Zavrieť

Porady

Vlastné podstatné mená

Dobrý deň,
v rámci spisovnej slovenčiny by som sa chcel spýtať, ako sa píšu vlastné podstatné mená v kuchárskych receptoch - napr. 1 kypriaci prášok do pečiva alebo 1 Kypriaci prášok do pečiva. V receptoch sa píše všetko s malým písmenom, ale na balíčkoch je napísaný názov s veľkým písmenom. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    marcel 1977 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    v rámci spisovnej slovenčiny by som sa chcel spýtať, ako sa píšu vlastné podstatné mená v kuchárskych receptoch - napr. 1 kypriaci prášok do pečiva alebo 1 Kypriaci prášok do pečiva. V receptoch sa píše všetko s malým písmenom, ale na balíčkoch je napísaný názov s veľkým písmenom. Ďakujem.
    ja si myslím že jednoznačne platí bod.1- to znamená s malým písmenom nakoľko sa jedná o adjektívum(prídavné meno)- prášok-aký prášok? kypriaci...-vzťahové prídavné meno...
    Naposledy upravil Stanislav 1975 : 30.01.10 at 10:07

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    marcel 1977 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    v rámci spisovnej slovenčiny by som sa chcel spýtať, ako sa píšu vlastné podstatné mená v kuchárskych receptoch - napr. 1 kypriaci prášok do pečiva alebo 1 Kypriaci prášok do pečiva. V receptoch sa píše všetko s malým písmenom, ale na balíčkoch je napísaný názov s veľkým písmenom. Ďakujem.
    http://www.infolib.sk/index/open_fil...file=IP/VP.pdf

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Určite je správne s malým začiatočným písmenom (1 kypriaci prášok). Na obaloch je to obvykle vtedy veľkým, keď je to preklad z cudzieho jazyka (napr. v angličtine sa v takomto prípade používa veľké začiatočné písmeno).

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ja si myslím, že na konkrétnom obale je písané veľkým, sťaby meno toho konkrétneho tovaru, nemusí to byť preklad z angličtiny.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Rozalka Pozri príspevok
    Ja si myslím, že na konkrétnom obale je písané veľkým, sťaby meno toho konkrétneho tovaru, nemusí to byť preklad z angličtiny.
    No ako názov výrobku na obale - s veľkým zač. písmenom (Kypriaci prášok).
    Ale ak bolo myslené, že na obale v recepte (zvyknú byť na obaloch aj recepty), tak tam by malo byť s malým.... jedine, že chceli zdôrazniť, že sa má použiť práve ten kypriaci prášok od konkrétneho výrobcu, tak použili s veľkým zač. písmenom - potom by asi mohlo byť "1 Kypriaci prášok Dr. Oetker".

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    Názvy výrobkov by mali byť na obale napísané s veľkým začiatočným písmenom. Spravila som revíziu v kúpeľni a takto sú napísané názvy: fixinela, NIVEA, Palmolive,pur Balsam Aloe Vera,...v kuchyni Chlieb, Vinea, Kryštálový cukor. Fíha, pravidlá SJ neplatia na Slovensku všade rovnako.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    jozka56 Pozri príspevok
    Názvy výrobkov by mali byť na obale napísané s veľkým začiatočným písmenom. Spravila som revíziu v kúpeľni a takto sú napísané názvy: fixinela, NIVEA, Palmolive,pur Balsam Aloe Vera,...v kuchyni Chlieb, Vinea, Kryštálový cukor. Fíha, pravidlá SJ neplatia na Slovensku všade rovnako.
    Áno, ale Marcel sa pýtal, že či aj v receptoch... pozri si na nejaký kypriaci prášok alebo van. cukor - zvyknú tam byť vzadu recepty
    Marcel sa pýtal na "1 Kypriaci prášok" - a to nie je z názvu, ale z receptu.

    betka631 je offline (nepripojený) betka631

    Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac betka631
    jozka56 Pozri príspevok
    Názvy výrobkov by mali byť na obale napísané s veľkým začiatočným písmenom. Spravila som revíziu v kúpeľni a takto sú napísané názvy: fixinela, NIVEA, Palmolive,pur Balsam Aloe Vera,...v kuchyni Chlieb, Vinea, Kryštálový cukor. Fíha, pravidlá SJ neplatia na Slovensku všade rovnako.
    Jožka tak na tomto som sa pobavila....aspoň máme prehľad čo všetko máš v domácnosti.

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    Blankake Pozri príspevok
    Áno, ale Marcel sa pýtal, že či aj v receptoch... pozri si na nejaký kypriaci prášok alebo van. cukor - zvyknú tam byť vzadu recepty
    Marcel sa pýtal na "1 Kypriaci prášok" - a to nie je z názvu, ale z receptu.
    Jasné, že v receptoch sa nepíšu suroviny s veľkým písmenom, to by ma ani nenapadlo

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    jozka56 Pozri príspevok
    Jasné, že v receptoch sa nepíšu suroviny s veľkým písmenom, to by ma ani nenapadlo
    Lenže tu zrejme nejde o klasický recept (v kuchárskej knihe), ale o recept na obale nejakého výrobku. A v ňom, ak chce výrobca zdôrazniť, že sa má použiť ten jeho konkrétny výrobok, tak ho v recepte použije s veľkým začiatočným písmenom, aby bolo jasné, že sa má použiť práve ten výrobok a nie hocijaký iný.

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    Názvy na obaloch veľké písmeno, v kuchárskych knihách suroviny malé písmeno, a použitie daného /konkrétneho/výrobku aj vtedy veľké písmeno. Viď aj recept na Zlatom klase Dr.O.....

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    jozka56 Pozri príspevok
    Názvy na obaloch veľké písmeno, v kuchárskych knihách suroviny malé písmeno, a použitie daného /konkrétneho/výrobku aj vtedy veľké písmeno. Viď aj recept na Zlatom klase Dr.O.....
    Presne tak, Jožka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.