Zavrieť

Porady

konateľ - zamestnanec

Milí poraďáci,

v zákonníku práce je povedané, že zamestnanec môže vykonávať inú zárobkovú činnosť podobnú alebo obdobnú len so súhlasom zamestnávateľa. Ak som konateľ je to brané ako by som mala inú zárobkovú činnosť aj keď za výkon funkcie nepoberám žiadnu odmenu a nemám ani uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah s firmou v ktorej som konateľom? Aké je v tomto prípade postavenie konateľa, je SZČO?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rmds
    Milí poraďáci,

    v zákonníku práce je povedané, že zamestnanec môže vykonávať inú zárobkovú činnosť podobnú alebo obdobnú len so súhlasom zamestnávateľa. Ak som konateľ je to brané ako by som mala inú zárobkovú činnosť aj keď za výkon funkcie nepoberám žiadnu odmenu a nemám ani uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah s firmou v ktorej som konateľom? Aké je v tomto prípade postavenie konateľa, je SZČO?

    Ďakujem
    Podľa novely zákona nie je konateľ považovaný za SZČO.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    rmds
    Milí poraďáci,

    v zákonníku práce je povedané, že zamestnanec môže vykonávať inú zárobkovú činnosť podobnú alebo obdobnú len so súhlasom zamestnávateľa. Ak som konateľ je to brané ako by som mala inú zárobkovú činnosť aj keď za výkon funkcie nepoberám žiadnu odmenu a nemám ani uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah s firmou v ktorej som konateľom? Aké je v tomto prípade postavenie konateľa, je SZČO?

    Ďakujem
    Konateľ nie je SZČO, jeho príjmy sú príjmami podľa § 5 ZDP, teda zo závislej činnosti.
    Zákonník práce však nemá na mysli to, či poberáš alebo nepoberáš odmenu za výkon funkcie. Si predsa štatutárnym orgánom s.r.o. a svojím postavením a pôsobením môžeš vytvárať/vytváraš konflikt zájmov medzi svojou zamestnávateľskou spoločnosťou a s.r.o., v ktorej si konateľom.
    Pri porovnávaní predmetov zhodných alebo obdobných sa posudzuje to, čo majú uvedené tieto 2 firmy vo svojich predmetoch podnikania, nie to čo robíš v tej-ktorej firme.
    Zhodnosť či podobnosť predmetov posudzuje tvoj zamestnávateľ.

    konateľ - zamestnanec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.