Zavrieť

Porady

premlcanie a uroky z omeskania

Ahojte,

mam na Vas takuto otazocku a bol by som velmi vdacny ak by mi niekto poradil. Pred nedavnom som dostal platobny rozkaz na istinu + uroky z omeskania. Dlh je z roku 2005, presnejsie je uznany 11.5.2005 a dohodnuty v splatkach. Posledna splatka mala byt uhradena 15.10.2005.
Viem, ze istinu musim zaplatit v plnej vyske, kedze podla obcianskeho zakonika ak uznam dlh tak sa premlcuje az za 10 rokov. Ale chcel by som vediet ako je to z urokmi z omeskania, kedze v obciankom zakoniku je pisane, ze uroky sa premlcuju za 3 roky - teda ak tomu chapem dobre, tak by som mal zaplatit len uroky za posledne 3 roky, kedze tie starsie su uz premlcane alebo naozaj treba zaplatit tie uroky z omeskania za celych 5 rokov?

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Úroky tvoria podľa § 121 ods. 3 obč. zákonníka príslušenstvo pohľadávky, preto majú rovnaký osud ako pohľadávka, pri premlčaní podľa podmienok v § 110 ods. 3.
    Ak si písomne uznal pohľadávku a úroky sa stali splatnými po tomto uznaní, potom sa úroky premlčujú tak isto za 10 rokov. Inak sa premlčujú v 3-ročnej dobe.

    § 110
    (3) Úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na úroky, ktoré boli zročné pred 11.5.2005, sa vzťahuje trojročná premlčacia doba. Na ostatné desaťročná.

    trentnin je offline (nepripojený) trentnin

    trentnin
    Dakujem za odpoved, teda ak tomu dobre rozumiem, ak som dlh uznal 11.5.2005 a mal som dohodnute v tomto uznani aj to, ze ho splatim v splatkach do 15.10.2005, musim zaplatit aj uroky z omeskania za cele obdobie. Teda od 16.5.2005 (termin prvej splatky bol 15.5.2005) z prvej splatky, atd.?

    § 110
    (3) Úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.

    Ja tomuto paragrafu rozumiem tak, ze uznanie bolo 11.5.2005 ale zrocnost urokov z omeskania bola az 16.5.2005 - kedy vzniklo omeskanie (prva splatka mala byt 15.5.2005), teda ich zrocnost nastala az po uznani a teda mala by platit 3-rocna premlcacia lehota.

    Neviem teda ako dalej.

    premlcanie a uroky z omeskania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.