Zavrieť

Porady

SKOLIÓZA

Chcela by som sa spýtať, či niekto máte skúsenosti so skoliózou chrbtice, mám 15-ročnú dcéru, ktorá má skoliózu chrbtice pričom jej pravá lopatka vyčnieva, čo je dosť viditeľné. Chodíme do BA do špeciálnej nemocnice pre ort. protetiku, má aj korzet, ale nejakú nápravu vôbec nevidno. Má niekto skúsenosti s napravenou chrbticou? Ďakujem za odpoved.
Usporiadat
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

klarissa Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, či niekto máte skúsenosti so skoliózou chrbtice, mám 15-ročnú dcéru, ktorá má skoliózu chrbtice pričom jej pravá lopatka vyčnieva, čo je dosť viditeľné. Chodíme do BA do špeciálnej nemocnice pre ort. protetiku, má aj korzet, ale nejakú nápravu vôbec nevidno. Má niekto skúsenosti s napravenou chrbticou? Ďakujem za odpoved.
Môj syn tiež veľmi rýchlo rástol v tom veku ako je tvoja dcéra, tak mal tiež skoliózu, vyčnievala mu jedna lopatka. Takisto musel nosiť korzet. Nosil ho veľmi dlho, až dovtedy, kým neprestal rásť. Chodili sme taktiež do tej nemocnice v BA, kde aj vy.
Okrem nosenia korzetu robil ešte cviky na chrbticu. Vďaka korzetu a tým cvikom sa mu to upravilo. Len musíte byť obidve trpezlivé a vydržať to, je to dlhodobá záležitosť. Viem, že nosenie korzetu v lete, keď je horúco, je hrozné, tiež sme to prežívali. Ale myslite na to, že korzet je užitočný priateľ, ktorý pomôže
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Dcéra keď mala 15 tiež mala krivý chrbát, zrejme od klavíra. Lekár jej predpísal korzet a cviky, dodržiavala hlavne korzet, na cvičenie nemala veľký vzťah, no a na klavíri musela dosť ubrať. Nenápadne a dosť rýchlo jej to prešlo /myslím že do 2 rokov/. Myslím, že je dobre, ak nájdete príčinu skrivenia.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Ja mám skoliozu od detstva, pravidelne od 5 ročníka každý rok dolámana ruka = sádra + rýchly rast = neprimeraná záťaž na chrbát. mama so mnou každý rok chodila na kontroly ale pravidelne som chodila na plaváreň, každú sobotu od 5 ročníka až po strednú školu. Potom prišlo dieťa....stresy a teraz ako staršia žena mám urputánske belesti medzi lopatkami. Normálne keď mám bolesti musím si ľahnúť na zem a zacvičiť si zopár cvikov na chrbticu "pilates", ktoré mi naordinoval rehabilitačný lekár. Každý rok už ako dieťa som mala obdobia že som musela chodiť aj na terapie, elektroliečba, parofín.... tento rok som mala dokonca prvý krát magnetickú terapiu- toto odporúčam už po prvom razy zlepšenie bolesti. no a od synovích 14 rokov (teraz 17) tiež chodím na ortopédiu, má presne ten istý problém ako som mala ja, krivá chrbtica vybočená do jednej strany s vysunutou lopatkou, ale nemá to z vplyvu zlomenín ako ja, jednoducho " prudký rast" cvičiť samozrejme nechce, mne sa smeje a pláva ako sekera, hanbí sa totiž aj dať sa do plavok.......takže som pristúpila ku ortopedickému matracu od firmy Jelínek a dalo by sa povedať že za rok používania / spania na ňom sa mu skolioza neupravila, ale ani nezhoršila a hlavne mi každé ráno nehovorí ako strašne ho bolí chrbát.....
0 0
klarissa klarissa

klarissa je offline (nepripojený) klarissa

Meggi1, my chodíme k Dr. Brozmanovej a korzet nosíme na noc, nosí ho asi trištvrte roka, lekárka mi tiež povedala, že čakám zázrak, keď som jej povedala ,že sa jej to nelepší, ale asi to chce trpezlivosť ako hovoriš, už tak nerastie tak snáď to trocha pomôže.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

klarissa Pozri príspevok
Meggi1, my chodíme k Dr. Brozmanovej a korzet nosíme na noc, nosí ho asi trištvrte roka, lekárka mi tiež povedala, že čakám zázrak, keď som jej povedala ,že sa jej to nelepší, ale asi to chce trpezlivosť ako hovoriš, už tak nerastie tak snáď to trocha pomôže.
No my sme chodili k doktorovi, jeho meno si už veľmi nepamätám, tuším tiež sa začínalo na B....Trištvrte roka je naozaj ešte veľmi málo, dcéra nech len vydrží. U nás to trvalo nejakých 4-5 rokov, kým sa to upravilo. Viem, že je korzet dosť otravný, aj ja som musela syna veľa povzbudzovať a podporovať. Ale zo skúsenosti viem, že jeho nosenie pomôže. To bola radosť, keď doktor povedal, že je to upravené a korzet už nemusí nosiť! Samozrejme ono sa to neupraví na 100%, ale nie je tá lopatka tak strašne vysunutá ako predtým. Dnešní teenageri rastú veľmi rýchlo, preto majú mnohí z nich rôzne deformity chrbtice.
0 0
klarissa klarissa

klarissa je offline (nepripojený) klarissa

Meggi 1 ďakujem za povzbudenie !
0 0
BarboraWeszterova BarboraWeszterova
Ahojte
Mam sakra stastie v nestasti... pred tristvrte rokom mi zistili skoliozu...35 stupnov zanedbane... doktorka ma hned posielala na konzultacie za odbornikom lebo o dva roky sa mi to zhorsilo o 90 percent hned navrhovala operaciu (( islo mi puknut srdce ved mam len 12 doktor v ziline bol celkom fajn. aspon kusok ma skludnil a predpisal mi korzet no hruza... najkor som revala ze ked na tu operaciu nepojdem tak budem korzet nosit nonstop no predsavzatia sa pomynuli velmi rychlo...zo zaciatku som makala no dnes korzet nosim sotva 12 hodin, cvicim malo... ( ani sa necudujem ze sa mi nechceLO lebo ked som necvicila tak mi odma vraveli ze sa mi to len zhorsuje, tak som sa nato totalne vykaslala a 3 mesace som "nerobila nic")... pred mesiacom som bola na kontrole... STAL SA ZAZRAK verte mi napriek mojmu flakaniu sa mi zakrivenie zlepsilo o 7 STUPNOV ! ZA STYRI MESIACE ! dostala som tretiu sancu. mala by som ju vyuzit... dalsia uz nebude. Asi by som si mala najst nejaku dobru psychologicku ktora by mi pomohla vyrovnat sa s korzetom na je na porazenie...
PS: vyliala som si srdce - hned mi je lepsie... ked budem mat nejaky problem tak vam napisem :P
0 0
BarboraWeszterova BarboraWeszterova
Ahojte
Mam sakra stastie v nestasti... pred tristvrte rokom mi zistili skoliozu...35 stupnov zanedbane... doktorka ma hned posielala na konzultacie za odbornikom lebo o dva roky sa mi to zhorsilo o 90 percent hned navrhovala operaciu (( islo mi puknut srdce ved mam len 12 doktor v ziline bol celkom fajn. aspon kusok ma skludnil a predpisal mi korzet no hruza... najkor som revala ze ked na tu operaciu nepojdem tak budem korzet nosit nonstop no predsavzatia sa pomynuli velmi rychlo...zo zaciatku som makala no dnes korzet nosim sotva 12 hodin, cvicim malo... ( ani sa necudujem ze sa mi nechceLO lebo ked som necvicila tak mi odma vraveli ze sa mi to len zhorsuje, tak som sa nato totalne vykaslala a 3 mesace som "nerobila nic")... pred mesiacom som bola na kontrole... STAL SA ZAZRAK verte mi napriek mojmu flakaniu sa mi zakrivenie zlepsilo o 7 STUPNOV ! ZA STYRI MESIACE ! dostala som tretiu sancu. mala by som ju vyuzit... dalsia uz nebude. Asi by som si mala najst nejaku dobru psychologicku ktora by mi pomohla vyrovnat sa s korzetom to je na porazenie...
PS: vyliala som si srdce - hned mi je lepsie... ked budem mat nejaky problem tak vam napisem :P
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

BarboraWeszterova Pozri príspevok
Ahojte
Mam sakra stastie v nestasti... pred tristvrte rokom mi zistili skoliozu...35 stupnov zanedbane... doktorka ma hned posielala na konzultacie za odbornikom lebo o dva roky sa mi to zhorsilo o 90 percent hned navrhovala operaciu (( islo mi puknut srdce ved mam len 12 doktor v ziline bol celkom fajn. aspon kusok ma skludnil a predpisal mi korzet no hruza... najkor som revala ze ked na tu operaciu nepojdem tak budem korzet nosit nonstop no predsavzatia sa pomynuli velmi rychlo...zo zaciatku som makala no dnes korzet nosim sotva 12 hodin, cvicim malo... ( ani sa necudujem ze sa mi nechceLO lebo ked som necvicila tak mi odma vraveli ze sa mi to len zhorsuje, tak som sa nato totalne vykaslala a 3 mesace som "nerobila nic")... pred mesiacom som bola na kontrole... STAL SA ZAZRAK verte mi napriek mojmu flakaniu sa mi zakrivenie zlepsilo o 7 STUPNOV ! ZA STYRI MESIACE ! dostala som tretiu sancu. mala by som ju vyuzit... dalsia uz nebude. Asi by som si mala najst nejaku dobru psychologicku ktora by mi pomohla vyrovnat sa s korzetom to je na porazenie...
PS: vyliala som si srdce - hned mi je lepsie... ked budem mat nejaky problem tak vam napisem :P
Barborka, to zlepšenie sa dá pripísať aj tvojmu začiatočnému nasadeniu, aj tomu, že nosíš korzet aspoň určitý čas a nejaké to cvičenie predsa robíš.
Ver mi, že tvoji to s tým cvičením a zlepšením mysleli v tvoj prospech, aj im záleží na tom, aby sa ti to upravilo. Človek také veci nerád počúva a zatne sa, ale vnútri určite cítiš, že majú pravdu.
Veď sama si pochopila, že korzet ti môže len pomôcť. Skús sa prekonať a korzet nosiť, teraz, keď sa to dá ešte napraviť. Ja viem, že nosiť ho je otravné. Zažili sme to tiež. Bude ťa to otravovať v lete, keď je horúco, a ledva na sebe znesieš tričko. Ale prekonaj to a nos ho čo najviac môžeš. Keď to teraz zanedbáš, po rokoch s tým veľa nenarobíš.
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

No ja vám tiež poviem vlastnú skúsenosť. Zistili mi skoliózu keď som bola piatačka na základnej. Vtedy som mala 24 stupňov. chodila som pravidelne na cvičenie (aj doma som tri krát po 20 min cvičila. ) Nosila som korzet, liečenie ale nič nezaberalo. Ešte sa mi zhoršila na 35 stupňov. Poslali ma do BA na operáciu. Čakala som tam dva roky v poradovníku a to sa mi zhoršilo skoro na 70 stupňov. Teraz som už 10 rokov po operácii a je mi celkom fajn. Aj keď mam vystuženú chrbticu. A polovicu prakticky nehybnú. Ale nevadí mi to nejako k životu. Tak aj keď vás náhodou pošlú na operáciu tak žiadne strachy. Je to v pohode. Potom som pol roka po operácii musela nosiť korzet, ale odvtedy už nie. Iba cvičím. Tak prajem veľa šťastia a pevné nervy.
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Moja dcérka si so skoliózou užila tiež dosť. Zakrívenie chrbtice a vysoký stav lopatky sme sledovali už od 1 roka. Napriek intenzívnej (každodennej) odbornej rehalib. sa to neustále zhoršovalo. Bola operovaná (6 r.) v Prahe a (10 r.) v R. Sobote. Myslím, že jej najviac pomohol dr. Láska z R. Soboty - má patentovaný elektromagnetický strojček. Neviem aké sú s nim teraz výsledky, skúste. Moja dcéra má 29 r. a je v poriadku.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Pozdravujem všetkých poraďakov - hlavne tých ktorí bojujú s touto chorobou. Predovšetkým liečba skolióze chrbtice je " beh na dlhé trate ". Veľké šance majú tí, ktorých vývin ešte nebol ukončený, deti, dorastajúca mládež, tam sa predovšetkým pravidelným cvičením a korzetom dá napraviť veľmi veľa. Mne skoliózu chrbtice zistili v 18 rokoch a myslím, že za súčasné problémy si môžem hlavne sama, vtedy som práve cvičenie flákala a to sa nevyplatilo. Dnes mám obmedzenú pohyblivosť krčnej chrbtice z 2/3 a bolesti také silné, že si veru aj poplačem. Pomáhali mi veľmi rehabilitaácie, absolvovala som ich pravidelne celé roky, bohužiaľ ten minulý rok bo pre mňa taký náročný, že vypadlo ešte aj toto. Pre mňa útechou je, že keď odbije 31.3. polnoc, môj život by sa mal vrátit do pokojnejších koľají a hádam ešte aj u chrbtici doženiem možno to čo som zameškala.
0 0
kastanka kastanka

kastanka je offline (nepripojený) kastanka

Aj my bojujeme spoločne s dcérkou zo skoliózou..Verte,je to beh na dlhé trate,ako to už bolo spomínané..Cvičí každé ráno Vojtovu metódu(+ špirálnu dynamiku 1 hodinu a to samé večer.. korzet 23 h.denne.Poctivo..Výsledky skoro žiadne..Ale nevzdávame to..Chcem len varovať všetkých rodičov..My sme tento stav docielili po nasadení a poctivom nosení (cca 1 rok) tkzv. štvorbodovej ortézy,predpísanej pánom ortopédom z PP..Po poslednej kontrole uňho nás bez vysvetlenia poslal na konzultáciu do KE,kde nám bolo s hrôzou oznámené,že za tento zhoršený stav môže "práve" táto štvorbodová "poúrazová "ortéza,ktorá sa predpisuje,ako je už z názvu jasné ,po úrazových stavoch ,na dobu nanajvýš 1 mesiaca..Keby bola liečba adekvátna od začiatku..,dcérka by na tom bola oveľa lepšie..Práve preto apelujem na rodičov..,overujte postup lekára...(ja som bohužiaľ "verila")
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

kastanka, ešte že vás do tých KE poslal...si predstav, keby tú ortézu dcérka nosila ešte dlhšie...
Ako som už radila vyššie, vydržte. Aj sama píšeš, že je to naozaj beh na dlhé trate. Môžem potvrdiť zo synovej skúsenosti, že to trvalo nie rok, ani dva Veľa vytrvalosti a hlavne trpezlivosti želám.
0 0
kastanka kastanka

kastanka je offline (nepripojený) kastanka

..No ide o to,že sa vlastne lekár rýchlo zbavil zodpovednosti..,po zistení ,že niečo nie je v poriadku ,doupravoval záznam v PC(cca rok dozadu)...Keby nás tam bol poslal hneď na začiatku,dcérka by nemala taký nález ,ako teraz....
0 0
m_a_n_o m_a_n_o

m_a_n_o je offline (nepripojený) m_a_n_o

Ahojte, chcel by som vas poziadat o radu ohladom chrbtice. Mam problem ze lave rebro mi trci viac ako prave dost mi to vadi chodil som s tym aj na rehabilitaciu, doma cvicim. Nosim aj korzet. Chcem vas poprosit o rady (cviky-knihy,,,) ak by ste nieco vedeli pomohla by mi kazda rada,,,, dakujem
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

m_a_n_o Pozri príspevok
Ahojte, chcel by som vas poziadat o radu ohladom chrbtice. Mam problem ze lave rebro mi trci viac ako prave dost mi to vadi chodil som s tym aj na rehabilitaciu, doma cvicim. Nosim aj korzet. Chcem vas poprosit o rady (cviky-knihy,,,) ak by ste nieco vedeli pomohla by mi kazda rada,,,, dakujem
My sme so synom tiež chodili na rehabilitáciu, tam mu ukázali aj cviky na chrbticu, ktoré potom cvičil aj doma. Knihy sme nepotrebovali, lebo tam mu povedali a ukázali všetko. Tebe nie?
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Tiež mám podobný problém synovi vlani tiež zistili skoliozu, lekár mu predpísal také popruhy, teraz sme boli po pol roku na kontrole a povedal že má veľa športovať, cvičiť a plávať, no nepovedal aké cviky sú ideálne tak neviem, mohli by ste mi niekto poradiť?
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

beba13 Pozri príspevok
Tiež mám podobný problém synovi vlani tiež zistili skoliozu, lekár mu predpísal také popruhy, teraz sme boli po pol roku na kontrole a povedal že má veľa športovať, cvičiť a plávať, no nepovedal aké cviky sú ideálne tak neviem, mohli by ste mi niekto poradiť?
Beba13, skúsim pohľadať tie cviky a priložím ich sem, nejako sa ich pokúsim opísať.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

beba13 Pozri príspevok
Tiež mám podobný problém synovi vlani tiež zistili skoliozu, lekár mu predpísal také popruhy, teraz sme boli po pol roku na kontrole a povedal že má veľa športovať, cvičiť a plávať, no nepovedal aké cviky sú ideálne tak neviem, mohli by ste mi niekto poradiť?
Meggi 1 Pozri príspevok
Beba13, skúsim pohľadať tie cviky a priložím ich sem, nejako sa ich pokúsim opísať.
Našla som a pripájam cviky na chrbticu, ktoré cvičil môj syn:

Začni dychovým cvičením: nosom - nádych, ústami - výdych.
Toto dychové cvičenie môžeš zaradiť po hociktorom bode.
1) Ležíš na chrbte - striedavo dvíhaj vystreté nohy - prsty ťahaj k telu.
2) Ležíš na chrbte - dvíhaj hore obe nohy naraz - prsty ťahaj k telu.
3) Ležíš na chrbte - "bicykluješ" nohami - ruky za hlavou.
4) Ležíš na chrbte - nohy striedavo prekladaj na druhú stranu tela - vytáčaš pritom spodnú časť trupu.
5) Ležíš na chrbte - nohy v kolenách skrčené - chyť sa za členky - dvíhaj panvu - chvíľu vydrž - pomaly sa spusti na podložku.
6) Ležíš na chrbte - dvíhaj zároveň hlavu aj nohy - naspäť do východzej polohy.
7) Sedíš na zemi - nohy v kolenách pokrčené, mierne rozkročené. S natiahnutými rukami sa ťahaj po podložke dopredu a naspäť.
8) Sedíš na zemi - nohy vystreté - prstami rúk sa snaž dotknúť prstov na nohách - vráť sa do východzej polohy.
9) Sedíš na zemi - rukami sa držíš členkov - hlavu a trup ťahaj do predklonu až na kolená.
10) Ukončíš dychovým cvičením.

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ak by niekto niečo nevedel, pýtajte sa, vysvetlím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať