Zavrieť

Porady

Skončenie PP v skúšobnej dobe, PN, ochranná lehota

Obraciam sa na vás s prosbou vo veci skončenia pracovného pomeru v skušobnej dobe.Máme zamestnanca , ktorý je toho času zamestnaný na zákl. prac. zmluvy a plynie mu ešte skušobná doba.Zamestnanec je momentálne PN .Je možné ukončiť s týmto zamestnancom pracovný pomer v skušobnej dobe aj napriek tomu že je práceneschopný.Ak áno, podľa akého právneho predpisu/zákonníka práce/.Podľa môjho názoru sa vzťahuje na zamestnanca ochraná doba v tom zmysle , že je PN, ale počula som už ja iný názor.Preto ak môžte a viete poraďte. Vopred Ďakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ochranná doba platí len pre prípad skoncenia prac. pomeru výpovedou podla § 63. Na vsetky ostatné ukoncenia prac pomeru sa ochranná doba nevztahuje, teda ani na skoncenie v skús. dobe, ani dohodou ani uplynutím doby urcitej. Stací ak napísete list, ze koncíte PP v skús. dobe podla § 72 ZP k nejakému dnu, ktorý tam uvedeite a dorucíte to tomu zamestnancovi (osobne, postou,...).
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Ešte doplním, že oznámenie o skončení pracovné pomeru sa doručí druhej strane
najneskôr tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť, dohodla sa tým konkrétna podmienka na účinné SPP v sk. dobe.
0 0
olgaduri olgaduri

olgaduri je offline (nepripojený) olgaduri

I keď je zamestnanec v skúšobnej bode práceneschopný môže zamestnávateľ s ním zrušiť pracovný pomer v skúšobnej dobe.
V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ ako aj zamestnanec zrušiť PP písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Právny inštitút ochrannej doby v ZP sa vzťahuje ibe na prípady keď zamestnávateľ dáva zamestnancovi v ý p o v e ď.
Keďže zamestnávateľ z r u š i l so zamestnancom PP v skúšobnej dobe a PP sa neskončil v ý p o v e ď o u , zrušiť PP v skúšobnej dobe možno aj počas práceneschopnosti, čerpania materskej dovolenky a pod.
0 0
hana.m. hana.m.

hana.m. je offline (nepripojený) hana.m.

Podľa § 45 ZP sa skúšobná doba zamestnanca predlžuje o prekážky na strane zamestnávateľa. Ja by som počkala na ukončenie PN zamestnanca a až potom mu doručila oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej lehote. Neviem, či naozaj chudák zamestnanec ochorel, alebo sa mu moc nechce robiť. Preto by som počkala s tou výpoveďou a ešte si ho oťukla. Ak naozaj ochorel, tak má potom smolu...?Ale myslím si, že keďže nejde o skončenie pracovného pomeru výpoveďou, tak sa asi zákaz výpovede v ochrannej lehote na tento prípad nevzťahuje. Myslím, že mu môžete doručiť oznámenie o skončení pracovného pomeru hneď.
0 0
allround allround

allround je offline (nepripojený) allround

2 hana.m.

len pozor na lehotu dohodnutú ako skúšobná doba, lebo potom už výpoveď daná zamestávateľom nemusí byť taká ľahká
0 0
Daskale Daskale

Daskale je offline (nepripojený) Daskale

Myslím si,že PN nie je chápaná ako prekažka v práci a teda nepredlžuje skúšobnú dobu. Keby s ukončením čakala až do skončenia PN a uplynuli by tri mesiace od začiatku prac. pomeru, tak už sa jej to nepodarí. Prepúšťala som tak zamestnankynu po porade s úradom prace a bolo to v poriadku.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Daskale
Myslím si,že PN nie je chápaná ako prekažka v práci a teda nepredlžuje skúšobnú dobu. Keby s ukončením čakala až do skončenia PN a uplynuli by tri mesiace od začiatku prac. pomeru, tak už sa jej to nepodarí. Prepúšťala som tak zamestnankynu po porade s úradom prace a bolo to v poriadku.
Nesúhlasím. PN je prekážkou v práci na strane zamestnanca, preto sa skúšobná doba o čas PN predlžuje. Pozri § 141 ZP.
0 0
Daskale Daskale

Daskale je offline (nepripojený) Daskale

Prečítala som, súhlasim je. I napriek tomu by som prepustila zamestnanca počas PN. Nevidím dôvod držať na stave človeka, ktorého som rozhodnutá tak či tak prepustiť.
0 0
martinatomkova martinatomkova

martinatomkova je offline (nepripojený) martinatomkova

poprosim o radu moze sa dat vypoved zo strany zamestnanca aj počas PN v skušobnej dobe????
ďakujem za každu odoved
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martinatomkova Pozri príspevok
poprosim o radu moze sa dat vypoved zo strany zamestnanca aj počas PN v skušobnej dobe????
ďakujem za každu odoved
Počas SD neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe, a to je možné aj počas PN.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Naša zamestnankyňa písomne oznámila ukončenie PP počas skúšobnej dobe 3 dni dopredu.T.j. 19.5. odovzdala písomné ukončenie od 22.5.
Problém je v tom, že zamestnávateľ ju okamžite poslal domov, že ju už nepotrebuje, ona napriek tomu dňa 19.5. ešte odpracovala celý pôvodne určený pracovný čas.
Mám dilemu - ktorým dňom ju mám odhlásiť? Podľa mňa platí prvé písomné oznámenie, t.j. mzdu by som jej mala vyplatiť vrátane 21.5.
Ďakujem za pomoc.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak 19.5 ešte odpracovala a potom už nie, tak 19.5. jej PP môže skončiť.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

chcela by som vas poprosit o radu, zamestnanec ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe. Pracoval od 1.10.08 a k 27.10.08 dal vypoved. Má nárok na dovolenku? A maju sa mu vystavit doklady ako započtový list a ELDZ? Potvrdenie o prijme mu zaslem rovno s vyplatnou paskou
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maca88 Pozri príspevok
chcela by som vas poprosit o radu, zamestnanec ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe. Pracoval od 1.10.08 a k 27.10.08 dal vypoved. Má nárok na dovolenku? A maju sa mu vystavit doklady ako započtový list a ELDZ? Potvrdenie o prijme mu zaslem rovno s vyplatnou paskou
Nárok na D mu nevznikol. Áno, všetky potrebné doklady mu musíš vystaviť. T.j. Potvrdenie o príjme, ZL, ELDP-zašleš do SP. Cez RLFO ho ukončíš, a pošle oznámenie aj do ZP.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

maca88 Pozri príspevok
chcela by som vas poprosit o radu, zamestnanec ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe. Pracoval od 1.10.08 a k 27.10.08 dal vypoved. Má nárok na dovolenku? A maju sa mu vystavit doklady ako započtový list a ELDZ? Potvrdenie o prijme mu zaslem rovno s vyplatnou paskou
Nemá nárok na dovolenku. Doklady mu treba vystaviť.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

dakujem
0 0
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

môže dať zamestnávateľ výpoveď skúšobnej dobe aj keď je zamestnankyňa tehotná ???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzkic Pozri príspevok
môže dať zamestnávateľ výpoveď skúšobnej dobe aj keď je zamestnankyňa tehotná ???
Po 525 krát - v skúšobnej dobe sa nedáva výpoveď. Ale s skúšobnej dobe môže zamestnávateľ skončiť PP aj s tehotnou zamestnankyňou.
0 0
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

veľmi pekne ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať