Zavrieť

Porady

dlhy po rozvode

zaujima ma ci si delim s manzelom dlhy ktoré su písané na jeho meno, napr. požicky v nebankovkách, moje meno na nich nefiguruje.
právnik mi povedal, ze všetky dlhy nadobudnuté v manželstve sú spoločné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Podla mna tvrdenie, ze sa do BSM zahrnu vsetky dlhy nie je uplne spravne. Najskor, nezamenajme dve veci - zdopovednost za dlhy a moznost uspokojenia dlhu vzniknuteho pocas manzelstva len jednemu manzelovi zo spolocneho majetku.
    Dalej § 145 ods. 2 OZ predsa vyzaduje, aby sa tykal pravny ukon spolocnej veci a potom je dlh spolocny, alebo musia byt obaja ucastnikmi zmluvy. Ak sa dlh spolocnej veci netyka, a obaja manzelia nie su dlznikmi (pripadne jeden spoludlznikom) nemoze byt druhy manzel zaviazany spolu s dlznikom.

    Potom pri vysporiadani BSM sa pohladavka voci jednemu manzelovi nezohladnuje, lebo tato "patri" len zaviazanemu manzelovi.

    Jediny pripad, kedy existencia pohladavky voci jednemu z manzelov sa dotkne druheho - nic netusiaceho manzela, je vykon rozhodnutia voci z pohladavky zaviazanemu manzelovi.

    Preto nemozno generalne len tak tvrdit, ze zo zmluvy napr. o uvere uzavretej za trvania manzelstva len jednym z manzelov je zaviazany aj druhy manzel a prihliada sa na tento dlh pri vysporiadani BSM. Spolocne su len tie ktore sa tykaju spolocnych veci alebo v ktorych su manzelia ucastni napr. dlznik a spoludlznik.
    Naposledy upravil svetlik : 07.09.11 at 06:20

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Právnik má pravdu.....

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    právnik mal pravdu dlhy ako aj aktíva nadobudnuté počas manželstva sú spoločné...

    záleží ešte aj od dohody čo si ako podelíte... môžte sa rozdeliť aj tak, že dlhy zostanú manželovi, a za to si on vezme nejaké aktíva a pod...

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    všetko nadobudnuté počas manželstva je spoločné. Aktíva aj pasíva.
    Ak by bol na jeho meno účet s miliónom euráčov, iste by si nemala pochybnosti o slovách právnika, že peniaze sú spoločné.

    zuzbac je offline (nepripojený) zuzbac

    zuzbac
    môže to teda znamenať, že ma po vzájjomnej dohode s manželom môže súd oslobodiť od akehokoľvek splácania, aj keby manžel neplatil? alebo potom zzačnú naháňať mňa?

    Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

    Pikoška
    Myslím, že nemal pravdu ani právnik ani Tvoji spoludiskutujúci. Ten, kto bral úvery bez Tvojho vedomia a len vo svojom mene je povinný si ich aj splatiť. Takže si už nad tým nelám hlavu.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Pikoška Pozri príspevok
    Myslím, že nemal pravdu ani právnik ani Tvoji spoludiskutujúci. Ten, kto bral úvery bez Tvojho vedomia a len vo svojom mene je povinný si ich aj splatiť. Takže si už nad tým nelám hlavu.
    no myslím, že sa mýliš ty... nakoľko dlhy vznikli počas manželstva t.j. spadajú do BSM a ak si ich bral výlučne len manžel a vo svojom mene, tak manželka musí vedieť preukázať že o dlhoch nevedela, resp. voči nim do troch rokov od ich vzniku vzniesť námietku... manželka o dlhoch evidentne vie, inak by nevznikla táto diskusia... a ak sa z daných dlhov niečo kupovalo napr. vybavenie domácnosti alebo auto, tak len ťažko dokáže že si nie je záväzku vedomá...

    Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

    Pikoška
    Ice dive Pozri príspevok
    no myslím, že sa mýliš ty... nakoľko dlhy vznikli počas manželstva t.j. spadajú do BSM a ak si ich bral výlučne len manžel a vo svojom mene, tak manželka musí vedieť preukázať že o dlhoch nevedela, resp. voči nim do troch rokov od ich vzniku vzniesť námietku... manželka o dlhoch evidentne vie, inak by nevznikla táto diskusia... a ak sa z daných dlhov niečo kupovalo napr. vybavenie domácnosti alebo auto, tak len ťažko dokáže že si nie je záväzku vedomá...
    Ty žartuješ. Táto diskusia je na Porade, nie na súde. Na Porade vie, na súde nevie.
    A či vie, alebo nevie, dlhy, ktoré neurobila a nepodpísala nebude platiť. Stav sa.

    Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

    Pikoška
    Ďakujem svetlík. Ale ja taká múdra nie som, to len veľmi pozorne čítam Máriu27 a Petru Novú. A čosi sa na mňa vďaka nim nalepilo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.