Zavrieť

Porady

úhrada FA za iného daňovníka

Prosím poraďte mi niekto:
mám FO podnikateľa a ten má aj inú firmu PO (s.r.o.). Stalo sa mu, že faktúru za telefón, ktorá patrila FO zaplatil z účtu ktorý patrí PO. Ako to mám zaúčtovať v podvojnom účtovníctve.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ja by som navrhovala prevzatie dlhu. Možno ma niekto poopraví, že sa to dá jednoduchšie, účtoval by si na základe zmluvy-prevzatie dlhu podľa §531 ods.1 občian.zákonníka.Vzniknutý závazok z obch.styku - záv.voči ST sa uhradí nasledovne.
    Účtovanie na základe zmluvy u FO:
    1) záv.voči ST tr.5/321
    2) na základe zmluvy 321/646
    3) vystavený záv.na základe zmluvy voči PO 546/325
    účtovanie na základe zmluvy u PO:
    1) záv.z prevzatia dlhu voči ST 546/325
    2) pohľadávka z prevz.dlhu voči FO 315/646
    3) úhrada na základe BÚ 325/221

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Podmienkou pre prevzatie záväzku v zmysle § 531 ods. 1 ObZ je súhlas veriteľa (teda v tomto prípade ST) s prevzatím dlhu.
    Ja takéto prípady u PO zaúčtujem na báze interného dokladu (+kópia uhrádzanej fa, kópia výpisu) ako inú pohľadávku voči FO na 378/221. A FO potom platbu spravidla vyrovná 211/378

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    andrej_rv
    Podmienkou pre prevzatie záväzku v zmysle § 531 ods. 1 ObZ je súhlas veriteľa (teda v tomto prípade ST) s prevzatím dlhu.
    Ja takéto prípady u PO zaúčtujem na báze interného dokladu (+kópia uhrádzanej fa, kópia výpisu) ako inú pohľadávku voči FO na 378/221. A FO potom platbu spravidla vyrovná 211/378
    Áno tak ako hovoríš, ale ja som sa stretla s takým účtovaním, že medzi pôv.dlžníkom / v tomto prípade by bol FO/ a novým dlžníkom /PO/ , bola zmluva podpísaná len medzi FO a PO. Oznámenie sa dokonca ani neposielalo majiteľovi pohľadávky, preto lebo závazok bol už uhradený skorej ako bola zmluva na svete. Tak čo hovoríš na to? Dva roky sa takto účtovalo, dokonca firma bola prekontrolovaná auditom a následne prišla aj DÚ. Všetko dopadlo OK.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Nehovorím nič . Neviem, prečo tam tá podmienka v zákone je, neviem, či ako súhlas veriteľa nemožno napr. chápať aj to, ak úhradu nepošle späť, ja nie som právnik. A nevravím, že to nemožno zaúčtovať aj iným spôsobom, ako cez 378. Ale mne sa to takto vidí najjednoduchšie z účtovného i daňového hľadiska a ani pri kontrole z DÚ neboli doteraz námietky.
    Naposledy upravil andrej_rv : 13.02.06 at 10:50

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    andrej_rv
    Nehovorím nič. Neviem, prečo tam tá podmienka v zákone je, neviem, či ako súhlas veriteľa nemožno chápať aj to, ak úhradu nepošle späť, ja nie som právnik. A nevravím, že to nemožno zaúčtovať aj iným spôsobom, ako cez 378. Ale mne sa to takto vidí najjednoduchšie z účtovného i daňového hľadiska a ani pri kontrole z DÚ neboli doteraz námietky.
    Aďo, ja som to nemyslela v zlom, chcela som len počuť tvoj názor. Pýtala som sa ťa na to, ako odborníka.... .

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    renča1
    Aďo, ja som to nemyslela v zlom, chcela som len počuť tvoj názor. Pýtala som sa ťa ako odborníka.... .
    Veď som to v zlom ani nebral - to by tam boli samé . A odborníkom na tento problém je právnik alebo daňový poradca, nie ja

    m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

    účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac m.lujza
    Ahojte, nechcem zakladať novú tému, poraďte: SHR, platiteľ DPH poslal synovca kúpiť olej do traktora, ktorý bloček uhradil bank.kartou zo svojho účtu. Je správne riešenie, ak zaúčtujem doklad úhradou z pokladne na meno synovca a priložím bloček a prehlásenie o dôvode a spôsobe úhrady oboma podpísané? O DPH v tomto prípade nebudem účtovať a do VOZD dám celú sumu bločku. Poraďte prosím.

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Dobrý deň, tiež nechcem zakladať novú tému, ale mám takýto prípad.Na účet spoločnosti chodia platby pre konateľa za obdobie, kedy ešte podnikal - teda úhrady za tržby iného podnikateľského subjektu a tiež z neho uhrádza svoje záväzky opäť z činnosti kedy podnikal. Upozornila som ho viackrát na túto skutočnosť.
    Zaúčtovala som to následovne:
    1. prípad) platba za iného daňovníka: 548/221 (na konci roka pripočítateľná položka)
    2. prípad) platba od iného daňovníka 221/688 (zdanenie hneď)

    No neviem? Poradí niekto skúsený?
    ďakujem za každú radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.