Zavrieť

Porady

odpocet 12000,-

Ahojte!
potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    layla
    Ahojte!
    potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
    Nezdaniteľných 12.000,- je maximálna suma, ktorá sa dá uplatniť pri daňovom priznaní, resp. ročnom zúčtovaní z titulu životného poistenia. Ale životné poistenie musí splňať nasledovné kritéria:

    1. musí byť uzavretá aspoň na 10 rokov
    2. ukončenie poistenia môže byť až po 55 rokov poisteného.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    layla
    Ahojte!
    potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
    § 11 odst.5
    Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky
    vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne
    zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk.
    musia byť splnené tieto podmienky:
    odst.7
    a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia
    sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
    b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života
    Naposledy upravil Tweety : 04.07.06 at 18:12

    AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

    AltaKE
    layla
    Ahojte!
    potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
    Skúsim teda jednoduchý príklad.. predpokladajme, že ide o zamestnanca, ktorý je zapojený do 3. piliera a prispieva si na doplnkové dôchodkové sporenie napríklad 500,- Sk mesačne (t.j. 6000,- Sk ročne). V ročnom zúčtovaní dane si teda bude môcť základ dane znížiť o nezdaniteľnú časť vo výške 6 000,- Sk.
    Druhý príklad, ak má zamestnanec DDS vo výške 6000,- Sk ročne a pritom má uzatvorenú zmluvu o životnom poistení a ročne si platí 10000,- Sk, potom v ročnom zúčtovaní dane si základ dane zníži o 12 000,- Sk, keďže to je maximálna hranica.
    Samozrejme, zmluvy musia spĺňať podmienky, ako sa to píše vo vyššie uvedených príspevkoch.

    možno by bolo vhodné zaradiť tému, tam kde patrí.. :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.