed denne odobrať? :-)
    ivka70 To sa spytaj zamestnavatela ,preco to tak pocita, v podstate to kopiruje vydavanie stravnych listov dopredu, nazaciatku mesiaca.
    Povinnost odoberat jedlo nieje nikde stanovena, ved ta k tomu ani nikto nenuti.
    Tweety Nie, nemáš povinnosť sa stravovať. Umožnené si to ale mal. Je to rovnaké, ako oraziť si dopredu poukážku na obed a potom neísť obedovať. Nie je to problém zamestnávateľa.
      zbaliť
    ivka70 17.05.18 09:48 priradil do Porady
    ivka70 17.05.18 09:48 odstránil(a) z Porady

    Stravné u zamestnávateľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.