Zavrieť

Porady

Sociálna poisťovňa si robí čo chce?

Pekný deň.
Mám taký dotaz. Prišiel k nám zamestnanec, že mu prišiel list zo sociálky že nemá zaplatené poistenie. Vyhrážal sa mi že zavolá inšpektorát práce či čo.
Nakoniec vyšlo najavo že neoprávnene. Pretože on ešte v roku 2004 pracoval v zahraničí. A dal sa dobrovolne pripoistiť. Od mája 2004 pracuje u nás. Ale on sa neodhlásil z tohto poistenia. (myslel si , že my ho odhlásime ale my sme ani nevedeli , že je pripoistený) A až teraz po tri a pol roku mu prišla upomienka na doplatenie dlžnej sumy. Môže sociálna poisťovňa robiť takéto veci? Veď tri a pol roka je dlhá doba. A tiež v ich systéme je dosť obtiažne vyznať sa odborníkom a nieto bežnému človeku. Nedá sa podať nejaké odvolanie. Alebo čo môže tento človek robiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Urobil chybu, ak si v SP neukončil dané poistenie, povinnosť platby mu teda neskončila. Zamestnávateľ veru s tým nemá nič spoločné.Na Porade sú tieto prípady už rozoberané, neviem ich žiaľ vyhľadať.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    berry Pozri príspevok
    Pekný deň.
    Mám taký dotaz. Prišiel k nám zamestnanec, že mu prišiel list zo sociálky že nemá zaplatené poistenie. Vyhrážal sa mi že zavolá inšpektorát práce či čo.
    Nakoniec vyšlo najavo že neoprávnene. Pretože on ešte v roku 2004 pracoval v zahraničí. A dal sa dobrovolne pripoistiť. Od mája 2004 pracuje u nás. Ale on sa neodhlásil z tohto poistenia. (myslel si , že my ho odhlásime ale my sme ani nevedeli , že je pripoistený) A až teraz po tri a pol roku mu prišla upomienka na doplatenie dlžnej sumy. Môže sociálna poisťovňa robiť takéto veci? Veď tri a pol roka je dlhá doba. A tiež v ich systéme je dosť obtiažne vyznať sa odborníkom a nieto bežnému človeku. Nedá sa podať nejaké odvolanie. Alebo čo môže tento človek robiť?
    Na vymáhanie dlžného poistného je doba 10 rokov.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    bohužial pre dotyčného pána, urobil chybu, že a s dobrovoľného poistenia neodhlásil,povinnosť platiť odvody zaniká len podaním odhlášky, takto bude musieť všetko doplatiť a "potešiť" SP

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    A naozaj sa kvôli tomu zamestnávateľ nemusí trápiť, toto poistenie je dobrovoľné a ide úplne mimo zamestnávateľa. Takto sa už dobehli viacerí, na porade už bolo o tom diskutované.
    Takže nezostáva mu iné, len poistné doplatiť. To nie sú penále, za oneskorené platby, ktoré by mu mohli odpustiť. Ale aj toho sa možno od SP ešte dočká. Dúfam, že nemal stanovený vysoký VZ.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    nemal toho vela doplatiť, "len" okolo 5000,- SK :-)
    Ale mňa zarazilo to , že po celé tie roky sa mu neozvali až po nejakej dobe.
    Dúfam ,že sa mu to odrazí aj na dôchodku (ak sa ho dožije).
    Tak Ďakujem všetkým za odpovede. prajem pekný slnečný deň

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Sociálka to pravdepodobne robí úhrnom za staré roky podľa abecedy dlžníkov (alebo iného systému)......keď im na to zvýši čas a aby ešte aj ustriehli dobu premlčania.

    (Ale som múdra)

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    berry Pozri príspevok
    Ale mňa zarazilo to , že po celé tie roky sa mu neozvali až po nejakej dobe.
    zdravotne poistovne (nebudem menovat) to robia este po ovela dlhsej dobe, videla som uz aj "upomienku" tesne pod hranicou desiatich rokov ... to sme si s kamaratkami nechali kolovat

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    berry Pozri príspevok
    nemal toho vela doplatiť, "len" okolo 5000,- SK :-)
    Ale mňa zarazilo to , že po celé tie roky sa mu neozvali až po nejakej dobe.
    Dúfam ,že sa mu to odrazí aj na dôchodku (ak sa ho dožije).
    Tak Ďakujem všetkým za odpovede. prajem pekný slnečný deň
    To je malá suma - určite nie dôchodkové poistenie. Pravdepodobne si platil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Teda ak by náhodou prišiel o prácu, možno mu to pomôže - zvýši dávku v nezamestnanosti.

    --------
    Veronika
    Monika Kováčová
    veronikasad Pozri príspevok
    Teda ak by náhodou prišiel o prácu, možno mu to pomôže - zvýši dávku v nezamestnanosti.

    --------
    Veronika

    Veronika som sa dobre zasmiala na tejto vete... cha cha cha.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ermon Pozri príspevok
    Veronika som sa dobre zasmiala na tejto vete... cha cha cha.
    Príjemnú zábavu ... len neviem čo je na tejto vete na zasmiatie, ak niekto poberá dávku v nezamestnanosti.
    A príspevok naozaj stojí za bodík.

    --------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 20.12.07 at 10:53
    Monika Kováčová
    veronikasad Pozri príspevok
    Príjemnú zábavu ... len neviem čo je na tejto vete na zasmiatie, ak niekto poberá dávku v nezamestnanosti.
    A príspevok naozaj stojí za bodík.

    --------
    Veronika
    na poberaní dávky v nezamestnanosti samozrejme nie je nič na zasmiatie, na tom som sa nikdy nebavila . Reagovala som na poslednú vetu tvojho príspevku:
    Pôvodca textu príspevku: veronikasad
    Teda ak by náhodou prišiel o prácu, možno mu to pomôže - zvýši dávku v nezamestnanosti.
    Takže pokiaľ zamestnanec zadávateľky otázky bol v pracovnom pomere od 5/2004 nijako mu platenie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti neovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti:
    par. 104 Zákona o sociálnom poistení
    (4) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

    Nehovoriac o odst. 1 spomínaného par. 104:
    1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len evidencia nezamestnaných občanov ) bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
    Okrem toho platenie PvN z min. VZ podstatne dávku určite nezvýši.

    Sama si bod neprideľujem, dobre to vieš... za to nemôžem.

    <strike></strike>

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podľa textu príspevku - z poistenia ešte nebol odhlásený, takže poistenie trvá. Ako sa bude posudzovať nedoplatok, ak by požadoval - čiste teoreticky - dávku v nezamestnanosti - nechajme na sociálnu poisťovňu.
    Až tak mimo témy som nebola.

    -----
    Veronika
    Monika Kováčová
    veronikasad Pozri príspevok
    Podľa textu príspevku - z poistenia ešte nebol odhlásený, takže poistenie trvá. Ako sa bude posudzovať nedoplatok, ak by požadoval - čiste teoreticky - dávku v nezamestnanosti - nechajme na sociálnu poisťovňu.
    Až tak mimo témy som nebola.

    -----
    Veronika
    to som netvrdila, že si bola mimo mimo témy, iba že som sa dobre pobavila...

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    dari1 Pozri príspevok
    teraz došlo aj mojmu mužovi nedoplatok zo zdravotnej poistovne - z r. 1997!
    Za aké mesiace?
    Ak to prišlo po 8. 12. 2007, podľa môjho chápania môžu žiadať len za december 1997 - podľa § 32 ods. 1 zákona 580/2004 je lehota na vymáhanie za predchádzajúce mesiace premlčaná.
    Naposledy upravil abel : 20.12.07 at 13:40

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.