Zavrieť

Porady

nedobytné pohľadávky v JU

viete mi prosím niekto poradiť mám vystavené fa a neuhradené, odvedená DPH z roku 2007 . Firma už neexistuje ako sa odpisujú nedobytné pohľadávky v JU a čo s odvedenou DPH? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    Aldan Pozri príspevok
    viete mi prosím niekto poradiť mám vystavené fa a neuhradené, odvedená DPH z roku 2007 . Firma už neexistuje ako sa odpisujú nedobytné pohľadávky v JU a čo s odvedenou DPH? Ďakujem
    v jednoduchom účtovníctve môžeš odpísať pohľadávky bez vplyvu na základ dane podľa par. 17, odst. 12, písm. b, ak spĺňajú podmienky uvedené v par. 19, ods. 2, písmeno h bod 1-5, a písmeno i.
    Teda:
    písmeno h:
    1. ak súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu nedostatku majetku.
    2. ak to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania.
    3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka.
    4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo.
    5. súd zastaví výkon rozhodnutia z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov...

    písm. I
    ak sú splnené súčasne podmienky, že k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku minimálne 50 % ´podľa par. 20, odst. 14, písm. b,
    - menovitá hodnota pohľadávky je maximálne 331,94 €
    - a súčasne k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje 331,94 €.

    Ak pohľadávky nespĺňajú tieto podmienky, môžu sa odpísať
    s tým, že sa pripočítajú k základu dane. S DPH už nič, lebo tá bola odvedená.

    nedobytné pohľadávky v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.