Zavrieť

Porady

pracovné voľno žiadané vs. zákonné (neplatené)

Dobrý deň
prosím Vás, ako mám rozlíšiť pracovné voľno žiadané a zákonné? zamestnanec chce voľno - už nemá nárok na dovolenku - tak chce pracovné voľno žiadané (neplatené), však? treba aj v tomto prípade nahlásiť na soc. poisť. prerušenie, keď sa jedná napr. v jednom mesiaci 3 x pracovné voľno po pól dni?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mia3683 Pozri príspevok
    Dobrý deň
    prosím Vás, ako mám rozlíšiť pracovné voľno žiadané a zákonné? zamestnanec chce voľno - už nemá nárok na dovolenku - tak chce pracovné voľno žiadané (neplatené), však? treba aj v tomto prípade nahlásiť na soc. poisť. prerušenie, keď sa jedná napr. v jednom mesiaci 3 x pracovné voľno po pól dni?
    Ďakujem
    Nemusí ísť o NV, NEDá SA TO urobiť tak, aby si ho nadrobil, alebo ho mal neplatené? Vtedy, ak je to len pol dňa, neide o prerušenie SP.

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    vlastne ide o to, že bola celozávodná dovolenka a zamestnancovi chýba 1,5 dňa dovolenky. a nechcem ho odhlasovať zo soc. poisť., tak som mu chcela dať 3 dni tak, ze by mal 3 x 1/2 dňa dovolenky a 1/2 neplatené voľno, keďže nie je možné, aby si to nadrobil. myslite, že by to tak bolo v poriadku?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mia3683 Pozri príspevok
    vlastne ide o to, že bola celozávodná dovolenka a zamestnancovi chýba 1,5 dňa dovolenky. a nechcem ho odhlasovať zo soc. poisť., tak som mu chcela dať 3 dni tak, ze by mal 3 x 1/2 dňa dovolenky a 1/2 neplatené voľno, keďže nie je možné, aby si to nadrobil. myslite, že by to tak bolo v poriadku?
    Alebo môže čerpať dovolenku z roka 2011, je to v súlade so ZP, samozrejme, so súhlasom obidvoch strán.

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    hm... to by som veľmi nechcela, lebo tento zamestnanec si vybavuje inv. dôchodok a rozmýšľa, že ukončí pracovný pomer, tak by mi to zase chýbalo a ja by som mu to potom musela strhnúť a keby nahodou nebolo z čoho ....
    takže preto by som radšej dala 3 x 1/2 dovolenku a 1/2 prac. voľno žiadané - neplatené. (bez prerušovania na soc. poisť. - len teda neviem, či je to tak v poriadku)

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A ak nemal dovolenku, nemohol mu zamestnavatel jej cerpanie nariadit, mal mu zamestnavatel pridelit pracu.
    Pokial mu pracu nepridelil, je to prekazka na strane zamestnavatela .....


    Mia3683 Pozri príspevok
    takže preto by som radšej dala 3 x 1/2 dovolenku a 1/2 prac. voľno žiadané - neplatené. (bez prerušovania na soc. poisť. - len teda neviem, či je to tak v poriadku)
    Da sa to tak urobit, pokial zamestnanec suhlasi ....

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    prekážka na strane zamestnávateľa ... no neviem, veď to bola celozávodná dovolenka, nie nejaké poveternostné podm. a podobne. ale neviem ....
    ide o to, že zamestnanec bol dlhodobo PN a po ukončení PN nastúpil na celozávodnú dovolenku a chýba mu 1,5 dňa dovolenky.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mia3683 Pozri príspevok
    prekážka na strane zamestnávateľa ... no neviem, veď to bola celozávodná dovolenka, nie nejaké poveternostné podm. a podobne. ale neviem ....
    ide o to, že zamestnanec bol dlhodobo PN a po ukončení PN nastúpil na celozávodnú dovolenku a chýba mu 1,5 dňa dovolenky.
    Ale to nie je problem zamestnanca , ze zamestnavatel dal celozavodnu dovolenku . Zamestnavatel mu nemoze nariadit cerpanie dovolenky nad ramec, ktory zamestnanec ma. Rovnako mu nemoze nariadit cerpanie neplateneho volna.

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    ok. ale to mi príde tak, že ja si v priebehu roka vyčerpám celú dovolenku s vedomím, že viem, že koncom roka bude celozávodná dovolenka a potom aj keď už nebudem mať nárok na dovolenku, tak mi zamestnávateľ musí preplatiť moju neprítomnosť v práci, akože to bude prekážka zo strany zamestnávateľa?
    to by sa dalo celkom pekne zneužívať
    ja som hlavne chcela, že či je možné dať zamestnancovi 3 x po pol dni neplatené voľno bez toho, aby som ho vobec odhlasovala zo soc. poisť. Samozrejme, zamestnanec vie, že dovolenku prečerpal a že ten 1,5 dňa nebude mať zaplatený.

    pracovné voľno žiadané vs. zákonné (neplatené)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.