Zavrieť

Porady

Gardénia

Ahojte všetci úspešní pestovatelia :-) dala som sa na pestovanie kvetiniek - a tak vás všetkých veľmi pekne prosím o radu ako sa starať o Gardéniu - tú som si totiž kúpila, lebo tá v predajni bola krásne rozkvitnutá :-)))) aj ja chcem takú :-))) tak prosím raďte čo Vám písmená stačia :-) Ďakujééééém...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rybanka je offline (nepripojený) rybanka

    rybanka
    Aj ja som si ju kúpila, len takú maličkú s pukmi, ešte mi nekvitla, ale zatiaľ sa drží, púšťa dokonca aj nové listy. Vraj sa to pestuje podobne ako azalky. Prečítam doma v knihe a potom napíšem, lebo tak narýchlo neviem, nechcem poradiť nejakú hlúposť.
    jáááj to by bolo super... čítala som kdesi niečo o "spätnom reze" ale čo to je, to tam vysvetlené nebolo, a tak neviem ako ďalej :-((((

    rybanka je offline (nepripojený) rybanka

    rybanka
    Tak tu to máte: GARDÉNIA:
    - stanovisko svetlé, bez priameho slnka
    - najvhodnejšia teplota 16-20 C, v zime nižšie teploty
    - vývoj pukov podporujú nižšie teploty 15-17 C
    - udržiavať rovnomerne vlhkú zeminu
    - prihnojovať od jari do leta každých 8-14 dní
    - silnejšie výhonky po odkvitnutí skrátiť
    - substrát ako azalky a kamélie /PH cca 5/
    - opadávanie pukov pri vysokých teplotách
    - na jar je vhodné trochu zrezať vrcholce, odštipnúť

    Toľko múdra kniha, dúfam, že Vám to pomôže.

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Gardéniu mám štyri roky. Podmienky na jej pestovanie sú presne ako u ibišteka - čínskej ruže. Azálka je citlivejšia na podmienky. Tú musím polievať prevarenou vodou - ináč mi uhynie a naznáša osvetlenie z východu.

    81janka je offline (nepripojený) 81janka

    večný študent 81janka
    Vedel by mi, prosím, niekto poradiť, kedy mám zrezať gardéniu? Veľmi som po nej túžila, kúpila som si ju vlani v auguste a v podstate ihneď kvitla, v zime mala množstvo pukov, ktoré jej zrejme z dôvodu príliš vysokých teplôt v obývačke začali opadávať až usychať, no akonáhle som ju premiestnila na chladnejšie miesto, šla sa v kvitnutí priam pretrhnúť. A ešte stále má dosť nerozvitých pukov... V literatúre som sa dočítala, že pre túto kvetinku je priam nevyhnutný spätný rez, ak chcem, aby aj o rok kvitla. A ja Vás prosím, kedy a ako mám tento rez urobiť? Na jar som to nerobila (ako napr. pri čínskej ruži, ako to tu niekto spomínal), pretože bola samý puk a samý kvet... A nerada by som o ňu prišla... Vďaka za každú radu...

    Alcielle je offline (nepripojený) Alcielle

    Alcielle
    "Počas rastu gardénie dobre znášajú rez. Na tomto mieste si treba uvedomiť, že kvitnú na terminálnych výhonkoch a preto kombinácia silného spätného rezu a zaštipovania je viac než potrebná. Pri častom zaštipovaní by však rastlina nemusela vytvárať kvety. Kompaktný tvar rastliny získame, ak silný rez urobíme na začiatku vegetačného obdobia, veľmi vyčnievajúce výhonky odstránime v marci a bežné skracovanie a zaštipovanie vykonáme až po odkvitnutí. " tolko som nasla

    81janka je offline (nepripojený) 81janka

    večný študent 81janka
    Alcielle Pozri príspevok
    "Počas rastu gardénie dobre znášajú rez. Na tomto mieste si treba uvedomiť, že kvitnú na terminálnych výhonkoch a preto kombinácia silného spätného rezu a zaštipovania je viac než potrebná. Pri častom zaštipovaní by však rastlina nemusela vytvárať kvety. Kompaktný tvar rastliny získame, ak silný rez urobíme na začiatku vegetačného obdobia, veľmi vyčnievajúce výhonky odstránime v marci a bežné skracovanie a zaštipovanie vykonáme až po odkvitnutí. " tolko som nasla
    Dakujem za radu, presne toto som nasla aj ja. Lenze ako hovorim, na zaciatku vegetacneho obdobia bola samy puk, neskor krasne a vonave kvietky. Mala som rezat vtedy?Ked zreze teraz, bude to uz neskoro???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.