Zavrieť

Porady

poistné

Dobrý den,

robím známemu ročné zúčtovanie. Od 10.3.2008 je szčo a zároveň evidovaný ako nezamestnaný na úrade práce. Od 1.8.2008 je zamestnaný na HPP. Za ten cas co bol szco + nezamestnaný mu vznikol nedoplatok. Z cinnosti szco mal 0,- sk prijem. Musí zaplatit nedoplatok, ked bol evidovaný ako nezamestnaný §11 ods.8 písm. p) a poistné platil štát? Informovala som sa na ÚP a tam mi povedali, ze to závisí od poistovne. Niektorá vyzaduje zaplatenie nedoplatku, iná nechce. Zákon je len jeden, tak neviem ako postupovat.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    seraffinka Pozri príspevok
    Od 10.3.2008 je szčo a zároveň evidovaný ako nezamestnaný na úrade práce.
    Sucasne?

    seraffinka Pozri príspevok
    Informovala som sa na ÚP a tam mi povedali, ze to závisí od poistovne. Niektorá vyzaduje zaplatenie nedoplatku, iná nechce.
    Rocne zucovanie ZP je povinny podat (bol SZCO, podava si teda sam) a pripadny nedoplatok je jeho nedoplatkom ako FO. Nedoplatok je povinny uhradit. Nerozlisujes, ci ide o nedoplatok z casu, ked bol poistencom statu a pod. - podava len jedno RZZP s jednym konecnym vysledkom.

    seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

    seraffinka
    a este nieco som nasla na stránke VšZP:

    Štát je platiteľom preddavkov (a tiež poistného) jednak za tzv. poistencov štátu (osoby taxatívne vymenované v § 11 ods. 8 zákona o zdravotnom poistení), a za určitých podmienok aj za zamestnancov a SZČO.

    seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

    seraffinka
    Ano, ale je to v poriadku, úrad prace o tom vedel. Nosil doklady o 0,- prijem z cinnosti szco.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    seraffinka Pozri príspevok
    a este nieco som nasla na stránke VšZP:

    Štát je platiteľom preddavkov (a tiež poistného) jednak za tzv. poistencov štátu (osoby taxatívne vymenované v § 11 ods. 8 zákona o zdravotnom poistení), a za určitých podmienok aj za zamestnancov a SZČO.
    Ano, a tie urcite okolnosti su v ods. 8 vymenovane - jedna sa ale o preddavky. Preddavky sa zuctuju v rocnom zuctovani zdravotneho poistenia.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    seraffinka Pozri príspevok
    Ano, ale je to v poriadku, úrad prace o tom vedel. Nosil doklady o 0,- prijem z cinnosti szco.
    Seraffka, toto asi tazko . Akonahle bol SZCO, UP ho musel vyradit z evidencie, lebo nesplnal podmienky (SZCO nie je nezamestnany obcan).

    A akym dnom sa prihlasil do ZP? Dnom zacatia podnikania alebo dnom vyradenia v evidencie UP?

    seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

    seraffinka
    ja len to nechapem, ako stat moze od neho chciet nedoplatok 5341,- Sk , ked bol v tom case nezamestnaný, poberal len sociálku a z cinnosti szco mal 0,- Sk prijem.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Este raz to zrekapitulem, ci som spravne pochopila:
    1.1.- 31.7. (?) - Urad prace,
    10.3.-31.12. - SZCO (alebo SZCO ukoncil cinnost pocas roka a nasledne sa zamestnal?),
    1.8.-31.12. - HPP.

    seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

    seraffinka
    1.1.2008-31.7.2008 - nezamestnaný ÚP
    10.3.2008 - 31.7.2008 szco /cinnost trvá,nezrušil/+nezam.ÚP
    1.8.2008 - HPP

    dufam, ze sa to da pochopit, ako som to napisala)

    seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

    seraffinka
    1.1.2008-31.7.2008 - nezamestnaný ÚP
    10.3.2008 - szčo /cinnost trvá/+ nezam. ÚP
    1.8.2008 - HPP

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    1.1. - ? (v postate jedno) - Urad prace - preddavky neplatil, platil za neho stat,
    10.3. - 31.12. SZCO - povinnost platit preddavky, ak neplatil, vychadza teraz nedoplatok presne v sume, ako uvadzas (za 3/08 805 Skk x 4-7/2008 po 1134 Skk = 5 341 Skk), dalej zrejme neplatil,
    1.8. a dalej - ZP vyrovnane.

    SZCO je povinny platit preddavky, s vynimkou obdobi uvedenych v § 11, ods. 8. Celkom nerozumiem, ako moze byt SZCO zaroven poberatel hmotnej nudze alebo v evidencii nezamestnanych (§ 11, ods. 8 o, p), ale pozeram, ze zakon s takym niecim pocita. Ak je to tak, tak zrejme ti v RZZP chyba zaznamenanie udajov, kedy bol zaroven SZCO a aj poberatel hmotnej nudze, resp. uchadzac o zamestnanie.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ten nedoplatok vychadza presne v tej vyske, ako preddavky za obdobie, kedy podnikal a nemal este HPP. Viac sa vyjadrit neviem, nestretla som sa este s takouto kombinaciou. Ak je to ok, ze platitelom za to obdobie je ozaj stat, tak to bude len vecou spravneho vyplnenia RZZP a nedoplatok by teoreticky vyjst nemal. Necham, nech sa vyjadria dalsi.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    seraffinka Pozri príspevok
    Halo, prosim poradte mi dakto, co mam robit..., ))
    doplatiť nedoplatok zdr.poistenia za obdobie 10.3-31.7.09. Uchádzačom o zamestnanie za ktorú platí preddavky na zdr.poistenie štát, nie je SZČO.
    Pozri § 6 Zákona o službách zamestnanosti

    § 6
    Uchádzač o zamestnanie

    (1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

    (2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

    a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
    b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
    d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.

    Alebo je všetko inak - nebol uchádzačom o zamestnanie, poberal len dávku v hmotnej núdzi.
    Aj keď nemal zo živnosti žiaden príjem, pokial živnosť trvala, musí doplatiť preddavky na zdr. poistenie z min. VZ.
    Naposledy upravil veronikasad : 08.06.09 at 18:22

    seraffinka je offline (nepripojený) seraffinka

    seraffinka
    Bol v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Mam pred sebou rozhodnutie o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom 1.8.2008.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.