Zavrieť

Porady

Tykanie žiakov učiteľovi

Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
sheida Pozri príspevok
Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?
...hm ....dokonca majú ....

Niektorým deťom susedovcov som od určitej doby začal vykať .......raz darmo , profesionálna deformácia , na vysokej škole sme si vykali ....česť výnimkám - poniektorým študentom som tykal , ale len v separé...naopak to nefungovalo , respektíve niekedy pred promóciami ...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sheida Pozri príspevok
Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?
Tak na toto len- , s týmto nesúhlasím, aby žiak tykal učitelovi- kde je nejaká slušnosť?Toto ma fakt teda šokovalo...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

buchač Pozri príspevok
...hm ....dokonca majú ....

Niektorým deťom susedovcov som od určitej doby začal vykať .......raz darmo , profesionálna deformácia , na vysokej škole sme si vykali ....česť výnimkám - poniektorým študentom som tykal , ale len v separé...naopak to nefungovalo , respektíve niekedy pred promóciami ...
čo si prednášal?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

srska Pozri príspevok
čo si prednášal?
sociálnu prácu...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Stanislav 1975 Pozri príspevok
...aby žiak tykal učitelovi - kde je nejaká slušnosť?
... je to v našich končinách určite nezvyk; ale sú jazyky, v ktorých sa vykanie-tykanie nerozlišuje, a nič sa nedeje.
Slušnosť možno prejaviť i tykaním, a naopak - i vykaním možno byť vrcholne neslušným...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Stanislav 1975 Pozri príspevok
sociálnu prácu...
stenly ahoj, kúp šarkany, zeber deti a v nedeľu o desátej dajme stretko tu http://www.schlosshof.at/cms/index.php
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Stefan2005 Pozri príspevok
... je to v našich končinách určite nezvyk; ale sú jazyky, v ktorých sa vykanie-tykanie nerozlišuje, a nič sa nedeje.
Slušnosť možno prejaviť i tykaním, a naopak - i vykaním možno byť vrcholne neslušným...
akože ja neviem, ale predsa len aby žiak tykal učitelovi, no neviem...
Aj ked je pravda, že aj ja som ako 8-mak tykal telocvikárovi,ale to bolo na lyžiarskom po flaške vínka... :-)
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

Aj to nejako zdôvodnila? Čo tým chce akože dosiahnuť?
No ber to tak, že buď rada, že neučíš napr. na Luníku IX...
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

Stefan2005 Pozri príspevok
... je to v našich končinách určite nezvyk; ale sú jazyky, v ktorých sa vykanie-tykanie nerozlišuje, a nič sa nedeje.
Slušnosť možno prejaviť i tykaním, a naopak - i vykaním možno byť vrcholne neslušným...
V zásade súhlasím. Lenže v našom jazyku to tak nie je. A deti by sa mali naučiť používať jazyk
tejto krajiny. A to dokonale.
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

srska Pozri príspevok
stenly ahoj, kúp šarkany, zeber deti a v nedeľu o desátej dajme stretko tu http://www.schlosshof.at/cms/index.php
No vladino, chodíme tam na ihrisko a do parku ale tento týžden sme chceli ísť na den zelá do Stupavy :-)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Tak na toto len- , s týmto nesúhlasím, aby žiak tykal učitelovi- kde je nejaká slušnosť?Toto ma fakt teda šokovalo...
A prečo nesúhlasíš? Ak je učiteľ žiakov rodič, tak bude asi neprirodzené, aby mu v škole vykal a doma tykal. Bude mať z toho potom guláš.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
srska Pozri príspevok
čo si prednášal?
...nespomínam si , že by som sa zmienil o prednáškach ....

Logistika.....odbornosť ďalej nešpecifikujem ...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

buchač Pozri príspevok
...hm ....dokonca majú ....

Niektorým deťom susedovcov som od určitej doby začal vykať .......raz darmo , profesionálna deformácia , na vysokej škole sme si vykali ....česť výnimkám - poniektorým študentom som tykal , ale len v separé...naopak to nefungovalo , respektíve niekedy pred promóciami ...
asi som zle dedukoval
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Mne sa to tiez nepozdava!
Myslim, ze riaditelka to mohla riesit tak,aby mal ucitel na vyber,ak chce, moze sam ziakom navrhnut,aby mu tykali.

Ale ako sa ma ucitel v starsom veku citit, ked ho malolete decka oslovuju menom a tykaju? Nie kazdemu je to prijemne...

Ved aj v rodinach deti starsim pribuznym vzdy netykaju.

Urcitu uctu k ucitelom treba zachovat,nie ju znevazovat za kazdu cenu...
4 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Tykanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tykanie je v niektorých jazykoch spôsob oslovovania jednej osoby pomocou 2. osoby jednotného čísla (ty). Tykanie sa v mnohých spoločnostiach považuje za dôverné, neformálne a v mnohých situáciách a spoločenských vzťahoch za neprijateľné. Na vyjadrenie formálnosti, spoločenského odstupu alebo úcty, hlavne pri jednaní s cudzími, staršími alebo spoločensky významnejšími osobami sa ako protiklad používa vykanie, teda oslovovanie jednotlivého človeka v 2. osobe množného čísla. V niektorých iných jazykoch, napr. nemčine, sa využíva aj onikanie (oslovovanie v 3. osobe množného čísla), prípadne iné jazykové prostriedky.
V slovenčine a napríklad aj v češtine s tykaním súvisí aj voľba neformálneho pozdravu. Pri vykaní sa používa formálne pozdrav, napr. "dobrý deň" a "dovidenia". Pri tykaní sa obyčajne oslovuje krstným menom alebo prezývkou. Oslovenie "pán" alebo "pani" je formálne a používa sa obyčajne len pri vykaní.
Zdroj: „http://sk.wikipedia.org/wiki/Tykanie
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Pani riaditeľka to má v právomoci???
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
sheida Pozri príspevok
Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?
Tak to považujem za úplnú hlúposť aj na strednej škole, nieto na základke. Predsa by sa deti mali naučiť slušnému správaniu. Komu potom také deti budú vlastne vykať, ked na tykanie si zvyknú doma a v škole ? Ako budú rodičia vysvetľovať deťom, že svojej učke môže povedať Ty Anča, a kamarátovej Vy pani učiteľka. A ako to je na triednych schôdzkach ? To riaditeľka rodičom tyká a to isté chce od nich ? A ked prídem so synom na pohovor k nej tak syn jej bude tykať a ja Vykať ? Zlatí komunisti, tí od človeka nikdy nič nechceli...
0 0
logomania logomania

logomania je offline (nepripojený) logomania

Môj vnuk chodí do triedy pre nadané deti (Jolana Laznibatová: Projekt alternatívnej výchovy a vzdelávania nadaných) a tam učiteľom tykajú.Tieto deti sú však tak vyspelé, že tykanie nepovažujú, že učiteľ je môj kamoš a môžem mu povedať čo chcem a robiť si čo chcem. Ak však s tým má nejaký žiak problém môže vykať. Je to na jeho slobodnej vôli.

http://zena.sme.sk/c/4064095/jolana-laznibatova-kazde-piate-dieta-v-europe-je-nadane.html
Na "obyčajnej" ZŠ nie je zvykom, aby deti tykali učiteľom, ale po dohode môžu. Myslím si však, ak učiteľ nechce, aby mu žiaci tykali tak s tým nemusí súhlasiť. Nikto mu predsa nemôže rozkázať a určiť kto mu bude tykať. Ani so všetkými kolegami nemáme potrebu si potykať. Vysvetlite pani riaditeľke, aby rešpektovala vaše slobodné rozhodnutie!
Možno na inej škole,keby učiteľ chcel, aby mu deti tykali mal by s vedením opačný problém.
2 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
či mi žiak povie "chodte do ..." alebo povie "chod do..." nie je to jedno?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Rôzne názory, ale na to má každý právo.
Jednoznačne pokladám vykanie aj za vyjadrenie úcty k učiteľovi. Nepochopím, čo s tým riaditeľka sleduje. Nie je už dosť žiakov, ktorí učiteľovi povedia rôzne nevhodné slová? Myslím, že tykaním ich ešte pribudne, lebo jednoznačne sa lepšie povie Ty de..l, ako Vy de..l. Nesúhlasím, je to môj pevný názor.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať