Zavrieť

Porady

Účet 431- charakter a funkcie

Dobrý deň, rada by som sa dozvedela podrobné informácie o účte 431, na čo sa používa, aké sú jeho funkcie a pod. Ďakujem...
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§7 Postupov účtovania

(3) Pri otvorení účtov sa výsledok hospodárenia bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia zaúčtuje na účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Účtovný zisk sa účtuje na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech účtu 431 - Výsledok hospodárenia vo schvaľovaní. Účtovná strata sa účtuje v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.

(4) Stav účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje
a) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov,
b) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a na ťarchu účtu 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty alebo na ťarchu ďalších účtov na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o vyrovnaní straty, možno túto stratu alebo jej časť účtovať na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov,
c) v účtovných jednotkách, ktorými sú fyzické osoby – podnikatelia, účtovnými zápismi v prospech alebo na ťarchu účtu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.
0 0
nathalia nathalia

nathalia je offline (nepripojený) nathalia

veľmi pekne ďakujem
0 0
dada144 dada144

dada144 je offline (nepripojený) dada144

Dobrý deň, ako som správne pochopila, ak má naša spoločnosť stratu, môžeme ju účtovať tromi spôsobmi. V našom prípade sa zatiaľ na VZ o strate doteraz nehovorilo nič, takže ak sa do 31.12.2009 nerozhodne o strate za rok 2008 môžem ju účtovať oproti 429? s dátumom 31.12.2009, keďže ju nemám ani z čoho vykryť lebo na účte 428 je malý zostatok v porovnaní so stratou.

Ďakujem
0 0
casch casch

casch je offline (nepripojený) casch

Píšeš, že VZ o strate zatiaľ nehovorilo. A účtovnú závierku schvaľovalo? Niekedy je to žiaľ tak, že účtovníci musia usmerniť spoločníkov, alebo konateľov, aby sme mohli zákon o účtovníctve správne aplikovať. Ja ti doporučujem, aby si sa snažila predísť situácii, že účtovná závierka ko konci roku nebude schválená. Pri schvaľovaní sa potom spoločníci musia vyjadriť, čo s neuhradenou stratou. Ak máte nerozdelený zisk na účte 428, teba ho celý použiť na úhradu straty.
0 0
dada144 dada144

dada144 je offline (nepripojený) dada144

Ďakujem, bohužiaľ myslím, že neschvaľovalo, inak by sa museli vyjadriť aj k strate, keď som sa na to pýtala, tak že to dodatočne urobia, no je to ťažko... áno niečo na účte 428 je, akurát niečo je na analytike - nerozdelený zisk do roku 2004 /myslím, nemám pri sebe účt. rozvrh/ a niečo na analytike - po roku 2004.Neviem čo s tým do roku 2004, neporadíte mi prosím?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
musíš žiadať rozhodnutie VZ a podľa toho účtovať.
0 0
dada144 dada144

dada144 je offline (nepripojený) dada144

Dobrý deň mám presne ten istý problém, neviem či môžem stratu, ktorú mám na účte 431 pokryť ziskom ktorý mám na účte 428 s analytikou - neprerozd. zisk do roku 2004 - ak o tom rozhodne VZ - že sa môže? prečo sa vlastne zisk analyticky delí na do roku 2004 a po roku 2004 ,bola by som veľmi povďačná keby mi to niekto vysvetlil.
ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak by sa vyplácali podiely zo zisku, ktorý vznikol do konca r. 2003, tieto podiely podliehajú dani z príjmov.
0 0
dada144 dada144

dada144 je offline (nepripojený) dada144

Ďakujem, to som potrebovala vedieť, takže stratu môžem kľudne pokryť aj z analytiky do roku 2004.
ešte raz ďakujem
0 0
ivkň ivkň

ivkň je offline (nepripojený) ivkň

Dobrý deň,

mám takú, pre niektorých určite banálne otázky. Ja mám v tom, ale chaos.

na účet 431 sa mi dostáva HV z roku napr 2008 pred zdanením, teda V-N (v nakladoch nesmú byť počítané účty 592, 595?)???

Akú výšku HV potom dávam na schválenie spoločníkom do zápisu z valnej hromady?? HV po zdanení?? teda V-N ( už po odpočítaní dane na 591, a tiež po odpočítaní 592 a 595??)

Prosím poraďte mi, čo najjednoduchšie ). Ďakujem.
0 0
ivkň ivkň

ivkň je offline (nepripojený) ivkň

vie mi niekto poradiť??
0 0
AXULKA1 AXULKA1

AXULKA1 je offline (nepripojený) AXULKA1

Na účte 431 je už zisk čistý, určený na rozdelenie stana Dal, alebo dosiahnutá strata - strana MD
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ivkň Pozri príspevok
Dobrý deň,

mám takú, pre niektorých určite banálne otázky. Ja mám v tom, ale chaos.

na účet 431 sa mi dostáva HV z roku napr 2008 pred zdanením, teda V-N (v nakladoch nesmú byť počítané účty 592, 595?)???

Akú výšku HV potom dávam na schválenie spoločníkom do zápisu z valnej hromady?? HV po zdanení?? teda V-N ( už po odpočítaní dane na 591, a tiež po odpočítaní 592 a 595??)

Prosím poraďte mi, čo najjednoduchšie ). Ďakujem.
Na účet 431 prechádza čistý zisk, t.j. po zaúčtovaní dane, t.j. suma ktorú rozdelí VZ.
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

KEJKA Pozri príspevok
musíš žiadať rozhodnutie VZ a podľa toho účtovať.
Ahoj Kejka,

vedela by si mi prosím poradiť ohľadne účtu 431?
Ked firma od jej fungovania v r.2008 dosiahla zisk, mam k 31.12.2008 uctovat 431/710? Ale co s tou 431 - mam na nej ku koncu r. zostatok vo forme toho zisku, mala som ho v suvahe pri podavani DP v r.2009 na 431 uviest?
Alebo nic som nemala davat do suvahy a az k 1.1.2009 ho preuctovat na 701/431 a cakat na valne, ako s tymto ziskom spolocnici nalozia?

dakujem ti velmi pekne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Etiketa Porady neviem ktorý bod, ale - neoslovujeme konkrétnych členov, poradí, kto vie.
Momentálne rada - nerob si srandu a prečítaj si práve túto tému od začiatku, je tu odpoved jak vyšitá.
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

KEJKA Pozri príspevok
Etiketa Porady neviem ktorý bod, ale - neoslovujeme konkrétnych členov, poradí, kto vie.
Momentálne rada - nerob si srandu a prečítaj si práve túto tému od začiatku, je tu odpoved jak vyšitá.
Hmm, tak sa ospravedlnujem, oslovila som ta preto, lebo som videla zeleny kruzok vedla tvojho mena
Este raz prepac!!!

A srandu si nerobim, preco by aj?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak prečo neprečítaš aspoň tému, do ktorej zadávaš otázku?
nič sa nestalo, ale za chviľu ten krúžok zmizne, už som dopila kávu a idem makať.
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

KEJKA Pozri príspevok
tak prečo neprečítaš aspoň tému, do ktorej zadávaš otázku?
nič sa nestalo, ale za chviľu ten krúžok zmizne, už som dopila kávu a idem makať.
citala som uuuuplne celu, len to som akosi nenasla, tu 431/710, ze i ked tam mam ten zostatok vo forme zisku, ci s nim nic nerobim a az nasledne v novom roku s nim nakladam....

tak prijemne pracovanie a dakujem este raz
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no ked si nenašla, tak je to asi zle..........
čítaj ako je to správne.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Prosím, Vás účty 431,429 musia mať analytiku? Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať