Zavrieť

Porady

dôchodkyňa a ročné zúčtovanie

Dostala som takúto otázku:

<style></style>Poberam starobný dôchodok. V roku 2008 som bola zamestnaná na dohodu o vykonaní prace a moj zárobok z tejto činnosti dosiahol 87 000,-Sk. Som povinná podať ročné zúčtovanie dane za rok 2008?

Viete, prosím, poradiť?
Ďakuje
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Idiotka Pozri príspevok
    Dostala som takúto otázku:

    <STYLE></STYLE>Poberam starobný dôchodok. V roku 2008 som bola zamestnaná na dohodu o vykonaní prace a moj zárobok z tejto činnosti dosiahol 87 000,-Sk. Som povinná podať ročné zúčtovanie dane za rok 2008?

    Viete, prosím, poradiť?
    Ďakuje
    Áno, máš dve možnosti, buď požiadaš zamestnáv. o RZD, alebo podáš DP sama.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Áno, dôchodkyňa je povinná dať si urobiť buď ročné zúčtovanie dane svojmu zamestnávateľovi alebo si podať daňové priznanie a to z dôvodu, že jej zdaniteľné príjmy za rok 2008 presiahli sumu Sk 49.248,--

    Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

    Ivana 1511
    Starobný dôchodca ktorý pracuje a má príjem ktorý presiahol sumu 49.248,-Sk musí podať buď daňové priznanie alebo RZ. Takýto dôchodca si nemože uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka 98.496. Je to správne?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Ivana 1511 Pozri príspevok
    Starobný dôchodca ktorý pracuje a má príjem ktorý presiahol sumu 49.248,-Sk musí podať buď daňové priznanie alebo RZ. Takýto dôchodca si nemože uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka 98.496. Je to správne?
    Je to správne, len na malú drobnosť.
    Na nezdaniteľnú časť za rok 2008 nemá nárok ak bol dôchodcom k 1.1. 2008 a ak dôchodcom bol a dôchodok mal nižžší ako je nezdaniteľná časť, tak má nárok na nezdaniteľnú časť v sume rozdielu (NČ - vyplatený dôchodok)

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak má starobný dôchodok menší ako NČ, môže si uplatniť rozdiel

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ivana 1511 Pozri príspevok
    Starobný dôchodca ktorý pracuje a má príjem ktorý presiahol sumu 49.248,-Sk musí podať buď daňové priznanie alebo RZ. Takýto dôchodca si nemože uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka 98.496. Je to správne?
    dôchodca si nemôže uplatniť odpočítateľnú položku. Môže si iba v prípade, ak mal dôchodok nižší ako je OP a uplatní si len rozdiel medi OP a dôchodkom. Príklad: dôchodok za celý rok 2008 - 90000,-SK
    OP= 98496-90000= 8496 OP.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    mzdarka renca Pozri príspevok
    dôchodca si nemôže uplatniť odpočítateľnú položku. Môže si iba v prípade, ak mal dôchodok nižší ako je OP a uplatní si len rozdiel medi OP a dôchodkom. Príklad: dôchodok za celý rok 2008 - 90000,-SK
    OP= 98496-90000= 8496 OP.
    Môže si uplatniť aj nárok na zaplatené finančné prostriedky na životné poistenie do výšky 12 000,- (398,32 E).

    MESVRAM je offline (nepripojený) MESVRAM

    MESVRAM
    aj ja riešim podobnú situáciu. Moja dôchodkyňa bola celý minulý rok poberateľkou starobného dôchodku aj vdovského dôchodku. Starobný dôchodok mala vo výške 93500 Sk a vdovský dôchodok vo výške 32900 Sk. Zarobila v hrubom 59000 Sk. Požiadala ma o ročné zúčtovanie dane. Na uplatnenie NČZD mám použiť rozdiel 98496-93500 a vrátim jej preplatok dane? Ak by som brala aj výšku vdovského dôchodku do úvahy, tak jej preplatok nevyjde. Prosím poraďte mi, čo je správne. Ďakujem za odpoveď.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    MESVRAM Pozri príspevok
    aj ja riešim podobnú situáciu. Moja dôchodkyňa bola celý minulý rok poberateľkou starobného dôchodku aj vdovského dôchodku. Starobný dôchodok mala vo výške 93500 Sk a vdovský dôchodok vo výške 32900 Sk. Zarobila v hrubom 59000 Sk. Požiadala ma o ročné zúčtovanie dane. Na uplatnenie NČZD mám použiť rozdiel 98496-93500 a vrátim jej preplatok dane? Ak by som brala aj výšku vdovského dôchodku do úvahy, tak jej preplatok nevyjde. Prosím poraďte mi, čo je správne. Ďakujem za odpoveď.
    Vdovský dôchodok jej z nezdaniteľnej časti neodratávaj, len ten starobný

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    Podľa predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že ak starobný dôchodok nedosiahne 98 496, dá sa uplatniť rozdiel NČ a dôchodku v daňovom priznaní, ale platí to aj pre poberateľku čiastočného invalidného dôchodku? Teda inv. dôchodok napr. 48000, rozdiel 98496 - 48000 = 50496 a toto si uplatní ako NČZD?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Monika V. Pozri príspevok
    Podľa predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že ak starobný dôchodok nedosiahne 98 496, dá sa uplatniť rozdiel NČ a dôchodku v daňovom priznaní, ale platí to aj pre poberateľku čiastočného invalidného dôchodku? Teda inv. dôchodok napr. 48000, rozdiel 98496 - 48000 = 50496 a toto si uplatní ako NČZD?
    Nezdaniteľná časť sa neuplatňuje, prípadne kráti len u starobných dôchodcov a predčasných starobných dôchodcov, nie invalidných, ani vdovských ... atď

    To znamená, že všetci okrem starobných majú nárok na plnú čiastku NČ

    tulka1 je offline (nepripojený) tulka1

    tulka1
    Ahojte "poraďáci" prosím Vás veľmi pekne o radu ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2008.Máme dôchodkyňu, ktorá je poberateľkou starobného dôchodku a v roku 2008 u nás odpracovala 2 mesiace, jej hrubá mzda bola 12.977,-Sk. Požiadala o RZD ale podľa môjho názoru by bolo pre ňu výhodnejšie keby si podala daňové priznanie "typ A" nakoľko nedosiahla zdaniteľný príjem 49.248,-Sk. Uvažujem správne? Ďakujem pekneza skorú odpoveď.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tulka1 Pozri príspevok
    Ahojte "poraďáci" prosím Vás veľmi pekne o radu ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2008.Máme dôchodkyňu, ktorá je poberateľkou starobného dôchodku a v roku 2008 u nás odpracovala 2 mesiace, jej hrubá mzda bola 12.977,-Sk. Požiadala o RZD ale podľa môjho názoru by bolo pre ňu výhodnejšie keby si podala daňové priznanie "typ A" nakoľko nedosiahla zdaniteľný príjem 49.248,-Sk. Uvažujem správne? Ďakujem pekneza skorú odpoveď.
    Ak si podá sama DP, vráti sa jej celá zrazená daň.
    Pri RZD len v prípade ak rozdiel medzi vyplateným dôchodkom a NČZD je vyšší ako jej základ dane.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Ak má dôchodca malý dôchodok žiadate to preukázať? Ak áno čím, výpisom zo SP? Či stačí, ak to uvedie v žiasti o RZD?

    tulka1 je offline (nepripojený) tulka1

    tulka1
    Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Ešte si chcem ujasniť:
    ak jej dôchodok bol 82.560,-Sk, rozdiel medzi NČZD a dôchodkom je 15.936,-Sk /98.496 - 82.560 = 15.936 /
    Jej základ dane je 11.755,-Sk / Hrubá mzda - odvody /. Potom jej môžem urobiť RZD? Robím to prvýkrát, tak v tom mám "trošku" chaos.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    tulka1 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Ešte si chcem ujasniť:
    ak jej dôchodok bol 82.560,-Sk, rozdiel medzi NČZD a dôchodkom je 15.936,-Sk /98.496 - 82.560 = 15.936 /
    Jej základ dane je 11.755,-Sk / Hrubá mzda - odvody /. Potom jej môžem urobiť RZD? Robím to prvýkrát, tak v tom mám "trošku" chaos.
    Áno, môžeš, celá daň by jej mala byť vrátená

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.