Zavrieť

Porady

predčasný dôchodca - zamestnanec

Zamestnanec od 1.2.2008 požiadal o predčasný dôchodok bude naďalej bez prerušenia pracovať v našej firme. Odkedy za neho neplatím poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie od dátumu podania žiadosti, alebo od dátumu priznania dôchodku a na základe akého dokladu ? S akým dátumom teda oznámiť SP na RLFO že zamestnanec sa stal dôchodcom? Ďakujem
Usporiadat
inuš inuš

inuš je offline (nepripojený) inuš

Podľa môjho názoru do predloženia rozhodnutia o priznaní predčasného starob.dôchodku je to stále zamestnanec s plnými odovodmi do poisťovní,.
Ked zamestnanec donesie rozhodnutie, tam bude uvedený dátum odkedy má priznaný predč.SD. A potom môžete na SP nahlásiť zmenu cez RLFO. Myslím si, že treba potom opraviť aj mesačné výkazy. Ja som takýto prípad nemala. Tí, ktorí išli u nás do predč. dôchodku ,si vždy požiadali sami o ukončenie pr.pomeru a po priznaní dôchodku sa vrátili späť do zamestnania.
0 0
Libusa Libusa

Libusa je offline (nepripojený) Libusa

Volala som do SP na základe rozhodnutia o dôchodku niekedy v máji v júni pošlem RLFO s dátumom priznania dôchodku. V nasledujúcej výplate navýšim mzdu o poistné za predchádzajúce obdobia ktoré sa nemalo odviesť. Opravné výkazy teda nemusím robiť.
0 0
Libusa Libusa

Libusa je offline (nepripojený) Libusa

Môj príspevok bol vypnutý preto dokladám citáciu mojej otázky ako i písomnej odpovede zo SP.
Otázka: Zamestnanec ktorý požiadal v polovici januára o priznanie predčasného starobného dôchodku pokračuje ďalej v pracovnom pomere. Zatiaľ odvádzame odvody ako za riadneho zamestnanca. Dôchodok mu pravdepodobne bude priznaný spätne. Zamestnancovi aj zamestnávateľovi by tým vznikol preplatok na invalidnom poistení a na poistení v nezamestnanosti
. Ako postupovať, aby sa nám tieto preplatky premietli do miezd a tým pádom do mesačného výkazu od odvodoch? Podávať od dátumu priznania dôchodku opravné mesačné výkazy a následne požiadať o vrátenie preplatku?

Odpoveď: V zmysle zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov na poistenca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok sa nevzťahuje povinné invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
V prípade, že zamestnanec iba požiada o predčasný starobný dôchodok, nie je splnená podmienka priznania predčasného starobného dôchodku a preto zamestnanec a jeho zamestnávateľ sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Ak bude za základe rozhodnutie Sociálnej poisťovne zamestnancovi priznaný predčasný starobný dôchodok spätne, zamestnanec a zamestnávateľ nie sú povinní platiť a odvádzať poistné na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti od dátumu priznania dôchodku.
V riadnom mesačnom výkaze poistného za príslušný kalendárny mesiac sa vykazuje poistné, ktorého suma môže byť zvýšená,resp.znížená na základe zamestnávateľom uskutočnených zmien v zúčtovaní mzdy zamestnancovi v rozhodujúcom období za predchádzajúce obdobia, resp.na základe nesprávne zrazeného poistného za predchádzajúce obdobie/napr.ak zamestnancovi bol spätne priznaný predčasný starobné dôchodok/.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Máme zamestnanca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok k 14. 3. 2008. Avšak rozhodnutie prišlo v máji, kedy bola marcová aj aprílová výplata už hotová a všetky odvody odvedené. Podľa vyššie uvedeného príspevku by mi však odvody v máji vyšli mínusové, nakoľko máme len toho jedného zamestnanca. Mám radšej podať opravné výkazy za marec a apríl? Alebo aký vhodný postup zvoliť? Ďakujem.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Dada Pozri príspevok
Máme zamestnanca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok k 14. 3. 2008. Avšak rozhodnutie prišlo v máji, kedy bola marcová aj aprílová výplata už hotová a všetky odvody odvedené. Podľa vyššie uvedeného príspevku by mi však odvody v máji vyšli mínusové, nakoľko máme len toho jedného zamestnanca. Mám radšej podať opravné výkazy za marec a apríl? Alebo aký vhodný postup zvoliť? Ďakujem.
Posúvam, lebo si s tým neviem rady.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dada Pozri príspevok
Posúvam, lebo si s tým neviem rady.
No, ak by si chcela robiť opravné výkazy, nie je problém, len v tom prípade by si musela opraviť komplet výplatné pásky za posledné 2 mesiace. Takže ak Ti to nerobí problém, čo možno nie, keďže máte len jedného zamestnanca, tak môžeš kľudne aj tak.
A čo sa týka vyrovnania v nasledujúcich odvodoch, tak podľa mňa by nevadilo, že vyjdu odvody mínusové. Tým pádom nepošleš na SP nič, no a to, čo Ti ostane mínusom, si ešte potom odpočítaš v nasledujúcom mesiaci.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

jankasm Pozri príspevok
No, ak by si chcela robiť opravné výkazy, nie je problém, len v tom prípade by si musela opraviť komplet výplatné pásky za posledné 2 mesiace. Takže ak Ti to nerobí problém, čo možno nie, keďže máte len jedného zamestnanca, tak môžeš kľudne aj tak.
A čo sa týka vyrovnania v nasledujúcich odvodoch, tak podľa mňa by nevadilo, že vyjdu odvody mínusové. Tým pádom nepošleš na SP nič, no a to, čo Ti ostane mínusom, si ešte potom odpočítaš v nasledujúcom mesiaci.
Asi podám opravné výkazy, len ma zaujíma, či za ten marec urobím pomernou časťou od 1.3. do 13.3., že platil invalidné aj poistenie v nezamestnanosti a od 14.3. už nie. Mám to prerátať na kalendárne dni?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dada Pozri príspevok
Asi podám opravné výkazy, len ma zaujíma, či za ten marec urobím pomernou časťou od 1.3. do 13.3., že platil invalidné aj poistenie v nezamestnanosti a od 14.3. už nie. Mám to prerátať na kalendárne dni?
Áno, presne tak, musíš to rozpočítať na kalendárne dni.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

jankasm Pozri príspevok
Áno, presne tak, musíš to rozpočítať na kalendárne dni.
No len ako v tom opravnom výkaze za marec uvediem do tých políčok Poistné na IP neplatí a Poistné na PvN neplatí, ak časť mesiaca platí a časť nie??
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vo výkaze do SP daj do 2 riadkov toho zamestnanca
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Program mi nedovolií ho dať do 2 riadkov. Iba že by som urobila 2 karty na toho zamestnanca jednu do 13.3. a druhú od 14.3. .... aj tak sa to dá?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Takže na sociálke mi vravela teraz pani, že žiadne opravné výkazy, ale vo výkaze za máj urobím nápravu. Takže mi je to už jasné. :-))))
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

No, výkaz opravím a o to menej odvediem na sociálku. Ale ako mu tie odvody, čo mu nemali byť zrazené nahodím do májovej výplaty? Mám ich dať do nezdaniteľných náhrad? Alebo kam?

Už som to vyriešila.
Naposledy upravil Dada : 13.06.08 at 08:21
0 0
Libusa Libusa

Libusa je offline (nepripojený) Libusa

Ja som postupovala v zmysle toho čo mi odpovedali zo SP nasledovne. Vypočítala som si sumu odvodov za PvN a IP , ktoré od februára nemal zamestnanec a zamestnávateľ poisťovni uhradiť keďže mu bol dôchodok priznaný od 1.2.2008. V mzde za máj/2008 som dala mzdovú položku oprava poistného ktorú som si vypočítala mínusovou sumou.Program automaticky odrátal poistné ktoré išlo u pracovníka do mínusu. Treba si skontrolovať či program upravil aj sumu u zamestnávateľa. Automaticky mi pri použití tejto mzdovej položky uvedenú sumu pripočítalo k zdaniteľnej mzde / v hrubej mzde sa táto čiastka neobjavila/ čím sa mi táto čiastka zdanila. Pri odosielaní výkazu do SP mi najskôr výkaz neakceptovalo, ale vošla som do neakceptovaného výkazu a označila som políčko oprava poistného. Výkaz mi systém akceptoval. Nemusím podávať opravné výkazy,mám vysporiadaný aj účet 524, a vrátené odvody ako príjem zamestnanca sú tiež zdanené.
1 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Rada by som sa ešte spýtala k tejto téme. Robím mzdy v OLYMPE a cez zrážky som zadala mínusom odvod na IP a PvN za zamestnávateľa aj zamestnanca, ale vo výkaze do SP bola mínusová čiastka uvedená len za zamestnávateľa. Pritom na výplatnej páske mal zamestnanec doplatok a aj zrazenú daň. Nevie mi poradiť niekto kto robí v OLYMPE ako znížiť odvod do SP aj za zamestnanca?
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Pekný den prajem, ja by som potrebovala poradiť ako to urobiť v MRP. Pomôže mi niekto? vdaka.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Dobrý deň, rada by som sa spýtala na ukončenie pracovného pomeru pracujúceho dôchodcu. Aké doklady mu treba vystaviť?Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mapope Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na ukončenie pracovného pomeru pracujúceho dôchodcu. Aké doklady mu treba vystaviť?Ďakujem
Také isté, ako ost. zamestnancom pri skončení PP.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Aj evidenčný list dôchodkového poistenia a zápočtový list?
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

ELDP bol totiž odovzdaný pri žiadosti o dôchodok
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať