Zavrieť

Porady

zla kupa ojazdeneho auta a vratenie penazi

Zdravim,
potrebujem poradit s vratenim penazi za auto. Pred mesiacom som si kupil ojazdene auto. Po najazdeni 300 km som zistil ze mi majitel zatajil vela skrytych vad ktore sa postupne ukazuju. Je nejaka sanca na vratenie auta a teda penazi pripadne na inom dodadocnom vyrovnani?
Existuje na to nejaky zakon? napr. zakon o ochrane spotrebitela.
Ako by ste mi poradili aby som postupoval?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    siza je offline (nepripojený) siza

    siza
    Nie som sice pravnik, ale pozri si Obciansky zakonnik - predpokladam, ze si kupil auto od sukromnej osoby, nie z autobazara. Ak je kupa dohodnuta medzi dvoma sukromnymi osobami, riadi sa to vsetko Obcianskym zakonnikom (zväcsa, Obchodny je prisnejsi) Mate,dufam, uzatvorenu nejaku zmluvu, lebo od toho sa to vsetko odvija.
    Pozri si teda Obciansky zakonnik - OD § 499 - zodpovednost za vady - tam to mas pekne rozpisane a mozes sa ohanat paragrafmi. Nic nie je stratene.

    To je moj nazor

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    No skor by som sa zameral na veci odstavca
    Zodpovednost za vady predanej veci

    tam napriklad § 619 hovori

    (1) Predávajúci zodpovedá za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim. Pri použitých veciach nezodpovedá za vady vzniknuté ich použitím alebo opotrebením. Pri veciach predávaných za nižšiu cenu nezodpovedá za vadu, pre ktorú bola dojednaná nižšia cena.

    Cize islo by skor o dokazovanie toho ci nevznikli AZ vasim pouzivanim.

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    Marian 14 Pozri príspevok
    Zdravim,
    potrebujem poradit s vratenim penazi za auto. Pred mesiacom som si kupil ojazdene auto. Po najazdeni 300 km som zistil ze mi majitel zatajil vela skrytych vad ktore sa postupne ukazuju. Je nejaka sanca na vratenie auta a teda penazi pripadne na inom dodadocnom vyrovnani?
    Existuje na to nejaky zakon? napr. zakon o ochrane spotrebitela.
    Ako by ste mi poradili aby som postupoval?

    Dakujem
    ahoj, aby si mohol dostať použiteľnú radu, musíš prezradiť o celej veci podstatne viac. Napríklad
    - spísali ste kúpnopredajnú zmluvu?
    - je v nej uvedený technický stav auta?
    - vady sú viditeľné, alebo skryté? atď.
    ak sa skutočne jedná o vady, a nie tvoj názor, existujú vady odstrániteľné ( náprava sa robí tak, že požiadaš predávajúceho dodatočne o zľavu z kúpnej ceny) alebo neodstrániteľné, a vtedy je možné odstúpiť od zmluvy. treba, aby technický stav objektivizoval napr. znalec z odboru dopravy. Máš v ruke posudok, ktorý nie je zadarmo, ale je to jediný relevantný podklad trebárs pred súdom. Paragrafov je možné použiť kopec, ale ktorý je vhodný pre tvoj prípad sa vďaka skromným podkladom nedá určiť. Inak povedané nepresná otázka - nepresná odpoveď. Polepši sa.

    zla kupa ojazdeneho auta a vratenie penazi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.