Zavrieť

Porady

Dôchodca a nezdaniteľné minimum

Dnes mi zamestnankyna doniesla potvrdenie, ze k 2.1.2009 je dochodkyna, ma narok na nezdanitelne minimum 335,47??
Usporiadat
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Áno, má. Nemala by nárok, keby bola dôchodkyňou od 1.1.2009.
1 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Prikladám odpoveď zo stránky drsr. (je to len potvrdenie predchádzajúcej odpovede.)

<TABLE border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top><LABEL class=textLegend>Otázka</LABEL></TD><TD><!--
--><TEXTAREA class=input name=OTAZKA rows=5 readOnly cols=110>Kto má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka ?</TEXTAREA><!--</pre>--></TD></TR><TR><TD vAlign=top><LABEL class=textLegend>Odpoveď</LABEL></TD><TD><!--
--><TEXTAREA class=input name=ODPOVED rows=15 readOnly cols=110>Nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť podľa zákona o dani z príjmov v znení platnom do 31.12.2006 má každý daňovník, ktorému plynú zdaniteľné príjmy podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov v plnej výške bez ohľadu na to, z akej činnosti dosiahol príjem a bez ohľadu na to, koľko mesiacov v príslušnom zdaňovacom období odpracoval. Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu uvedenú v ods. 1, ak je daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia (1.januára) poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo výsluhového dôchodku (ďalej len dôchodky) alebo ak mu tieto dôchodky boli priznané spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia (k 1.januáru) a sú vyššie ako 22,5 násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Ak suma týchto dôchodkov v úhrne nepresahuje sumu zodpovedajúcu 22,5 násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, zníži sa základ dane len o sumu vo výške rozdielu medzi touto sumou a sumou vyplateného dôchodku.S účinnosťou od 1.1.2007 sa ustanovuje postupné znižovanie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka v nadväznosti od výšky základu dane daňovníka, a to až do úplného zániku nároku na túto nezdaniteľnú časť základu dane. Konkrétna suma nezdaniteľnej časti základu dane sa vyčísli u jednotlivých daňovníkov podľa ich dosiahnutého ročného základu dane, po uplynutí zdaňovacieho obdobia.Novelou zákona o dani z príjmov č. 60/2009 Z.z. sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane z 19,2-násobku platného životného minima na 22,5-násobok platného životného minima, t. j. za rok 2009 predstavuje 4025,70 eura, znižuje sa hranica základu dane, po prekročení ktorej sa nezdaniteľná časť základu dane postupne začne znižovať, až úplne zanikne.</TEXTAREA></TD></TR></TBODY></TABLE>
Naposledy upravil azla : 11.05.09 at 16:05
2 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Dobrý deň, chcem sa len uistiť: zamestnanec odpracoval január - jún 2009, od 1.7. odišiel do starobného dôchodku, úhrn príjmov bol 2112 €, preddavky na daň 9,8 €. Ak požiada, urobíme mu ročné zúčtovanie dane a uplatní si v ňom plnú čiastku nezdaniteľnej časti za rok 4025,70 €, čiže preddavky mu budú vrátené? Ďakujem
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
nadka1 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa len uistiť: zamestnanec odpracoval január - jún 2009, od 1.7. odišiel do starobného dôchodku, úhrn príjmov bol 2112 €, preddavky na daň 9,8 €. Ak požiada, urobíme mu ročné zúčtovanie dane a uplatní si v ňom plnú čiastku nezdaniteľnej časti za rok 4025,70 €, čiže preddavky mu budú vrátené? Ďakujem
áno uplatníš mu celú NČ, keďže k 1.1.2009 nebol ešte starobný dôchodcom
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte jedna praktická otázka: ako zúčtujete v mzdách takéto prípady - preplatky dane RZ u bývalých zamestnancov, teda nie sú už v súčasnom stave zametnancov.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

nadka1 Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte jedna praktická otázka: ako zúčtujete v mzdách takéto prípady - preplatky dane RZ u bývalých zamestnancov, teda nie sú už v súčasnom stave zametnancov.
odošleš im ho na účet ako mzdu.
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Ahoj všetci, mne dneska priniesol zamestnanec rohodnutie o priznaní starobného dôchodku. Rozhodnutie prevzal 28.05.2010 ale starobný dôchodok mu priznáva soc. poisťovňa od 10.07.2009. Čiže k 1.1.2010 už bol dôchodcom a nemohol by si uplatniť nezdaniteľné minimum. Ale rozhodnutie dostal iba 28.05.2010...ako je to s tým nezd. minimom v takýchto prípadoch?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikolett007 Pozri príspevok
Ahoj všetci, mne dneska priniesol zamestnanec rohodnutie o priznaní starobného dôchodku. Rozhodnutie prevzal 28.05.2010 ale starobný dôchodok mu priznáva soc. poisťovňa od 10.07.2009. Čiže k 1.1.2010 už bol dôchodcom a nemohol by si uplatniť nezdaniteľné minimum. Ale rozhodnutie dostal iba 28.05.2010...ako je to s tým nezd. minimom v takýchto prípadoch?
pozastavíš uplatňovanie od júla, upozorníš zamestnanca na nedoplatok na dani. Za rok 2010 už nárok na uplatnenie NČZD nemá, resp. len vo výške rozdielu medzi jeho dôchodkom a ročnou NČZD.

Súčasne treba do SP - za každý mesiac samostatne - poslať žiadosť o vrátenie poistného, zaplateného bez právneho dôvodu.
2 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Dobrý, prosím ako je to pri spätnom priznaní dôchodku? V r.2009 priznali starobný dôchodok od 2/2007. SP v 12/2009 vrátila preplatky na poistnom, boli zdanené v r.2009. Ale v r.2007 a 2008 bola uplatnená časť nezdaniteľnej sumy základu dane, lebo žiadosť o dôchodok nebola podaná... mala sa r.2009 aj o túto sumu zvýšiť daň FO? Ďakujem
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

veronikasad Pozri príspevok
pozastavíš uplatňovanie od júla, upozorníš zamestnanca na nedoplatok na dani. Za rok 2010 už nárok na uplatnenie NČZD nemá, resp. len vo výške rozdielu medzi jeho dôchodkom a ročnou NČZD.

Súčasne treba do SP - za každý mesiac samostatne - poslať žiadosť o vrátenie poistného, zaplateného bez právneho dôvodu.
Ak tomu dobre rozumiem tak keď som v roku 2010 pracovala na dohodu o vykonaní práce a mala so za rok príjem 1 551 Eur a poberám starobný dôchodok od roku 2002 (teraz vo výške 398 Eur) budem mať aj ja nárok na vrátenie dane za to čo som zarobila. Robilo by to čiastku 294 Eur. Alebo sa mýlim ?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

JM1968 Pozri príspevok
Dobrý, prosím ako je to pri spätnom priznaní dôchodku? V r.2009 priznali starobný dôchodok od 2/2007. SP v 12/2009 vrátila preplatky na poistnom, boli zdanené v r.2009. Ale v r.2007 a 2008 bola uplatnená časť nezdaniteľnej sumy základu dane, lebo žiadosť o dôchodok nebola podaná... mala sa r.2009 aj o túto sumu zvýšiť daň FO? Ďakujem
tu nejde len o NČZD, ale aj o základ dane, z ktorého bola počítaná daň.

treba všetko opraviť
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

mzdarka renca Pozri príspevok
tu nejde len o NČZD, ale aj o základ dane, z ktorého bola počítaná daň.

treba všetko opraviť
zdravím, základ dane som zvýšila o vrátené poistné cez výplatu v 2009/12, v potvrdení o zd.mzde som uviedla na r. 01, lebo ona si podávala daňové priznanie za rok 2009. NČZD bola len v r.2007 a 2008, aj to len čiastočne, lebo od r.2007 si neuplatňovala mesačne, ale len v roč.zúčtovaní. Toto opraviť cez DP za r.2010? Ďakujem pekne za odpoveď.
Naposledy upravil JM1968 : 09.12.10 at 12:07
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

JM1968 Pozri príspevok
zdravím, základ dane som zvýšila o vrátené poistné cez výplatu v 2009/12, v potvrdení o zd.mzde som uviedla na r. 01, lebo ona si podávala daňové priznanie za rok 2009. NČZD bola len v r.2007 a 2008, aj to len čiastočne, lebo od r.2007 si neuplatňovala mesačne, ale len v roč.zúčtovaní. Toto opraviť cez DP za r.2010? Ďakujem pekne za odpoveď.
dodaníš len rok 2008, nakoľko v roku 2007 nebola na začiatku zdaňovacieho obdobia starobná dôchodkyňa, t.z., že podáš len dodatočné DP za rok 2008, v žiadnom prípade to nerieš v DP za rok 2010.
2 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

mzdarka renca Pozri príspevok
dodaníš len rok 2008, nakoľko v roku 2007 nebola na začiatku zdaňovacieho obdobia starobná dôchodkyňa, t.z., že podáš len dodatočné DP za rok 2008, v žiadnom prípade to nerieš v DP za rok 2010.
Ďakujem pekne, už len toľko, že ak tomu dobre rozumiem, ona si má podať opravné DP za rok 2008 a či nevadí, že sa v r. 2008 robilo ročné zúčtovanie? TPP stále trvá.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JM1968 Pozri príspevok
Ďakujem pekne, už len toľko, že ak tomu dobre rozumiem, ona si má podať opravné DP za rok 2008 a či nevadí, že sa v r. 2008 robilo ročné zúčtovanie? TPP stále trvá.
Vystavíš jej kopiu ročného zúčtovania, ktorá bude prílohou dodatočného (nie opravného) daňového priznania.
2 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

veronikasad Pozri príspevok
Vystavíš jej kopiu ročného zúčtovania, ktorá bude prílohou dodatočného (nie opravného) daňového priznania.
Ešte raz vďaka za rady a trpezlivosť, pekný deň
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

verkaz Pozri príspevok
Ak tomu dobre rozumiem tak keď som v roku 2010 pracovala na dohodu o vykonaní práce a mala so za rok príjem 1 551 Eur a poberám starobný dôchodok od roku 2002 (teraz vo výške 398 Eur) budem mať aj ja nárok na vrátenie dane za to čo som zarobila. Robilo by to čiastku 294 Eur. Alebo sa mýlim ?
Nemýliš sa
3 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ďakujem, potešila si ma
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Aj ja by som sa rada poradila vo veci spätne priznaného starobného dôchodku od 12.2.2010:

1/ na nezdaniteľné minimum nesiaham, lebo k 1.1.2010 ešte nebola star.dôchodcom, čiže ma nárok na celú sumu nezdaniteľnej časti za rok 2010. Od 1/2011 už žiadna nezdanit.časť.

2/ keďže bolo odvádzané aj poistenie do Soc.poist.,ktoré nemalo byť, nemusím opravovať kvôli tomu všetky výkazy spätne, ale vo výpočte miezd za 12/2010 by som to mala uviesť ako preplatok zamestnancovi aj zamestnávateľovi a aj ho zamestnancovi dodaniť?
Alebo iba nejakým listom si to vypýtať od Soc.poisťovne a až potom, keď to vrátia, tak to zamestnancovi vyplatiť a dodaniť? Žiada to zamestnávateľ či zamestnanec = dôchodca?

Ďakujem vopred.

3/ za 2/2010 ešte treba odviesť komplet soc.poistenie, či už v tom mesiaci sa neplatí všetko?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať