Zavrieť

Porady

Registrácia pri príjmoch z prenájmu-manželia

Manželia prenajímajú byt, ktorý majú v BSM. Manžel je registrovaný na daňovom úrade a taktiež figuruje na zmluve o prenájme iba jeho meno. Môžu si manželia rozdeliť príjmy z prenájmu a podať obidvaja DP aj napriek tomu, že manželka nie je registrovaná?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    téma je staršia, ale práve teraz aktuálna ( keby sa niekto pýtal )

    áno manželia si môžu rozdeliť príjmy z prenájmu v pomere na akom sa dohodnú
    povinná registrácia pre daň z príjmu vyplýva tomu, ktorý je uvedený v zmluve o prenájme
    ďalší postup je takýto ( čerstvá info z finančnej správy ) obidvaja manželia podajú DP FO B - ten, ktorý nie je registrovaný - podáva DP na svoje rodné číslo a daň si vysporiada tak, že DÚ po zistení, že nie je registrovaný, vygeneruje číslo účtu a zašle občanovi
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Anik vieš poskytnúť nejakú podporu v tomto, že je to tak, lebo mne bolo vysvetlené, že musia byť obaja registrovaní a iba vtedy si môžu príjem rozdeliť podľa potreby - v žiadnom prípade ti nechcem oponovať len ma to zaujíma
    hanelie priamo telefonické info z finančnej správy ( tiež som si nebola istá, v tom ako vysporiada daň neregistrovaný občan
    Anik škoda, že info nie sú jednotné, vďaka za reakciu
    hanelie inak na DÚ mi podali úplne nesprávne info - teda na podateľni, kde samozrejme nemusia sedieť vyškolené pracovníčky
    Katy a R u nás majú rovno vycapené lajstro - že poradenstvo neposkytujú!!! - ja som zvykla na stráne FS zadať otázku. Anik - pozri FS - majú info na ich stránke - ŽS - prenajímam - aj registrácia - pri BSM - sa reg. ten manžel, ktorý je na zmluve o prenájme
    marjankaj O rozdelení príjmov spoluvlastníkov sa píše v §10/1.
    V ústave sa píše:
    čl.2
    (3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

    Myslím, že zákon neukladá povinnosť spoluvlastníkovi sa registrovať. Ak niekto o takom paragrafe vie, nech ho tu uvedie.
    ivustek V r. 2016 som podala dopyt na FS a odpovedali mi takto:
    Podľa § 4 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorý plynie manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, zahrnie do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane aj výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie tohto príjmu. To znamená, že je iba na rozhodnutí manželov, v akom pomere si budú príjem z prenájmu nehnuteľnosti deliť. Registračná a oznamovacia povinnosť neovplyvňuje zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľností.
    V prípade prenájmu nehnuteľnosti (okrem pozemku), ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ nehnuteľnosti.. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Táto povinnosť trvá až do ukončenia prenájmu.
    Anik vďaka ivustek
      zbaliť

    Registrácia pri príjmoch z prenájmu-manželia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.