Zavrieť

Porady

DPH pri leasingu u neplatcu DPH - podvojné účtovníctvo

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu.
Uctujem leasingovu splatku u neplatcu DPH podla splatkoveho kalendara, ale v podvojnom uctovnictve. Ako mam zauctovat DPH? Mam ho pomerne rozdelit na ucty 474 a 562, kedze zaklad DPH tvori sucet istiny a fin. vynosu?
Napr. istina 10 000 474/221
fin. vynos 3 000 562/221
DPH 2 470 rozdelim: 1900 474/221
570 562/221
poistne 3000 568/221
Postupujem spravne?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zuzana18 Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu.
    Uctujem leasingovu splatku u neplatcu DPH podla splatkoveho kalendara, ale v podvojnom uctovnictve. Ako mam zauctovat DPH? Mam ho pomerne rozdelit na ucty 474 a 562, kedze zaklad DPH tvori sucet istiny a fin. vynosu?
    Napr. istina 10 000 474/221
    fin. vynos 3 000 562/221
    DPH 2 470 rozdelim: 1900 474/221
    570 562/221
    poistne 3000 568/221
    Postupujem spravne?
    Dakujem
    v krátkosti nakoľko o účtovaní lizingu je tu veľmi veľa príspevkov. pomôž si napísaním slova lizing do "hľadaj":

    istina 042/474
    finančný úrok 562/474
    DPH z finančnéno výnosu 562/474 z istiny 548/474
    poistne 568/474
    odpis leassingu 551/082
    úhrada splátky 474/221


    http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html

    Zuzana18 je offline (nepripojený) Zuzana18

    Zuzana18
    Dakujem za odpoved, nasla som tu sice vela o leasingu, ale nikde som nenasla kombinaciu neplatca DPH a podvojne uctovnictvo. Chcela by som hlavne vediet, ci DPH z istiny je sucastou obstaravacej ceny, kedze ja som neplatca DPH. Na 548 sa DPH uctuje vtedy, ked ide o platcu DPH, ktory nema narok na odpocet DPH (napr. pri kupe osobneho auta). Plati to aj pre neplatcu DPH?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zuzana18 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved, nasla som tu sice vela o leasingu, ale nikde som nenasla kombinaciu neplatca DPH a podvojne uctovnictvo. Chcela by som hlavne vediet, ci DPH z istiny je sucastou obstaravacej ceny, kedze ja som neplatca DPH. Na 548 sa DPH uctuje vtedy, ked ide o platcu DPH, ktory nema narok na odpocet DPH (napr. pri kupe osobneho auta). Plati to aj pre neplatcu DPH?
    DPH nie je súčasťou obstarávacej ceny u nikoho a účtuje sa u všetkých rovnako /preto som tak odpovedala/. Účtuje sa tak aj u platiteľov DPH bez nároku na odpočet aj u neplatiteľov.

    §25 zákona o dani z príjmov:

    6/ Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
    greens Súčasťou obstarávacej ceny je aj DPH, a to
    u daňovníka, ktorý nie je platiteľom DPH
    u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a nemôže si ju odpočítať,
    u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na odpočet DPH koeficientom, a to časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu zákona o dani z príjmov (platné pre zdaňovacie obdobie 2014)
    u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na odpočet DPH koeficientom, a to časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty (platné od 1.1.2015) - daňovník sa už nemôže rozhodnúť časť neodpočítanej DPH pri hmotnom a nehmotnom majetku zahrnúť jednorazovo do daňových výdavkov.

    Súčasťou obstarávacej ceny sú aj výdavky na technické zhodnotenie hmotného majetku, ktoré v úhrne za zdaňovacie obdobie prevyšujú sumu 1 700 eur, alebo aj ak neprevyšujú túto sumu a daňovník sa rozhodne ich považovať za technické zhodnotenie.

    DPH pri leasingu u neplatcu DPH - podvojné účtovníctvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.