Zavrieť

Porady

NAROK NA BYT PO ROZVODE RODICOV

Dobry den , Som tu novy a potreboval by som radu . Jedna sa o byt v ktorom sme byvali ja a moja sestra. Rodicia sa rozviedli byt v ktorom byvali bol v tedy ohodnoteny na 550tisic sk , Mama so sestrou vyplatili oca presnou polovicou na co si zobrala sestra uver. Neskor sme sa so setrou dohodli ze ja budem vyplateny tiez a byt ostane jej ale s odstupom casu uz zmenila nazor a ja sa citim byt poskodeny,,, Mam nejau moznost a sancu sa dopracovat k mojmu podielu a ci mam na nieco vobec narok ????
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vlastníčkami by mali byť mama a sestra, každá polovicu - tak by to malo byť zapísané v katastri. Takže so sestrou po mame zdedíte polovicu bytu, každý 1/4. To bude tvoj podiel. Podľa toho, čo si napísal, sestra si prvú polku bytu vlastne kúpila. Alebo je to inak?
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
michalst michalst

michalst je offline (nepripojený) michalst

ano sestra si prvu polovicu kupila ,ale ak by mam prepisala , darovala sestre svoju polovicu ja ma nejaky narok ????
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

michalst Pozri príspevok
ano sestra si prvu polovicu kupila ,ale ak by mam prepisala , darovala sestre svoju polovicu ja ma nejaky narok ????

Mama si za svojho zivota moze robit so svojim majetkom, co chce.
Ak sa rozhodne prepisat cely svoj podiel na byte na sestru, tak ty nemas ziadny narok na byt, a ziadna cast bytu nebude ani sucastou dedicstva.
4 0
michalst michalst

michalst je offline (nepripojený) michalst

aahaa tak to ma potesilo ,,,,,,,,,,,,,,takze sestricka prisla pekne pohodlne k bytu ..
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

michalst Pozri príspevok
aahaa tak to ma potesilo ,,,,,,,,,,,,,,takze sestricka prisla pekne pohodlne k bytu ..
Možno ani nie...
možno by ste tam mali stále otca, alebo by sa byt musel predať, ak by matka nemala na vyplatenie.
Je na matke, čo urobí so svojou polovicou ďalej...
6 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

michalst Pozri príspevok
aahaa tak to ma potesilo ,,,,,,,,,,,,,,takze sestricka prisla pekne pohodlne k bytu ..
zabudas trochu, ze si na ten byt zobrala pozicku ... takze az take pohodlne to nebolo ....
0 0
daria29 daria29

daria29 je offline (nepripojený) daria29

a mama ma dôvod ťa vydediť?alebo sa to robí tak,kto ju dochová,tomu dá svoju časť.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Sestra ťa nemá prečo vyplácať. Svoju polovicu bytu si kúpila. Dala za ňu otcovi peniaze. Matka zomrela? Lebo ak nie, je ona vlastníčkou druhej polovice bytu a ty nemôžeš predávať sestre to,čo je matkine a nie tvoje.
Po matkinej smrti (ale to snáď treba ešte počkať) budete dediť všetky deti matkinu polovicu bytu rovnakým dielom.
Veľa detí sa začína domáhať dedičstva po rodičoch už za ich života. Akosi sa nevedia dočkať.
3 0
michalst michalst

michalst je offline (nepripojený) michalst

Aha tak uz som v obraze.. No o tom to nie je ze sa neviem dockat dedictva . ale zda sa mi to prilis jednoduche prist k bytu za polovicnu cenu ,ale ako vravite je na mame ako to rozdeli ,, no ja si nemyslim ze ma dvovod ma vydedit ale je to komplikovane u nas ..
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Prečo si si nevzal pôžičku na vyplatenie otca Ty?
Nemohol si alebo nechcel si?
Dnes by si bol na sestrinom mieste - možno...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Oliwa Pozri príspevok
Prečo si si nevzal pôžičku na vyplatenie otca Ty?
Nemohol si alebo nechcel si?
Dnes by si bol na sestrinom mieste - možno...
možno ešte vtedy nezarábal tak si ju zobrať nemohol....

píšeš, že "Mama so sestrou vyplatili otca presnou polovicou na co si zobrala sestra uver."

t.j. nie je celkom jasné, či sa sestra podieľala na vyplatení polovice bytu na 100 % alebo časť financovala aj mama... ďalšou vecou je kto je zapísaný na LV daného bytu a v akých podieľoch.
ak napr. mama financovala časť a sestra má 50 % bytu, môžeš časť, čo dala na kúpu mama započítať oproti jej dedičskému podieľu, t.j tvoja 1/4 môže o túto čiastku narásť, z titulu, že sestra dostala mimoriadny dar počas života...
3 0
michalst michalst

michalst je offline (nepripojený) michalst

Takze ja by som si aj zobral uver na ten byt , lebo asi rok pred tym som si kupoval ja vlastny a za plnu cenu nie za polovicnu,,,, ,ale sestra bola velmi sikovna a vyuzila to vo svoj prosprech kedze ja som bol v tedy ked sa riesil rodicovsky byt v zahranici ,,,,Nemam celkom jasne ako to bolo z LV , lebo nemienia sa o tom so mnou bavit na tuto temu,,, viem ze sestra si zobrala uver na tu polovicu ,,, a ze este zhruba pred rokom bol but celi byt alebo len polovica napisana na mamu,,takze ja by som mal neja moznost sa dostat k svojmu podielu ???? ak to bol mimoriadny dar pre sestru ?????
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

michalst Pozri príspevok
Takze ja by som si aj zobral uver na ten byt , lebo asi rok pred tym som si kupoval ja vlastny a za plnu cenu nie za polovicnu,,,, ,ale sestra bola velmi sikovna a vyuzila to vo svoj prosprech kedze ja som bol v tedy ked sa riesil rodicovsky byt v zahranici ,,,,Nemam celkom jasne ako to bolo z LV , lebo nemienia sa o tom so mnou bavit na tuto temu,,, viem ze sestra si zobrala uver na tu polovicu ,,, a ze este zhruba pred rokom bol but celi byt alebo len polovica napisana na mamu,,takze ja by som mal neja moznost sa dostat k svojmu podielu ???? ak to bol mimoriadny dar pre sestru ?????
O akom podiele stále hovoríš?

Matka vlastní 1/2 bytu, ak by zomrela (a nerozhodne s tým bytom urobiť niečo iné počas života) máš nárok na dedenie 1/2 z jej 1/2 bytu.
Čo matka urobí so svojim majetkom počas života,je jej rozhodnutie. Ak máš pocit krivdy, porozprávaj sa o tom s matkou a skúste to vyriešiť...
Tvoja matka ešte žije, prečo chceš, aby Ti za svojho života niečo vyplácala?
Pravdepodobne po rozvode nemala dosť peňazí na vyplatenie otca,možno by o ten byt prišla, takže sestra "nepomohla" len sebe, ale aj vašej matke, aby neprišla o strechu nad hlavou...

Ak by potom sestra chcela, aby bol byt celý jej,môžeš jej tú 1/4 bytu predať.
Sestra tú polovicu bytu kúpila, nedostala je darom, na to nezabúdaj.

Kto je vlastníkom bytu si môžeš zistiť napr. na www.katasterportal.sk
Naposledy upravil arizona : 01.08.10 at 09:25
5 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

ja to nechapem.. ved mama zije v tom byte tak co chces delit a doplacat...
inak je pomerne bezne ze ked dieta doopatruje rodica tak mu ostane vacsi podiel na jeho majetku.. a je to aj spravodlive.. podla mna...
nechapem ze sa chces dostat k nejakemu podielu a matku predcasne pochovavas... nechaj ju v klude zit...
2 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Vyplať matku z jej polovice bytu, dajte jej tam vecné bremeno a budeš takým istým 1/2 vlastníkom bytu ako Tvoja sestra. Pokojne si zober úver.
Bude to spravodlivé .
Verím, že si dobrý syn a o svoju matku sa v starobe postaráš alebo nie?
Je to veľmi jednoduchá matematika.
2 0
michalst michalst

michalst je offline (nepripojený) michalst

Ved ja mamu od tial ani nevyhanam , vlastne ona tam nebyva lebo hned ako sestra zobrala uver, mama sa radsej odstahovala niekam inde .... takze ak ja vyplatim taky isty podiel mame tak sme so setrou na to 50 na 50 ... aa este nieco ,,, ten link co sa da zistit kto je vlastnikom na katastry ukazuje aktualne info ???. lebo ked som to pozrel tak vlastnikom bytu je stale mama v plnom podieli nie je tam nikto iny,,, aa to viem ze setra brala uver na polovicu ,, moze to byt aj tak ze sestra si zobrala uver a vyplatila otca akoze mama ???? uz mam v tom riadny gulas teraz ,,, jaa mamu od nikial nevyhanam ale je to dost divne okolo tohto bytu,,,
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nepíšeš kedy sestra vyplatila otca a ďaľšia vec, ak Tvoja sestra brala úver, je možné, že banka má vo svoj prospech záložné právo na danú nehnuteľnosť.
Kedy sestra podala návrh na vklad do katastra ? Nejaký čas to trvá, kým kataster povolí vklad. Údaje na danom linku sú určite aktuálne.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

michalst Pozri príspevok
Ved ja mamu od tial ani nevyhanam , vlastne ona tam nebyva lebo hned ako sestra zobrala uver, mama sa radsej odstahovala niekam inde .... takze ak ja vyplatim taky isty podiel mame tak sme so setrou na to 50 na 50 ... aa este nieco ,,, ten link co sa da zistit kto je vlastnikom na katastry ukazuje aktualne info ???. lebo ked som to pozrel tak vlastnikom bytu je stale mama v plnom podieli nie je tam nikto iny,,, aa to viem ze setra brala uver na polovicu ,, moze to byt aj tak ze sestra si zobrala uver a vyplatila otca akoze mama ???? uz mam v tom riadny gulas teraz ,,, jaa mamu od nikial nevyhanam ale je to dost divne okolo tohto bytu,,,
Pokiaľ sa mama odsťahovala, tak jej navrhni odpredaj jej polovice, ale nezabúdaj, že presne to isté môže spraviť aj Tvoja sestra.
Za svojho života môžem nakladať so svojim podielom na majetku a všetkým majetkom ako chcem a nemusím sa pozerať na svoje deti. Morálny aspekt a prípadné hriechy v rodine je už o inom.

Si momentálne v nevýhodnej situácii z Tvojho pohľadu, ale nezabúdaj, že Tvoja sestra brala úver a musí ho splácať. Neviem čo Ťa páli, pocit, že ona je polovičným majiteľom a jedného dňa po smrti matky by bola 3/4 vlastníkom?
Však odkúp od matky tú jej polovicu, ak tam ona nebýva - možno sa aj poteší peniazom.
Potom však začne cirkus medzi Tebou a sestrou a že začne, to je viac ako isté.
Buď sa tam nasťahuješ a budete žiť svorne na jednej kope, alebo sa budete dohadovať o tom, že byt predáte a každý bude chcieť svoje peniaze a svoje súkromie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
danushka Pozri príspevok
Pokiaľ sa mama odsťahovala, tak jej navrhni odpredaj jej polovice, ale nezabúdaj, že presne to isté môže spraviť aj Tvoja sestra.
Za svojho života môžem nakladať so svojim podielom na majetku a všetkým majetkom ako chcem a nemusím sa pozerať na svoje deti. Morálny aspekt a prípadné hriechy v rodine je už o inom.

Si momentálne v nevýhodnej situácii z Tvojho pohľadu, ale nezabúdaj, že Tvoja sestra brala úver a musí ho splácať. Neviem čo Ťa páli, pocit, že ona je polovičným majiteľom a jedného dňa po smrti matky by bola 3/4 vlastníkom?
Však odkúp od matky tú jej polovicu, ak tam ona nebýva - možno sa aj poteší peniazom.
Potom však začne cirkus medzi Tebou a sestrou a že začne, to je viac ako isté.
Buď sa tam nasťahuješ a budete žiť svorne na jednej kope, alebo sa budete dohadovať o tom, že byt predáte a každý bude chcieť svoje peniaze a svoje súkromie.
Danushka, ak je to stále napísané ma matku, tak ten cirkus iba začne ak by náhodou zomrela. Sestra by si svoju polovicu splácala a on by k nej prišiel zadarmo?
3 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

marjankaj Pozri príspevok
Danushka, ak je to stále napísané ma matku, tak ten cirkus iba začne ak by náhodou zomrela. Sestra by si svoju polovicu splácala a on by k nej prišiel zadarmo?
Tak až teraz som si Janko všimla, že zadávateľ píše, že matka je na katastri vedená ako 100% vlastník ...
Toto mi akosi nesedí, buď si z nás zadávateľ strieľa, alebo má ten istý zadávateľ naozaj až príliš dobrú sestru, ktorej išlo o pomoc matke .

Tak ako to je zadávateľ? Boli predtým matka a otec bezpodielovými spoluvlastníkmi bytu 1/2 + 1/2 a nadobudli ho spolu a teraz je matka výlučným vlastníkom, alebo?
Lebo ak to tak bolo, tak by si mal pekne so setrou hodiť reč a pomáhať jej so splátkami úveru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať