Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

Chcel by som vedieť či si môžem prenajať nehnuteľnosť aj od fyzickej osoby bez živnosti t.j./rodičov/?Ide o hosp.budovu ktorá by mi rozlohou stačila na moju remeselnú činnosť.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Prenájom nehnuteľnosti (bez poskytovania iných ako základných služieb) nie je živnosťou .
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

MichalBe Pozri príspevok
Chcel by som vedieť či si môžem prenajať nehnuteľnosť aj od fyzickej osoby bez živnosti t.j./rodičov/?Ide o hosp.budovu ktorá by mi rozlohou stačila na moju remeselnú činnosť.
Áno, ale rodičia majú povinnosť registrácie na DU, keďže budú prenajímať nehnuteľnosť...
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím o radu, ak prenajíma fyzická osoba - nie podnikateľ nehnuteľnosť podnikateľovi to je v zmysle občianskeho zákonníka ? Ak prenajíma podnikateľ podnikateľovi tak to je zase v zmysle zákona č. 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov? Ďakujem
0 0
MichalBe MichalBe

MichalBe je offline (nepripojený) MichalBe

Ďakujem veľmi pekne
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Prosím o radu, ak prenajíma fyzická osoba - nie podnikateľ nehnuteľnosť podnikateľovi to je v zmysle občianskeho zákonníka ? Ak prenajíma podnikateľ podnikateľovi tak to je zase v zmysle zákona č. 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov? Ďakujem
prosím poradíte ?
0 0
MichalBe MichalBe

MichalBe je offline (nepripojený) MichalBe

Anja111 Pozri príspevok
Áno, ale rodičia majú povinnosť registrácie na DU, keďže budú prenajímať nehnuteľnosť...
Stačí aby zmluva bola spísaná a overená u notára?
A s ňou potom ísť na DU sa zaregistrovať?
Nemám s tým skúsenosti.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

MichalBe Pozri príspevok
Stačí aby zmluva bola spísaná a overená u notára?
A s ňou potom ísť na DU sa zaregistrovať?
Nemám s tým skúsenosti.
Zmluva nemusí byť overená u notára. Stačí, aby ju podpísali obidve strany. Potom sa treba zaregistrovať na DU.
0 0
MichalBe MichalBe

MichalBe je offline (nepripojený) MichalBe

Ďakujem
0 0
AurelPsenak AurelPsenak

AurelPsenak je offline (nepripojený) AurelPsenak

Anja111 Pozri príspevok
Áno, ale rodičia majú povinnosť registrácie na DU, keďže budú prenajímať nehnuteľnosť...
Ja som dostal od uctovnika radu, ze ked sa dava do prenajmu len cast nehnutelnosti tak nie je potrebne registracia(prenajimatela) na DU, vas nazor?
Napr ak ta hosp. budova je len castou nehnutelnosti, tak by sa rodicia nemuseli registrovat na DU, potom treba len priznat prijem z prenajmu ked podavaju danove priznanie.
Treba prenajimanu nehnutelnost nahlasit ako prevadzku, ako sa to robi??
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
K registracii pozri napr.
http://www.porada.sk/t58412-registracia.html
http://www.porada.sk/t100810-p2-nahl...utelnosti.html

Po zaregistrovani ti Danovy urad prideli DIC.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

jana32 Pozri príspevok
Prosím o radu, ak prenajíma fyzická osoba - nie podnikateľ nehnuteľnosť podnikateľovi to je v zmysle občianskeho zákonníka ? Ak prenajíma podnikateľ podnikateľovi tak to je zase v zmysle zákona č. 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov? Ďakujem
Nebytové priestory sa prenajímajú podľa z. 116/1990. Iné nehnuteľnosti môžete prenajať podľa obč.z.
0 0
alusik75 alusik75

alusik75 je offline (nepripojený) alusik75

Dobrý večer všetkým. Prosím o radu, čo v prípade ak ja SZČO mám na podnikanie od rodičov prenajatú izbu, ktorá je súčasťou rodinného domu. Musia sa registrovať na DÚ ako prenajímateľ nehnuteľnosti?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
V prilohe pripajam usmernenie drsr.
0 0
alusik75 alusik75

alusik75 je offline (nepripojený) alusik75

Ďakujem Lianka za odpoveď. Usmernenie som si čítala už niekoľko krát a vychádza mi z toho, že nemusia, nakoľko prenajímajú časť nehnuteľnosti, ktorá nespĺňa podmienky samostatného bytu - nemá ani samostatný vchod. Len sa chcem uistiť, či je to tak aj vtedy, keď si ja prenájom za takýto priestor zahrniem do svojich nákladov.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

alusik75 Pozri príspevok
Ďakujem Lianka za odpoveď. Usmernenie som si čítala už niekoľko krát a vychádza mi z toho, že nemusia, nakoľko prenajímajú časť nehnuteľnosti, ktorá nespĺňa podmienky samostatného bytu - nemá ani samostatný vchod. Len sa chcem uistiť, či je to tak aj vtedy, keď si ja prenájom za takýto priestor zahrniem do svojich nákladov.
A ako je to v prípade, keď fyzická osoba - dôchodca prenajme príležitostne garážové priestory živnostníkovi na uskladnenie materiálu. Musí sa tento dôchodca zaregistrovať na DÚ? Platí tento dôchodca daň z príjmu, keďže živnostník mu za tento prenájom hradí nejakú finančnú čiastku?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dobroslava Pozri príspevok
A ako je to v prípade, keď fyzická osoba - dôchodca prenajme príležitostne garážové priestory živnostníkovi na uskladnenie materiálu. Musí sa tento dôchodca zaregistrovať na DÚ? Platí tento dôchodca daň z príjmu, keďže živnostník mu za tento prenájom hradí nejakú finančnú čiastku?
Každá fyzická osoba má povinnosť registrácie, ak prenajíma byt(celý), nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť, okrem prenájmu pozemku.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Marína Pozri príspevok
Každá fyzická osoba má povinnosť registrácie, ak prenajíma byt(celý), nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť, okrem prenájmu pozemku.
Aj keď sa jedná zväčša o pivničný priestor a malú časť garáže len na uskladnenie malého množstva materiálu? A musí dôchodca platiť daň z príjmu, alebo je oslobodený - ak, do akej výšky, ďakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Prijem z prenajmu nie je oslobodeny ani u dochodcu. Ak je prijem z prenajmu za rok 2008 nizsi ako je 5x zivotne minimum = 25 650 Sk, nemusi tento prijem uvadzat v DP.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte,
prosím Vás o radu, mám klienta, ktorý má príjem len zo závislej činnosti, ale pritom prenajíma aj svoj byt. Mám mu vyplniť DP typu B a ten príjem z prenájmu zapísať do oddielu VI. riadok 10., alebo kam?
A aké výdavky mu môžem odpočítať ak mu ten paušál 40% nestačí?
Môžem režijné náklady odpočítať - elektrinu, nájomné, opravy, smeti ..., keďže tie nie sú zahrnuté v cene.
Ďakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Eva Póčová Pozri príspevok
Ahojte,
prosím Vás o radu, mám klienta, ktorý má príjem len zo závislej činnosti, ale pritom prenajíma aj svoj byt. Mám mu vyplniť DP typu B a ten príjem z prenájmu zapísať do oddielu VI. riadok 10., alebo kam? ano
A aké výdavky mu môžem odpočítať ak mu ten paušál 40% nestačí?skutocne - preukazatelne
Môžem režijné náklady odpočítať - elektrinu, nájomné, opravy, smeti ..., keďže tie nie sú zahrnuté v cene. ano
Ďakujem.
§ 6 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2009-a.html#6
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Nehnutelnost sa stava obchodnym majetkom podla § 2, m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať