Zavrieť

Porady

Doba určitá

Dobry vecer. Mam dost komplikovany problem. Aspon pre mna. V prvom rade chcem povedat ze zamestnavatel mi nie je nijak obzvlast sympaticky a nemam rad nezodpovednost z jeho strany.
Problem je sice hypoteticky ale myslim si ze podla zakonnika prace som v prave.
Mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu, ktora mi konci 31.3.2009. Do konca roka 2008 sme pracovali normalne na 100%. Z dovodu krizi vo firme som doteraz doma na 60%.
Otazka 1: Treba zamestnancom tuto skutocnost oznamit aj pisomne ci staci telefonicky?
Kedze sa nic nezmenilo do dnesneho dna a nikto mi neoznamil a ani neposlal ziadne info o nejakej zmene nechapem ako to chcu dalej riesit. Zmluvu na dobu urcitu mi predlzit nesmu kedze podla <link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CTome%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoht ml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Arial Narrow"; panose-1:2 11 5 6 2 2 2 3 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]-->§ 48 odseku 3 sa pracovny pomer na dobu urcitu moze predlzit iba pred uplynutim 6 mesiacov po skonceni predchadzajuceho prac. pomeru. Dalsia vec je ze mi neprisiel ziadny papier o tom zeby sa PP so mnou koncil 31.3.2009 aj ked viem ze zo zakona sa prac. pomer konci automaticky dovrsenim tohoto dna. Problem spociva v tom ze ak mi oni nic neposlu domov co sa pravdepodobne nestane, tak by som mohol kludne prist 1.4.2009 do prace a spytat sa ze co sa deje pretoze automaticky podla zakona mi zmluva prejde na neurcitu dobu. Takze ak ma chcu prepustit mala by pre mna platit 2 mesacna vypovedna lehota pripadne si myslim aj odstupne za predchadzajuci stvrtrok teda ked som normalne chodil do prace. A pokial ja nepodpisem dohodu o tom ze chcem odist z prace mal by som byt stale zamestnancom danej firmy. Chapem ze je to spekulacia ale malo by to byt podla zakona tak...
Otazka 2: Čo si o tom myslite som v prave? Je to podla ZP tak?
Ide mi o to ze keby mi oznamili pisomne vopred ze sa mam dostavit podpisat papier pripadne poslali nieco domov ohladom toho ze sa dana zmluva nepredlzi. Nepovedal by som nic. Ale toto nie je jednanie na urovni si myslim.
PS: Vopred dakujem za vsetky odpovede a pripadne namety. Cim skor tym lepsie. time is near
Usporiadat
mirrom mirrom

mirrom je offline (nepripojený) mirrom

bohuzial ta nepotesim, v pripade ak chces pokracovat dalej. ak chces skoncit akoze bez tvojho zavinenia tak ano.
§ 71 ZP
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
PP konci automaticky -pisomne oznamenie o skonceni, resp. jeho absencia nema za nasledok neplatnost pravneho ukonu-tj. skoncenia PP. byva sice dobrym zvykom slusne sa o tom dohodnut, aj podakovat a rozlucit sa ale....nedostatok dobreho spravania nemeni skutocnost
PP by sa zmenil na dobu neurcitu v pripade ak by si 1.4. pokracoval v praci s vedomim zamestnavatela. co je to s vedomim? tj ak by ti napr. pridelil pracovnu ulohu, alebo ta kontaktoval, ked si teraz doma s tym, ze pokracujes. v opacnom pripade ty sice do prace zajtra mozes prist, ale len tak na personalne vybavit si vystupne zalezitosti a odniest si osobne veci. asi tak!
0 0
simka999 simka999

simka999 je offline (nepripojený) simka999

Zamestnanec má PP na dobu určitú do 31.12.2009 môže mu dať zamestnávateľ výpoveď podľa § 63?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

simka999 Pozri príspevok
Zamestnanec má PP na dobu určitú do 31.12.2009 môže mu dať zamestnávateľ výpoveď podľa § 63?
Môže.
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
ahojte mám otázočku... keď skončí zam-covi zmluva na dobu určitú a chceme mu ju predľžiť do konca roka (znova doba určitá) tak musím urobiť novú zmluvu alebo stačí dodatok, že sa mení napr. bod 4 a napíšem zmenu? Vďaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gven75 Pozri príspevok
ahojte mám otázočku... keď skončí zam-covi zmluva na dobu určitú a chceme mu ju predľžiť do konca roka (znova doba určitá) tak musím urobiť novú zmluvu alebo stačí dodatok, že sa mení napr. bod 4 a napíšem zmenu? Vďaka
Stačí dodatok.
§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
§ 48
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Je potrebné dodržať aj ten § 48ZP.
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
v zákonníku sa spomína aj uvedenie dôvodu predĺženia. je to nutné?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gven75 Pozri príspevok
v zákonníku sa spomína aj uvedenie dôvodu predĺženia. je to nutné?
Je. § 48 odst.5 to prikazuje.
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
ja viem, ale neviem aký dôvod lebo mi ju predlžujeme, aby sme vedeli ako bude pracovať ten pracovník, keď bude flákať, aby sme mohli ukončiť PP tak aký dôvod???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gven75 Pozri príspevok
ja viem, ale neviem aký dôvod lebo mi ju predlžujeme, aby sme vedeli ako bude pracovať ten pracovník, keď bude flákať, aby sme mohli ukončiť PP tak aký dôvod???
A to ste doteraz nezistili?
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
tak môj šef asi nie lebo on mi to káže urobiť
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
haloooo viete poradiť?????
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gven75 Pozri príspevok
tak môj šef asi nie lebo on mi to káže urobiť
Ale aj šéf musí dodržiavať ZP, takže ten dôvod tam uviesť musíte.
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
ale môžem použiť len tie dôvody, ktoré sú uvedené v bode 4? ak ani jeden nie je pre nás pravdivý? juj
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
Je. § 48 odst.5 to prikazuje.
Tweety Pozri príspevok
Ale aj šéf musí dodržiavať ZP, takže ten dôvod tam uviesť musíte.
gven75 Pozri príspevok
ale môžem použiť len tie dôvody, ktoré sú uvedené v bode 4? ak ani jeden nie je pre nás pravdivý? juj
Podľa môjho názoru ten dôvod netreba uvádzať, pokiaľ sa PP nepredlžuje nad 3 roky alebo sa predlžuje prvý krát.

Treba vychádzať z odsekov 2, 4 a 5.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.


4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

Ods. 2 hovorí o tom, že zamestnancovi možno dobu určitú predĺži najviac 1x a to tak, aby nepresiahla 3 roky. To sa dá urobiť aj bez uvedenia dôvodu.

Pokiaľ by zamestnávateľ chcel predĺžiť PP viac, ako 1x v rámci 3 rokov, alebo predĺžiť nad 3 roky, tak na to musí mať dôvod. Tieto dôvody sú uvedené v ods. 4 - tam sa píše o "ďaľšom predĺžení", čo je predĺženie viac, ako 1 krát, alebo o predĺžení "nad 3 roky". Bezdôvodne sa nemôže napr. 2x predĺžiť doba určitá, alebo nesmie presiahnuť dĺžku 3 roky. Takýto dôvod musí byť uvedený v pracovnej zmluve.

Takže, gven75, pokiaľ predlžujete prvý krát a to predĺženie nepresiahne 3 roky (od začiatku PP), tak nemusíš uvádzať žiadny dôvod, jednoducho predĺžiš.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

§ 48
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Je potrebné dodržať aj ten § 48ZP.[/QUOTE]

Prosím o vysvetlenie k tomuto paragrafu. So zamestnancom bol uzatvorený PP na dobu určitú pri nástupe do zamestnania na 1 rok. Teraz po uplynutí roka uvažujeme o dotatku k PZ a predĺžiť pracovný pomer opäť na dobu určitú na 1 rok. Môže to tak byť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ester plus Pozri príspevok
§ 48
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Je potrebné dodržať aj ten § 48ZP.
Prosím o vysvetlenie k tomuto paragrafu. So zamestnancom bol uzatvorený PP na dobu určitú pri nástupe do zamestnania na 1 rok. Teraz po uplynutí roka uvažujeme o dotatku k PZ a predĺžiť pracovný pomer opäť na dobu určitú na 1 rok. Môže to tak byť?[/QUOTE]

Áno, § bude dodržaný.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

ak ukončím PP na dobu určitú pred uplynutím dohodnutej doby a sú to organizačné zmeny patrí mu aj odstupné?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronika1 Pozri príspevok
ak ukončím PP na dobu určitú pred uplynutím dohodnutej doby a sú to organizačné zmeny patrí mu aj odstupné?
Ano, patri.
ZP nerozlisuje, ci z organizacnych dovodov bola ukoncena zmluva pracovnikovi s dobou urcitou alebo neurcitou.
0 0
majoneza majoneza

majoneza je offline (nepripojený) majoneza

Ak PP mal aj tak skoro skoncit, da sa povedat, ze urobili chybu ked ti dali vypoved s odstupnym a necakali na konec doby.

V tom pripade ocakavaj, ze budu chciet odvolat vypoved. To nemozu bez tvojho suhlasu, tak nepodpis nic take.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

majoneza Pozri príspevok
Ak PP mal aj tak skoro skoncit, da sa povedat, ze urobili chybu ked ti dali vypoved s odstupnym a necakali na konec doby.

V tom pripade ocakavaj, ze budu chciet odvolat vypoved. To nemozu bez tvojho suhlasu, tak nepodpis nic take.
Nejako nerozumiem o com rozpravas a na ktory prispevok reagujes.
Veronmika1 pisala, ze PP skonci skor ako mala byt ukoncena doba urcita.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať