Zavrieť

Porady

Účtovná závierka v s.r.o.

Prosím o radu. Nemám zatiaľ s tým žiadne skúsenosti, aké účtovné prípady je potrebné zaúčtovať k 31.12. ak vznikol zisk, alebo strata. Môj soft mi účty uzatvorí, ale preúčtovanie zistku alebo straty a tvorbu ZRF je asi potrebné urobiť ešte ručne. Ako? Poraďte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    vgabka
    Prosím o radu. Nemám zatiaľ s tým žiadne skúsenosti, aké účtovné prípady je potrebné zaúčtovať k 31.12. ak vznikol zisk, alebo strata. Môj soft mi účty uzatvorí, ale preúčtovanie zistku alebo straty a tvorbu ZRF je asi potrebné urobiť ešte ručne. Ako? Poraďte?
    Pred uzavretím účtovníctva:
    Ak vznikla daňová povinnosť: 591/341
    Na účte 431 nemá zostať žiadny zostatok čiže zisk alebo stratu minulých rokov treba preúčtovať na účty 428 resp. 429

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ďakujem, takže k 31.12. musím zaúčtovať zisk a jeho prerozdelenie, ak tomu dobre rozumiem. Účtuje sa tu hneď aj tvorba ZRF?

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Nie zaúčtuj k 31.12. len predpis dane a zúčtovanie dane z úrokov (ak boli a mala si ich na nejakej analytike).
    Do roka 2006 Ti prejde tzv. čistý zisk po zdanení a potom na účte 431 budeš
    v roku 2006 účtovať to, o čom budeš mať zápis zo schôdze spoločníkov, t.j. ako sa rozhodli tento zisk rozdeliť: všetky typy možnosti rozúčtovania 431 najdeš v každých súvsťažnostiach. Takže keď si to v roku 2006 všetko zaúčtuješ k 31.12.2006 Ti zase musí vychádzať na účte 431 nula.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vgabka
    Ďakujem, takže k 31.12. musím zaúčtovať zisk a jeho prerozdelenie, ak tomu dobre rozumiem. Účtuje sa tu hneď aj tvorba ZRF?
    Čistý zisk zaúčtuješ do 31.12.2005 710/702. Jeho rozdelenie až po zasadaní VZ a jeho rozhodnutí. Preddým musíš naúčtovať daň zo zisku( taký aký vyšiel z HĆ po prípočít. a odpočít.položkách. 591, alebo aj 593/341.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ak robíš uzávierku za rok 2005 tak treba zaúčtovať ako posledný účtovný prípad 591/341. Potom uzatvoríš rok. Do roku 2006 ti prejde HV na účet 431. No a ten na základe valného zhromaždenia vysporiadaš. Tebe vyšiel zisk, tak ho rozdelíš podľa poradia ako sa má zisk rozdeliť. Nájdeš to v obchodnom zákonníku. My to máme uvedené aj v spoločenskej zmluve. ja to robím tak, že spíšem zápisnicu z valného zhromaždenia kde sa schváli rozdelenie zisku. No a zvyšok zisku preúčtuješ na účet 428, v tom prípade ak spoločníci nechceli ešte vyplatenie. A k 31.12.2006 ti nesmie zostať na účete 431 žiadny zostatok.
    ekpo Kde by som našla vzor Zápisnice z valného zhromaždenia? A dokedy po skončení roka má byť vyhotovená? Ďakujem.

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    vgabka
    Ďakujem, takže k 31.12. musím zaúčtovať zisk a jeho prerozdelenie, ak tomu dobre rozumiem. Účtuje sa tu hneď aj tvorba ZRF?
    Myslela som tým, že 431 má zostať nulový - ak si v priebehu roka nepreúčtovala zisk či stratu minulých obd., tak to treba ešte urobiť pred
    uzavretím. A zaúčtovať daň 591/341. Ostane ti čistý zisk a ten sa automaticky prevedie do r.06 na účet 341
    Naozaj neviem čo je to ZRF

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    .lena.
    Myslela som tým, že 431 má zostať nulový - ak si v priebehu roka nepreúčtovala zisk či stratu minulých obd., tak to treba ešte urobiť pred
    uzavretím. A zaúčtovať daň 591/341. Ostane ti čistý zisk a ten sa automaticky prevedie do r.06 na účet 341
    Naozaj neviem čo je to ZRF
    ZRF = zákonný rezervný fond
    Inak účtovanie čistého zisku alebo straty r. 2005 viď Twety

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    A čo s tým zákonným rezervným fondom. Ak je v spoločenskej zmluve uvedené, že sa tvorí 5 % zo zisku, nie je potrebné ho vypočítať ešte v roku 2005?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vgabka
    A čo s tým zákonným rezervným fondom. Ak je v spoločenskej zmluve uvedené, že sa tvorí 5 % zo zisku, nie je potrebné ho vypočítať ešte v roku 2005?
    Veď v roku 2005 nemáš na účte 431-zisk ani korunu, budeš mať až v roku 2006, tak čo chceš rozdeľovať?.Pekne ho rozdelíš až potom, keď sa panstvo(VZ rozhodne čo s ním, bude to na Valnom zhromaždení. Potom podľa ich rozhodnutia budeš rozdeľovať.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vgabka
    Tweety, ďakujem, už si mi veľa pomohol - pomohla?
    Áno pomohla, nie som chlapec. V podpise mám Maja M.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.