Zavrieť

Porady

Živnostník-študent nad 25 rokov a odvody do ZP

Dobrý deň, som živnostník a platím mesačne odvody do ZP cca 45 euro, pretože som minulí rok nemal vyšší príjem ako nezdaniteľné minimum. Tento rok, taktiež nebudem mať vyšší príjem ako nezdanitelné minimum, v máji mám 25 rokov (neviem či to je dôležitá informácia) a od septembra nastupujem na VŠ na DENNÉ štúdium. Chcem sa spýtať, či budem naďalej musieť platiť odvody ak som živnostník a študent denného štúdia nad 25 rokov a nemám vyšší príjem ako nezdaniteľné minimum, alebo to bude za mňa platiť štát, lebo som študent? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zo stránky VšZP :

    Pozor zmena!
    Od. 01.01.2011 sa za nezaopatrené dieťa teda poistenca štátu nepovažuje študent denného aj externého štúdia nad 26 rokov. Takáto osoba je povinná splniť si oznamovaciu povinnosť v zmysle §23 Zákona 580/2004 Z.z. do 31.01.2011.

    Ďalšie dôležité zmeny pre poistencov štátu od 01.01.2011:

    štát platí poistné aj v prípade, ak osoby, za ktoré platí poistné štát majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b (§ 11 ods. 8). To znamená, že za poistencov štátu, ktorí sú zároveň aj zamestnancami alebo SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby) budú platené preddavky na poistné na zdravotné poistenie z oboch týchto činností.

    Príklady:

    - dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

    Živnostník-študent nad 25 rokov a odvody do ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.