Zavrieť

Porady

zivnost popri zamestnani

Dobry den, prosim vas o odpovede na niekolko otazok (kto co vie):
a,Som zamestnanec a chcem zivnost popri zamestnani. Platim 2x odvody?
b,Ak ano, ktore platim 2x a v akej minimalnej vyske?
c,Nie je tam nejaka zlava na odvodoch, ak budem zacinajuci zivnostnik?
(aspon prvy rok).
d,Ak zrusim Hlavny PP a pojdem u rovnakeho zamestnavatela na dohodu,
platim odvody z prace na dohodu?
e,Ktore odvody a poistenia sa platia vopred-zalohovo?
f,Ucet u ktorej banky mi doporucite (potrebujem tzv. elektronicku embosovanu kartu
kvoli Paypal a pod.), kde su najnizsie poplatky za prevody z bezneho uctu na Paypal?

g,napriklad nakupim v .cz, .at a pod., musim s tym cez colnicu (alebo plati volny pohyb tovaru a kapitalu v takej forme, ako si ho predstavujem, t.j. kupim a predavam kdekolvek v ramci EU a zdanujem v krajine, kde budem mat sidlo firmy? Bez zbytocnych danovych priznani napr. v Dansku, ked predavam napr. v Dansku?)

Velka vdaka za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    a) nie. iba ak chceš dobrovoľne , potom môžeš
    b) do SP 0€ do zp €0 to prvý rok
    c) viď b)
    d) z dohody nie okrem úrazového, ak zrušiť HPP tak potom povinne musíš platiť do ZP 46.06 €
    e) platia sa zo mzdy, do ZP platiš mesačne 46.06 € (v prípade že nemaš HPP), zálohovo sa platí daň z príjmu keď si na HPP, ako podnikateľ platíš daň z prijmu až pri daňovom priznaní, ako dohodár ti daň z príjmu môžu(nemusia ak podpíšeš vyhlasenie)
    f) ide aj o to, paypal si platí poplatky bez ohľadu na banku. ak potrebuješ používať paypal pamataj na DPH podľa paragrafu 7a(obchod so zahraničím)
    g) to radšej necham na skúsenejších. Vrámci EU neplatíš clo, a DPH platí človek v krajine, kde tovar/službu dodáš.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    spynfo Pozri príspevok
    Dobry den, prosim vas o odpovede na niekolko otazok (kto co vie):
    a,Som zamestnanec a chcem zivnost popri zamestnani. Platim 2x odvody?
    b,Ak ano, ktore platim 2x a v akej minimalnej vyske?
    c,Nie je tam nejaka zlava na odvodoch, ak budem zacinajuci zivnostnik?
    (aspon prvy rok).
    d,Ak zrusim Hlavny PP a pojdem u rovnakeho zamestnavatela na dohodu,
    platim odvody z prace na dohodu?
    e,Ktore odvody a poistenia sa platia vopred-zalohovo?
    f,Ucet u ktorej banky mi doporucite (potrebujem tzv. elektronicku embosovanu kartu
    kvoli Paypal a pod.), kde su najnizsie poplatky za prevody z bezneho uctu na Paypal?

    g,napriklad nakupim v .cz, .at a pod., musim s tym cez colnicu (alebo plati volny pohyb tovaru a kapitalu v takej forme, ako si ho predstavujem, t.j. kupim a predavam kdekolvek v ramci EU a zdanujem v krajine, kde budem mat sidlo firmy? Bez zbytocnych danovych priznani napr. v Dansku, ked predavam napr. v Dansku?)

    Velka vdaka za odpovede.
    Všetky tvoje otázky sú na porade riešené, každá samostatne. Skús si niečo pohľadať, ale čo sa týka odvodov, je pripravená veľká novela, takže ako a koľko budeš platiť, je vo hviezdach. Vyzerá to tak, že nejaké odvody sa budú platiť aj z dohôd. Aj o tom je tu téma.http://www.porada.sk/t172710-velka-n...h-zakonov.html

    spynfo je offline (nepripojený) spynfo

    spynfo
    to znamena, zo zaciatku budem neplatca, az do 13.000 eur (obratu? Zisku?). Nakupim v EU aj s DPH, takze nepotrebujem byt zaevidovany na danovom urade ako platca. Predam zakaznikovi, povedzme, ze DPH je 20 % z mojho zisku, takze DPH zaplatim az v buducom roku? Alebo v nejakych pravidelnych mesacnych preddavkoch? Takze system ma vlastne prinuti zaregistrovat sa ako platca DPH ovela skor pred dosiahnutim sumy 13.000 eur/rok? DPH zaplati zakaznik mne a ja ho musim zaplatit dan.uradu. Pomocou nejakeho formulara napr. kazdy mesiac? Vdaka za upresnenie.

    spynfo je offline (nepripojený) spynfo

    spynfo
    Nepletiem, lenze ak k tovaru pridam svoju marzu, pridam tym vlastne hodnotu a odvadzam dan z pridanej hodnoty. Alebo, ako neplatca, neodvadzam? / Lenze aj tak by som sa musel podla rady predoslej zaregistrovat kvoli tomu Paypalu, kedze by som prijal (platobne) sluzby z mimo Europskej unie?

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    ono, môžeš byť platca DPH kvôli obchodu so zahraničím a stále byť na Slovensku neplatca.

    Príklad.
    kúpiš na Slovensku tovar za 10 € a predáš za 15€ tak platíš 19 percent daň z príjmu zo sumy 0.19 * (15€ - 10 € = 5 €) = 0.95 €

    spynfo je offline (nepripojený) spynfo

    spynfo
    alessi Pozri príspevok
    môžeš byť platca DPH kvôli obchodu so zahraničím a stále byť na Slovensku neplatca.
    tak toto som este nikdy nepocul, je to velmi zaujimava informacia. Dakujem.
    Ale pan Alessi tvrdi - ak potrebuješ používať paypal pamataj na zakon o DPH podľa paragrafu 7a(obchod so zahraničím = v ramci EU? A co, ak napriklad firma importuje z Ciny, USA a pod.?).
    Ako to je? V niecom budem platca DPH, v niecom nie? Ako zakaznik v maloobchode som platca DPH vzdy (posledny clanok retazca dodavatel-odberatel). Ale ako firma-dovozca?
    Naposledy upravil spynfo : 11.08.11 at 01:45

    zivnost popri zamestnani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.