Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť

zdravím Vás prosím o vyjadrenie ako je to s pracujúcim dôchodcom

pri TPP
pri DOPČ

ide mi pri výpočte mesačných výplat o nárok na odpočítatelnú položku dane

Môže si ju uplatniť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    § 11 zák. o dani z príjmov :
    7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    mesiačik Pozri príspevok
    takže vôbec mesačne neuplatňovať tú nezdaniteľnú čiastku, lenže robíme mzdy pre jednu firmu a tí mi vôbec nenahlásili že ide o dôchodcu oni si ich prihlasujú sami ja im mám robiť len mzdy - za 08 som uplatnila takže v RZD to vysporiadam ?
    áno, vysporiadaš to pri RZD.

    PS: ak ti môžem poradiť, bez vypísaného a podpísaného vyhlásenia nepriznávaj nikomu NČZD a DB. Ak by ti aj takto zamestnaný dôchodca podpísal a vypísal vyhlásenie, tak na druhej strane vyhlásenia, bod II. je následovné:

    II.
    V y h l a s u j e m , že
    a) súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie (kalendárny mesiac, resp. kalendárny rok) neuplatňujem nárok na
    nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom
    dane a že nárok na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný
    daňovník,
    b) som – nie som4) poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho
    poistenia, dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, výsluhového dôchodku alebo
    výsluhového príspevku vyplácaného, ak služobný pomer trval aspoň 15 rokov

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Andyke Pozri príspevok
    Nemá nárok na NČZD. (pri oboch formách prac.činnosti)
    len doplním, ak bol starobným, predčasne starobným, alebo výsluhovým dôchodcom k 1.1.

    mesiačik je offline (nepripojený) mesiačik

    mesiačik
    takže vôbec mesačne neuplatňovať tú nezdaniteľnú čiastku, lenže robíme mzdy pre jednu firmu a tí mi vôbec nenahlásili že ide o dôchodcu oni si ich prihlasujú sami ja im mám robiť len mzdy - za 08 som uplatnila takže v RZD to vysporiadam ?

    nezdaniteľná časť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.