Zavrieť

Porady

Kniha pokladnice - začiatok účtovného obdobia

Chcem poprosiť o radu, či je potrebné po začatí nového účtovného roka založiť novú knihu pokladnice, ak kniha bola používaná len 5 mesiacov v predchádzajúcom účtovnom roku? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Ale ja som porozumela otázke A môj názor je:
    začiatok podnikania napr v auguste, tak = jedna kniha pokladnice. / aj keď iba zápis za 5 mesiacov /
    Nový účtovný rok = nová kniha pokladnice.

    Uzavriem rok so všetkými knihami, ktoré s nim súvisia, zaarchivujem a " idem ďalej ".

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    matinaa Pozri príspevok
    Chcem poprosiť o radu, či je potrebné po začatí nového účtovného roka založiť novú knihu pokladnice, ak kniha bola používaná len 5 mesiacov v predchádzajúcom účtovnom roku? ďakujem
    Ja som tento problém riešil pred rokom. Zatelefonoval som na DU BA 2 a ich odpoveď znela: nie je to potrebné, môžete kľukne pokračovať ďalej v knihe. Pre DU je potrebné aby sa v pokladničnej knihe evidovali tržby podľa platných predpisov Tj. zákon priamo neupravuje, či pokladničná kniha je len pre kalendárny rok alebo nie. Podstatné je viesť evidenciu tržieb v pokladničnej knihe tak, aby nemohlo dochádzať k pozmeňovaniu údajov.
    Takú informáciu som dostal z DU. Ja osobne aj napriek informácii z DU som k novému roku založil novú pokladničnú knihu (človek si ľahšie zapamätá, že k začiatku nového roka potrebuje aj novú pok. knihu).
    PS: Osobne do novej knihy doporučujem založiť aj kópiu certifikátu pokladnice a kópiu z prvej stany prvej pokladničnej knihy s pečiatkou DU. Pečiatka DU stačí len v prvej pokladničnej knihe pre danú RP.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    Melnick Pozri príspevok
    A môžete si aj dokresľovať kolonky na mesačné výkazy obratov dúfam,že nezabudli doložiť ...... pretože kniha je "stavaná" na jeden rok.
    Áno, je na jeden rok Melnick. Ale ak si si všimol, tak tu sa rieši problém, či po 5 mesiacoch od založenia pokl. knihy a ukončenia roka pokračovať v tej knihe alebo začať v novej (nakoľko v tej prevej je miesto ešte pre 7 mesiacov). Zrejme došlo k nepochopeniu (samozrejme nik nechcel nič dokresľovať).

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    matinaa Pozri príspevok
    Chcem poprosiť o radu, či je potrebné po začatí nového účtovného roka založiť novú knihu pokladnice, ak kniha bola používaná len 5 mesiacov v predchádzajúcom účtovnom roku? ďakujem

    Áno.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    doktor01 Pozri príspevok
    Ja som tento problém riešil pred rokom. Zatelefonoval som na DU BA 2 a ich odpoveď znela: nie je to potrebné, môžete kľukne pokračovať ďalej v knihe. Pre DU je potrebné aby sa v pokladničnej knihe evidovali tržby podľa platných predpisov Tj. zákon priamo neupravuje, či pokladničná kniha je len pre kalendárny rok alebo nie. Podstatné je viesť evidenciu tržieb v pokladničnej knihe tak, aby nemohlo dochádzať k pozmeňovaniu údajov.
    Takú informáciu som dostal z DU. Ja osobne aj napriek informácii z DU som k novému roku založil novú pokladničnú knihu (človek si ľahšie zapamätá, že k začiatku nového roka potrebuje aj novú pok. knihu).
    PS: Osobne do novej knihy doporučujem založiť aj kópiu certifikátu pokladnice a kópiu z prvej stany prvej pokladničnej knihy s pečiatkou DU. Pečiatka DU stačí len v prvej pokladničnej knihe pre danú RP.
    A môžete si aj dokresľovať kolonky na mesačné výkazy obratov dúfam,že nezabudli doložiť ...... pretože kniha je "stavaná" na jeden rok.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Melnick Pozri príspevok
    Ale ja som porozumela otázke A môj názor je:
    začiatok podnikania napr v auguste, tak = jedna kniha pokladnice. / aj keď iba zápis za 5 mesiacov /
    Nový účtovný rok = nová kniha pokladnice.

    Uzavriem rok so všetkými knihami, ktoré s nim súvisia, zaarchivujem a " idem ďalej ".
    Tiež dávame na každý rok novú knihu pokladnice. Aspoň sa to nemieša a je to aj prehladnejšie.
    Samozrejme, ak by sme začali používať ERP napr. v 11. alebo 12.mesiaci, tak nasledujúci rok by sme ešte asi robili do prvej knihy. Ale po uzavretí celého roka by sme už určite dávali novú, aj keby v nej ešte bolo miesto. 5 mesiacov sa mi už zdá pomerne dosť na na to, aby od nového roku bola založená nová kniha.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    určite sa môže pokračovať , inak by tam bolo napísané: výkaz denných obratov za mesiac: január .......atď

    ale je jednoznačne výhodnejšie pre externých účtovníkov evidovať tak ako uvádza melnick

    Kniha pokladnice - začiatok účtovného obdobia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.