Zavrieť

Porady

Môžem ihneď ukončiť zmluvu o prenájme, ako som nájomca a prenajímateľ stratil právo prenajímať nehnuteľnosť?

Budova, v ktorej máme kanceláriu (aj sídlo firmy) už nepatrí prenajímateľovi, s ktorým máme zmluvu o prenájme už 8.rok. Faktúru na ďalšie tri mesiace nám v zmysle zmluvy však poslali.

Dnes však došiel od majiteľa budovy list, že prenajímateľom (predtým vlastníkom) ukončili k 30.6. zmluvu o nájme (hádam, že v nej bola upravená klauzula o možnosti ďalšie prenájmu) a teda došlú faktúru už platiť nášmu prenajímateľovi nemáme, pričom terajší majiteľ s nami uzatvorí novú zmluvu a na jej základe vystaví faktúru.

Teraz neviem, ako sa zachovať, keďže naša zmluva oficiálne ukončená nebola, a podľa zmluvy aj zákona ju môžem vypovedať s trojmesačnou lehotou a za meškanie úhrady mám zmluvnú pokutu.

Je nejaká relevantná možnosť odvolať sa na informácie z listu majiteľa budovy a ukončiť z našej strany zmluvu prenájme ihneď?

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem pekne už vopred za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pri podnájme nebytových priestorov sú právne vzťahy upravené zákonm 116/1990, inak platí občiansky zákonník všeobecné ustanovenia o nájme (od § 663).

    Zákon 116/1990 o nájme a podnájme NP má ustanovenie o podnájme, § 6, anal´´ogiu s podnájmom udáva len v § 5.
    § 6 Podnájom
    (1) Nájomca je oprávnený prenechať nebytový priestor alebo jeho časť na určitý čas do podnájmu len so súhlasom prenajímateľa.


    Občiansky zákonník upravuje skončenie nájmu od § 676, nehovorí o podnájme. § 680 hovorí len o zmene vlasníka, nie nájomcu. Podnájom rieši len pri bytoch v § 719, aj tam odkazuje na výpovednú lehotu.

    § 680
    (3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.

    Ak teda nie sú upravené podmienky skončenia prenájmu v zmluve nájomcu s vlastníkom inak, mala by platiť výpovedná 3-mesačná lehota. Nevieme, čo mali v zmluve. Vlastník ti ponúka pokračovanie v nájme. Mohol by si žiadať okamžité skončenie, vlastník by to však mohol namietať a žiadať riadnu výpoveď.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...0/116/20040701
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20160701
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ja_jana V liste vlastníka, kde je o.i. oznam, že je ukončený nájom s pôvodným prenajímateľom, sa uvádza:

    "Z uvedeného dôvodu táto spoločnosť nie je oprávnená počnúc dňom 1.7.2017 prenajímať ďalej nijaké vyššie uvedené priestory. Preto ani nemôže od Vás požadovať nijaké nájomné a ani nijaké platby za služby s tým spojené.
    Ak obdržíte faktúru za vyššie uvedené, žiadame Vás, aby ste ju obratom vrátili spoločnosti xxx a za žiadnych okolností nepreplácali."

    A tak sme vtiahnutí do sporu medzi nimi. 2x však nájomné za prakticky teraz už 4 mesiace sa mi platiť nechce. Okrem toho parkovacie miesto už máme uhradené aj tak až do konca roka.
    Mária27 Keby nebol ich vzťah skončil, pokračovali by ste v podnájme? Tiež by ste mali 3- mesačnú výpovednú lehotu. Skúste sa kontaktovať telefonicky s vlastníkom, možno ani nebude trvať na nájomnom vzťahu. On súhlasil s podnájmom a cíti zodpovednosť pokračovať v nájme.
    ja_jana viď nižšie
    ja_jana Vlastník nám chce priestory prenajímať naďalej za podmienok, aké sme mali dohodnuté doteraz. My by sme tu tiež chceli zostať.

    Lenže vlastník chce peniaze za priestory už za tento štvrťrok a my logicky nechceme platiť dvakrát.

    Ide o špecifickú situáciu v nedávno medializovanom prípade, keď spoločnosť prenajímateľa už spravuje právnik a teda nie je nič ťažké dostať sa do problémov...
      zbaliť

    Môžem ihneď ukončiť zmluvu o prenájme, ako som nájomca a prenajímateľ stratil právo prenajímať nehnuteľnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.