Zavrieť

Porady

Usporiadat
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Rastlinku možno objednať na www.kruh.sk . Objednala som ju a doručili ju do cca 2 týždňov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
gustinka gustinka

gustinka je offline (nepripojený) gustinka

alebo aj na www.rastlinky.sk
nepamatam kolko to trvalo ale bola pekna a zdrava
d.
0 0
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

Môžem sa spýtať, to je bylinka? Aké je jej využitie?
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Listy stevie obsahujú steviozid, ktorý je mnohonásobne sladší ako cukor, a pritom neškodí ani diabetikom. Túto bylinu môžeme počas roka aj trikrát zostrihnúť. Sušené lístky sa najčastejšie požívajú na sladenie čaju.
Sladká rostlina obsahujúca sladidlo necukrovej povahy 200 až 300x sladšie než cukor, je vhodná pro diabetiky, ale i na redukční diety má nulovou kalorickou hodnotu. Možno ji používat v čerstvém nebo sušeném stavu.
0 0
gustinka gustinka

gustinka je offline (nepripojený) gustinka

na vyuzitie podobna stevii je aj rastlinka Lípia sladka (aztecky cukor) lippia dulcis,
je ucinnejsia ako stevia.

Atraktívna úžitková rastlina, ktorú pestovali už Mayovia a Aztékovia v predkolumbovskom Mexiku môže smelo súperiť so známou stéviou. Listy a stopky lípie totiž obsahujú hernandulcín, zlúčeninu, ktorá je 1000 krát sladšia ako cukor, a asi trikrát sladšia ako steviozid zo stévie. Dobre znáša izbové podmienky, vynikne v závesnom košíku. Rastlina je mimoriadne aromatická, už pri jemnom dotyku sa z nej šíri silná citrónovo-mentolovo-gáfrová vôňa. Lípia je vynikajúca na sladenie bylinkových či ovocných čajov a dá sa z nej pripraviť vynikajúci likér.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Ja ju mám, ale sa jej nedarí teda neviem či má dobré podmienky stale je zvädnutá, potrebuje veľa vody, včera som ju zrovna zvesila dole a asi ju vyhodím lebo je slabá.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

beba13 Pozri príspevok
Ja ju mám, ale sa jej nedarí teda neviem či má dobré podmienky stale je zvädnutá, potrebuje veľa vody, včera som ju zrovna zvesila dole a asi ju vyhodím lebo je slabá.
Nevyhadzuj, skús ju dať na iné miesto. Možno sa jej nepáči. Ale, ak ju naozaj nechceš, tak nevyhadzuj, radšej mi z nej pošli, zaplatím náklady na poštovné.
0 0
asdas asdas

asdas je offline (nepripojený) asdas

ja som si steviu objednal cez stranku ZelenyCukor.sk
ale ak nechces pestovat svoju...maju tam aj listy susene....ale to si vlastne potom nasusis aj sama
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

natascha Pozri príspevok
Kde by som mohla kúpiť STÉVIU? Ďakujem.
Pred tromi dňami mi došla od Starkla. Neprezimuje vonku.Ale páči sa mi na parapet do kuchyne. Bude do čajíku aj na okrasu.
0 0
Andy Kralik Andy Kralik

Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

Ale pozor na molice. Ak sa k nej dostanu, úplne ju spália.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Ešte som sa nedočítala, či sa má sladiť so sušeným lístkom alebo zeleným?
Mám ju asi týždeň a nezdá sa mi, aby nejako zvlášť sladila. Použila som zelený lístok. Rastlinku mám asi 20 cm vysokú.
Napíšete, kto ju má, svoje skúseností?
Ďakujem.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Podarilo sa mi zohnať túto rastlinku, avšak zospodu je napadnutá takými malými voškami bielej farby, asi ich zlákala tá sladká chuť lístočkov. Neviem, čo mám robiť, aby som sa ich zbavila. Chémiu by som proti nim nechcela použiť. Poraďte, ak máte skúsenosti. Ďakujem.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
cactus Pozri príspevok
Ešte som sa nedočítala, či sa má sladiť so sušeným lístkom alebo zeleným?
Mám ju asi týždeň a nezdá sa mi, aby nejako zvlášť sladila. Použila som zelený lístok. Rastlinku mám asi 20 cm vysokú.
Napíšete, kto ju má, svoje skúseností?
Ďakujem.
sladíte niekto touto rastlinkou?
Mne sa zdá, že nie je vôbec sladká...
Aké máte skúseností?
Podotýkam, že im darí, mám ich 4 ks, aby som nezariekla, dobre...

nie je to moja, ale bude taká istá!!!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Stévia je súčasťou sušených čajových zmesí. Ale niekde v receptári v minulosti ňou sladili aj na zeleno.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Stévia je súčasťou sušených čajových zmesí. Ale niekde v receptári v minulosti ňou sladili aj na zeleno.
Uvidíme, vyskúšame, možno iba potrebuje zosilnieť...
0 0
ajka-26 ajka-26

ajka-26 je offline (nepripojený) ajka-26

Mám stéviu cukrovú viac ako rok,ale listy mi nápoj neosladia.Vie mi niekto poradiť čím je to spôsobené?
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

ajka-26 Pozri príspevok
Mám stéviu cukrovú viac ako rok,ale listy mi nápoj neosladia.Vie mi niekto poradiť čím je to spôsobené?
Mám ten istý problém,samotný lístok je sladký(keď ho rozžujem), ale čaj neosladí ani čerstvý, ani sušený. Netreba ho rozdrviť? Ale to sa mi zas nepozdáva.) Čo s tým?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Látky ktoré tvoria sladkú chuť sa musia z lístkov vyluhovať. To znamená vyvariť alebo rozdrtiť tkanivo lístku pre lepšie lúhovanie podobne ako keď ho rozžujete. Cukor sa rozpúšťa poľahky iba preto, že je na to vyrobený. Ak by ste si chceli osladiť nápoj kúskom cukrovej repy, tiež by vám to tak ľahko nešlo.
Ďalšia vec je, že hoci je lístok niekoľkokrát sladkejší než cukor rovnakej hmotnosti, je malý a ľahký a preto ani tých látok v ňom zas toľko pre jeho malú hmotnosť nie je veľa, takže naše zmlsané na sladkú chuť už nie tak citlivé jazýčky nemusia tú sladkosť pri malej koncentrácii lístkov na množstvo nápoja pocítiť.
0 0
Taserda Taserda

Taserda je offline (nepripojený) Taserda

Sladšia je sušená a musí byť rozdrvená na čím menšie kúsky.Ja to robím po vysušení -mixérom ,ale nie je to ono.Najlepší by bol prášok.Veľa neznamená sladšie ako pri cukri ale horkejšie!Pred sušením je dobré listy napariť,stratí sa tým chuť sušených rastlín (niekto by povedal "sena").
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Myslím že je jedno či sušená, alebo čerstvá ide len o to, že musí byť rozdrvená aby sa vyluhovala sladkosť.
Väčší problém ale vidím v tom, že je to magnet na molice a tých sa proste nie je vôbec jednoduché zbaviť. Bez chémie podľa mňa nemožné. Len kto by potom jedol postriekané listy!
Nie je otázka či to molice napadnú, len kedy. Najmä teraz na jeseň sú všade v prírode namnožené a majú krídelká priletia cez okno...
Preto som prešiel zo stévie na Lippia dulcis - aztécký cukor
Výška: 20-30cm,kobercová,převisle rostoucí
Květ: bílý
Náhrada cukru a léčivá rostlina již po staletí obyvateli Střední Ameriky a Karibské oblasti. Její sladce chutnající listy používají ke slazení čaje a jiných nápojů. Dále se přidává do salátů nebo konzumována jako cukroví. Ve Střední Americe je doporučována při léčbě nemocí průdušek a černého kašle.


Po mátě vonící listy je možné přidat do vonných směsí bylin - potpourri. A jako malý bonus je rostlina dekorativní zejména v závěsných květináčích, koších a truhlících, protože vytváří mohutné převisy. Pěstovat ji lze jako tzv. přenosnou rostlinu, od jara do podzimu na slunečném místě v zahradě, lodžii apod. Na zimu ji přemístíme do bytu na světlé místo,kde přezimuje při pokojové teplotě, ale bez problémů toleruje i teplotu 8 - 10°C při mírné zálivce. Zemina propustná hlinito-písčitá.

Mám ju, pestujem. Je nenáročnejšia, odolnejšia, krajšia, sladkejšia množím ju ľahko... Preto nepestujem Stéviu, hoci dosť často sa mi na ňu ľudia pýtajú, nepovažujem ju za šťastnú, práve pre tú nešťastnú náchylnosť na molice.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať