Zavrieť

Porady

Materská a rodičovská dovolenka a nárok na dovolenku

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň, v auguste mi končí RD a podľa zákoníka práce by som mala mať nárok na určitú časť dovolenky, ale podľa môjho zamestnávateľa ale mám nárok len na tú dovolenku, ktorú som mala ked som odchádzala na MD,( trvanie MD 19.7.2008 - 30.1.2009, RD 31.1.2009 - 10.8.2011). Viete mi to niekto vypočítať, mám odlišné info. a nie som si istá. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janulka Pozri príspevok
Dobrý deň, v auguste mi končí RD a podľa zákoníka práce by som mala mať nárok na určitú časť dovolenky, ale podľa môjho zamestnávateľa ale mám nárok len na tú dovolenku, ktorú som mala ked som odchádzala na MD,( trvanie MD 19.7.2008 - 30.1.2009, RD 31.1.2009 - 10.8.2011). Viete mi to niekto vypočítať, mám odlišné info. a nie som si istá. Ďakujem
Pred nástupom na MD v roku 2008 si pracovala, alebo bola na PN-ke ? Z titulu čerpania materskej dovolenky sa nárok na dovolenku v roku 2008 nekráti.

Za rok 2009 máš nárok len na dovolenku za odpracované dni - 1/12 ročného nároku, nakoľko obdobie materskej dovolenky netrvalo aspoň 60 dní.
2 0
carry carry

carry je offline (nepripojený) carry

Dobry den, rada by som sa opytala rovnako ohladom dovolenky pocas MD a RD. 8.9 2009 som nastupila na MD (trvala do 21.3. 2010). 22.3. 2010 som nastupila na RD a 1.8. 2011 Nastupujem do prace. Pred nastupom na MD som nebola PN a zo starej dovolenky mi zostalo 14 dni (nie je tam zapocitana dovolenka, ktora by mi mala patrit za 28 tyzdnov MD).
Cize starej dovolenky do 7.9. 2009 - 14 dni
obdobie na MD - 28 tyzdnov (8.9.2009 -21.3.2010) - ? dni dovolenky
obdobie na RD - 22.3. 2010 -31.12.2010- ziadna dovolenka
obdobie na RD - 1.1.2011-31.7. 2011, od 1.8. nástup do prace - 19 dni dovolenky(?)
Vedeli by ste mi povedat, kolko dni dovolenky mi prinalezi za rok 2011(neviem ci som to dobre vypocitala) a kolko dni pocas materskej. V zmluve mam 25 dni dovolenky ročne. Dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

carry Pozri príspevok
Dobry den, rada by som sa opytala rovnako ohladom dovolenky pocas MD a RD. 8.9 2009 som nastupila na MD (trvala do 21.3. 2010). 22.3. 2010 som nastupila na RD a 1.8. 2011 Nastupujem do prace. Pred nastupom na MD som nebola PN a zo starej dovolenky mi zostalo 14 dni (nie je tam zapocitana dovolenka, ktora by mi mala patrit za 28 tyzdnov MD).
Cize starej dovolenky do 7.9. 2009 - 14 dni
obdobie na MD - 28 tyzdnov (8.9.2009 -21.3.2010) - ? dni dovolenky
obdobie na RD - 22.3. 2010 -31.12.2010- ziadna dovolenka
obdobie na RD - 1.1.2011-31.7. 2011, od 1.8. nástup do prace - 19 dni dovolenky(?)
Vedeli by ste mi povedat, kolko dni dovolenky mi prinalezi za rok 2011(neviem ci som to dobre vypocitala) a kolko dni pocas materskej. V zmluve mam 25 dni dovolenky ročne. Dakujem.
r.2009 - nárok na celú dovolenku - nekráti sa

r.2010 - materská dovolenka netrvala 60 dní, nie je možné uplatniť krátenie z titulu rod.dovolenky. Nárok na dovolenku za každých celých 21 prac.dní MD - 1/12 ročného nároku (nepočítala som dni - odhadom nárok na 2/12 ročného nároku).

r.2011 - spočítaj si prac.dni rod,.dovolenky. Ročný nárok budeš krátiť za prvých 100 prac.dní o 1/12, za každých celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12.(za predpokladu, že do konca roka odpracuje aspoň 60 prac.dní).
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

carry Pozri príspevok
Dobry den, rada by som sa opytala rovnako ohladom dovolenky pocas MD a RD. 8.9 2009 som nastupila na MD (trvala do 21.3. 2010). 22.3. 2010 som nastupila na RD a 1.8. 2011 Nastupujem do prace. Pred nastupom na MD som nebola PN a zo starej dovolenky mi zostalo 14 dni (nie je tam zapocitana dovolenka, ktora by mi mala patrit za 28 tyzdnov MD).
Cize starej dovolenky do 7.9. 2009 - 14 dni
obdobie na MD - 28 tyzdnov (8.9.2009 -21.3.2010) - ? dni dovolenky
obdobie na RD - 22.3. 2010 -31.12.2010- ziadna dovolenka
obdobie na RD - 1.1.2011-31.7. 2011, od 1.8. nástup do prace - 19 dni dovolenky(?)
Vedeli by ste mi povedat, kolko dni dovolenky mi prinalezi za rok 2011(neviem ci som to dobre vypocitala) a kolko dni pocas materskej. V zmluve mam 25 dni dovolenky ročne. Dakujem.
Za r.2009 sa Ti nekráti dovolenka, čiže 25 - čerpaná dovolenka = zostatok za r.2009.

Za r.2010 Ti z titulu MD patrí dovolenka za odpr. dni vo výške 2/12 z roč. nároku - t.j. 4 dni.

Za r. 2011 pokiaľ neodpracuješ 60 dní, tak Ti patrí za každých 21 odpr. dní 1/12 z roč. nároku. Po odprac. 60 dní Ti vznikne nárok na ročnú, ktorá sa Ti bude krátiť z titulu rodič. dovolenky, nakoľko od 1.1.2011 do 31.7.2011 neodpracuješ 150 dní - o 3/12 z roč. nároku /pokiaľ nebudeš PN./
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

carry Pozri príspevok
Dobry den, rada by som sa opytala rovnako ohladom dovolenky pocas MD a RD. 8.9 2009 som nastupila na MD (trvala do 21.3. 2010). 22.3. 2010 som nastupila na RD a 1.8. 2011 Nastupujem do prace. Pred nastupom na MD som nebola PN a zo starej dovolenky mi zostalo 14 dni (nie je tam zapocitana dovolenka, ktora by mi mala patrit za 28 tyzdnov MD).
Cize starej dovolenky do 7.9. 2009 - 14 dni
obdobie na MD - 28 tyzdnov (8.9.2009 -21.3.2010) - ? dni dovolenky
obdobie na RD - 22.3. 2010 -31.12.2010- ziadna dovolenka
obdobie na RD - 1.1.2011-31.7. 2011, od 1.8. nástup do prace - 19 dni dovolenky(?)
Vedeli by ste mi povedat, kolko dni dovolenky mi prinalezi za rok 2011(neviem ci som to dobre vypocitala) a kolko dni pocas materskej. V zmluve mam 25 dni dovolenky ročne. Dakujem.
Za rok 2009 máš nárok na celú dovolenku za kalend. rok,(samozrejme po odpočte už čerpanej) 2010 nemáš nárok na dovolenku za KR, len na dovolenku za odpracované dni( za každých 21 jednu dvanástinu z ročného nároku), za rok2011 sa ti ročný nárok bude krátiť o dni na RD. Za prvých 100 dní o 1/12, potom za ďalších 21 rovnako.
Naposledy upravil Tweety : 08.07.11 at 11:40 Dôvod: doplnenie
0 0
carry carry

carry je offline (nepripojený) carry

Dakujem!
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Dobrý deň, potrebovala by som informáciu ako to je s čerpaním dovolenky, na ktorú mi vznikol nárok v roku 2010 ( bola som na MD od 1.1.2010 do 15.6.2010, som učiteľka). Mzdárka mi povedala, že mi ju musia preplatiť tento rok, lebo jej účtovný program nedovolí mi ju preniesť po návrate do práce , ktorý som plánovala od 3.1.2013 ( vtedy syn dovŕši 3 roky). Tento mesiac mi dovolenku preplatila bez toho , aby som o to žiadala. Je to zákonné? Ja som si dovolenku plánovala čerpať po nástupe do práce.Čo môžem urobiť aby som neprišla o dni dovolenky? V súčasnosti som stále na rodičovskej dovolenke.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mi75 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som informáciu ako to je s čerpaním dovolenky, na ktorú mi vznikol nárok v roku 2010 ( bola som na MD od 1.1.2010 do 15.6.2010, som učiteľka). Mzdárka mi povedala, že mi ju musia preplatiť tento rok, lebo jej účtovný program nedovolí mi ju preniesť po návrate do práce , ktorý som plánovala od 3.1.2013 ( vtedy syn dovŕši 3 roky). Tento mesiac mi dovolenku preplatila bez toho , aby som o to žiadala. Je to zákonné? Ja som si dovolenku plánovala čerpať po nástupe do práce.Čo môžem urobiť aby som neprišla o dni dovolenky? V súčasnosti som stále na rodičovskej dovolenke.
Dovolenku je možné preplatiť len pri skončení prac.pomeru. Mzdárka nepostupuje správne. Môžeš si ju vyčerpať po návrate do práce v roku 2013.

§ 113 Zákonníka práce
Na začiatok
<strike>
</strike>

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.


Ak chceš zistiť nárok, spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) rodičovskej dovolenky v roku 2010.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Ďakujem, ja som si to tiež takto naštudovala , aj som jej to povedala a napriek tomu mi tento mesiac poslala na účet peniaze za dovolenku.Čo mám robiť? Ja si tých 35 dní chcem čerpať ( keď začne syn chodiť do škôlky na adaptáciu, aby som ho mohla vyberať skôr).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mi75 Pozri príspevok
Ďakujem, ja som si to tiež takto naštudovala , aj som jej to povedala a napriek tomu mi tento mesiac poslala na účet peniaze za dovolenku.Čo mám robiť? Ja si tých 35 dní chcem čerpať ( keď začne syn chodiť do škôlky na adaptáciu, aby som ho mohla vyberať skôr).
Zavolaj do školy, neviem z akého dôvodu ti dovolenku preplatili. Ak bola preplatená vo výplate za december, zamestnávatel porušil Zákonník práce, ale uz s tým zrejme (z účtovného hladiska), nič neurobí.

Nástup na dovolenku ale určuje zamestnávatel, nebudeš si ju môcť čerpať - bez dohody so zamestnávatelom, kedy budeš ty potrebovať.
Ani ti nevznikne nárok na celoročnú dovolenku, z titulu RD sa ti bude krátiť za prvých 100 dní o 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní (vrátane sviatkov) o ďalšiu 1/12.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Mzdarka mi vravela, ze mam narok na 35 dni za ten rok 2010. Poslala mi peniaze teraz 3.2., tak predpokladam, ze je to januarove uctovnictvo. Vedela by som im sumu vratit?
Mohla som teda prerusit cerpanie rod. dovolenky a na 35 prac. dni nastupit do prace( t.j. cerpat tu staru dovolenku) a potom si o tych 35 dni predlzit rod. dov. v roku 2013, nie? Takto ako to spravila mzdarka to je pre mna najnevyhodnejsie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mi75 Pozri príspevok
Mzdarka mi vravela, ze mam narok na 35 dni za ten rok 2010. Poslala mi peniaze teraz 3.2., tak predpokladam, ze je to januarove uctovnictvo. Vedela by som im sumu vratit?
Mohla som teda prerusit cerpanie rod. dovolenky a na 35 prac. dni nastupit do prace( t.j. cerpat tu staru dovolenku) a potom si o tych 35 dni predlzit rod. dov. v roku 2013, nie? Takto ako to spravila mzdarka to je pre mna najnevyhodnejsie.
Mohla si využiť novelu Zákonnika práce a rozložiť si čerpanie RD na neskoršie obdobie. Toto opatrenie ale moc nerieši, okrem toho, že počas tohto obdobia ti nemôže dať zamestnávatel výpoveď. Nedá sa prerušiť poberanie rod.príspevku a posunúť ho na neskoršie.
Počas čerpania rod.dovolenky ti zamestnávatel nemôže určiť čerpanie dovolenky. Zrejme teda naozaj došlo k preplateniu. Doporučujem osobnú návštevu školy, ak ide o januárovú výplatu, možno sa s tým ešte bude dať niečo robiť.
0 0
janula94 janula94

janula94 je offline (nepripojený) janula94

Potrebovala by som poradiť pre moju kamarátku. Cca posledné dva roky je evidovaná na UP ako nezamestnaná, pracuje len na dohody. Teraz rozmýšľajú nad bábom. Podľa mňa jej materská nevyjde (DNP neriešila ani si neplatila). Ako to je? Bude mať nárok na nejakú minimálnu materskú? Pred dvoma rokmi predtým ako zostala nezamestnaná pracovala normálne na zmluvu, ale to sa jej na materskú asi neráta. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nárok na materskú jej nevznikne, nakoľko v posledných 24 mesiacoch nemá 270 dní poistenia ( z dohôd poistenie nie je).
A kedže DNP neriešila, tak teraz je ho už neskoro riešiť, pretože by to vyšlo pridraho. Takže ak si nenájde zamestnanie pred otehotnením .. tak bude po pôrode dostávať len rodičovský príspevok.
1 0
janula94 janula94

janula94 je offline (nepripojený) janula94

Čiže má dve možnosti - buď to nebude riešiť, otehotnie, materská jej nevyjde a po pôrode bude dostávať len rodičovský alebo to môže riešiť tak, že sa niekde zamestná na zmluvu aspoň na 9 mesiacov? (čo bude problém, keď dva roky nemôže nájsť zamestnanie...)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Asi tak,
ak by ju bolo trošku zaujímalo DNP, tak to mohla poriešiť tým. Do 31.1.2012 teraz je DNP nevýhodné.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Dobrý deň, poprosím o radu . Keby som využila novelu Z.P. § 166 ods.4 a chcela si rozložiť čerpanie rodič. dov. ,v mesiacoch, keď by som prerušila čerpanie rodič.dov. a nastúpila do práce ,by som nemohla poberať rodič.príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa?(zamestnávateľ mi chce umožniť čerpanie starej dov. len v čase škol.prázdnin, tak som uvažovala nastúpiť na čerpanie dovolenky v lete a potom sa vrátiť na rodič.dov. a v lete nevyčerpanú časť rod.dov. čerpať po dovŕšení 3 rokov dieťaťa). Ako to prosím je?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mi75 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu . Keby som využila novelu Z.P. § 166 ods.4 a chcela si rozložiť čerpanie rodič. dov. ,v mesiacoch, keď by som prerušila čerpanie rodič.dov. a nastúpila do práce ,by som nemohla poberať rodič.príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa?(zamestnávateľ mi chce umožniť čerpanie starej dov. len v čase škol.prázdnin, tak som uvažovala nastúpiť na čerpanie dovolenky v lete a potom sa vrátiť na rodič.dov. a v lete nevyčerpanú časť rod.dov. čerpať po dovŕšení 3 rokov dieťaťa). Ako to prosím je?
Nerozumiem tvojej otázke. Rodičovská dovolenka (volno u zamestnávatela) a rodičovský príspevok (poberaný z UP) sú dve rozdielne veci. Rodičovský príspevok je možné poberať u zdravého dieťaťa len do troch rokov veku.

Rodičovská dovolenka (do 5 rokov veku), slúži len ako "ochrana" u zamestnávatela, počas ktorej ju nemôže prepustiť - namiesto neplateného volna
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

No presne tak som to myslela, že ak by som nastúpila na 33,5 dňa do práce ( v skutočnosti by som čerpala starú normálnu dovolenku) a potom pokračovala v čerpaní rodič.dov. s tým, že tých 33,5 dňa, čo som akože pracovala v lete a nebola som na rod. dov., by som ostala ešte doma na rodič.dov. hneď po dovŕšení 3 rokov môjho syna.Len neviem, či by som mala počas tých mesiacov v práci nárok na rodič.príspevok.( ak ide o prerušenie rodič. dov.)
0 0
nina2227 nina2227

nina2227 je offline (nepripojený) nina2227

Dobrý deň, práve som podpísala "dohodu o rozviazaní prac. pomeru z dôvodu nadbytočnosti" po MD a RD, ktorá trvala MD od 4.1.2006-18.7.2006 a RD od 19.7.2006-19.12.2008 a následne som prešla na Ďalšiu MD od 20.12.2008-3.7.2009 a RD od 4.7.2009-18.2.2012 , na otázku či mám vyčerpanú dovolenku mi majiteľka povedala, že nemám žiadnu dovolenku. Dnes som sa ale dozvedela, že mám právo i na dovolenku počas MD. Pred nástupom na MD som bola na PN od cca20.6.2005 až do 4.1.2006 (z PN som prechádzala na rizikové tehotenstvo)
Prosím, vie mi niekto poradiť či si môžem ešte uplatniť nárok na dovolenku po podpísaní "dohody o rozviazaní prac.pomeru" ????
Za odpoveď vopred ďakujem.


(ospravedlňujem sa ak som to písala niekomu do témy-som tu nová )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať