Zavrieť

Porady

Mzdový program - výpočet doplatku do minimálnej mzdy

Prosím poradiť mzdárky,ktoré pracujú s mzdovým programom Olymp. Čítam dotazy poraďákov ohľadom doplatku MM ako doplácajú do MM. Ja mám zamestnanca s min. mzdou a môj mzdový program Olymp žiadny doplatok nedorátava a ani nezaokrúhľuje na 10 Eur/c ( MM, sviatky priemerom) . Stiahla som si demo verziu programu a v nastaveniach nikde nemôžem nájsť minimálnu mzdu - zaokrúhľovanie, iba sledovať minimálne odvody. Poradíte mi? Neviem , či nemám prúser. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Prosím poradiť mzdárky,ktoré pracujú s mzdovým programom Olymp. Čítam dotazy poraďákov ohľadom doplatku MM ako doplácajú do MM. Ja mám zamestnanca s min. mzdou a môj mzdový program Olymp žiadny doplatok nedorátava a ani nezaokrúhľuje na 10 Eur/c ( MM, sviatky priemerom) . Stiahla som si demo verziu programu a v nastaveniach nikde nemôžem nájsť minimálnu mzdu - zaokrúhľovanie, iba sledovať minimálne odvody. Poradíte mi? Neviem , či nemám prúser. Ďakujem.
    Ak má zamestnanec mesačnú mzdu, v nastaveniach musí mať - sviatky nie priemerom, ale mesačná mzda.
    Pokiaľ máš zamestnanca, ktorý nastúpil napr. minulý rok a mal minimálnu mzdu, tak v tomto roku, kedy sa menila MM nemusíš vstupovať do nastavení a meniť MM, Olymp automaticky do výplaty (pokiaľ má MM) dá doplatok do MM.
    Ak má zamestnanec v mesiaci dovolenku a pri výpočte mzdy mu vyšla hrubá mzda nižšia ako MM, tak musíš upraviť dovolenkový priemer tak, aby mu hrubá mzda v danom mesiaci vyšla - teda musí mať MM.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rodina1 Pozri príspevok
    Ak má zamestnanec mesačnú mzdu, v nastaveniach musí mať - sviatky nie priemerom, ale mesačná mzda.
    Pokiaľ máš zamestnanca, ktorý nastúpil napr. minulý rok a mal minimálnu mzdu, tak v tomto roku, kedy sa menila MM nemusíš vstupovať do nastavení a meniť MM, Olymp automaticky do výplaty (pokiaľ má MM) dá doplatok do MM.
    Ak má zamestnanec v mesiaci dovolenku a pri výpočte mzdy mu vyšla hrubá mzda nižšia ako MM, tak musíš upraviť dovolenkový priemer tak, aby mu hrubá mzda v danom mesiaci vyšla - teda musí mať MM.
    ... neplatí pre demoverziu - tam sa nedajú sťahovať aktualizácie. Aj pri mesačnej mzde môže mať zamestnanec sviatky platené priemerom, ak sa tak dohodne so zamestnávatelom v pracovnej zmluve, alebo mzdovom predpise ...


    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
    Iveta Matlovičová
    Pracovné dni 22
    Odpracované pracovné dni 18
    Priemer 1,768
    Sviatky 2
    Dovolenka 2
    Hrubá mzda 251,75 €
    Náhrada sviatku 28,29 €
    Náhrada dovolenky 28,29 €
    Hrubý príjem 308,33 €
    Doplatok do MM 0,05 €
    Hrubý príjem s doplatkom 308,38 €

    Minimálny mzdový nárok = 307,70 : 22 x 18 = 251,754 po zaokr. 251,80, MZDU má 251,75 €, rozdiel sa mu doplatí. Obdobne to bude pri priemere 1,7810.

    Ak by mal zamestnanec sviatok zaplatený mzdou a nie náhradou mzdy, tak:
    Pracovné dni 22
    Odpracované pracovné dni 20
    Priemer 1,781
    Sviatky 0
    Dovolenka 2
    Hrubá mzda 279,73 €
    Náhrada sviatku 0,00 €
    Náhrada dovolenky 28,50 €
    Hrubý príjem 308,23 €
    Doplatok do MM 0,00 €
    Hrubý príjem s doplatkom 308,23 €

    Minimálny mzdový nárok = 307,70 : 22 x 20 = 279,727 po zaokr. 279,70, jeho MZDA je 279,73 €, nevzniká nárok na žiaden doplatok.

    Poznámka: Sadzba minimálneho mzdového nároku u zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval všetky pracovné dni alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas sa zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci a zaokrúhli sa na najbližších desať eurocentov.
    Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 25.10.10 at 10:12

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Zamestnanci už roky majú praktizované, že majú MM krátenú z dôvodu sviatku. Ja som to tak nechala.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Zamestnanci už roky majú praktizované, že majú MM krátenú z dôvodu sviatku. Ja som to tak nechala.
    Nie je to správne.

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Môžem poprosiť o výpočet mzdy napr. za 9/10 - 307,70 Eur, odpracované 18 dni, sviatok 2 dni, dovolenka 2 dni :
    1) priemer - 1,768
    2) priemer - 1,7810.
    Ďakujem.

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Ďakujem za výpočet.
    Rozdiel som zistila vo výpočte minimálneho mzdového nároku - program mi nezaokrúhľuje správne.Ak som zadala položku dopl. do min.mzd.nároku, tak program to vyhodil. Volala som do firmy a pracovníčka mi povedala, že program pracuje podľa platnej legislatívy. Vypočítala mi mzdu , čo som jej nadiktovala a vyšiel jej ten istý výsledok ako som mala ja. Tak teraz neviem....
    Iveta Matlovičová
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Ďakujem za výpočet.
    Rozdiel som zistila vo výpočte minimálneho mzdového nároku - program mi nezaokrúhľuje správne.Ak som zadala položku dopl. do min.mzd.nároku, tak program to vyhodil. Volala som do firmy a pracovníčka mi povedala, že program pracuje podľa platnej legislatívy. Vypočítala mi mzdu , čo som jej nadiktovala a vyšiel jej ten istý výsledok ako som mala ja. Tak teraz neviem....
    a aký ti vyšiel výsledok ?

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Výsledok mi vyšiel : Mesačná mzda - 251,76 (program nezaokrúhľuje na 10 E/c), Dovolenka - 28,29, sviatok 28,29. Hrubá mzda - 308,34.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    [QUOTE=veronikasad;1544236
    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.[/QUOTE]
    čo ak mu ten sviatok pripadol vtedy ked mal Neplatené volno 5dní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.