Zavrieť

Porady

Spätne priznaný starobný dôchodok - opravné výkazy

Dobrý deň, chcem opraviť mesačné výkazy v SP, lebo zamestnancovi bol spätne priznaný starobný dôchodok, ale po kontrole hlási mi chyby/varovania. Išla som do MV 12/2013 ako je uvedený v manuálnom vstupe, lebo od 27.12.2013 má spätne priznaný SD a chcela som opraviť vymeriavací základ IP a PvN a vypisoval nasl.:

Chyby mesačného výkazu :

Varovania mesačného výkazu :
Skontrolujte výsledok kontroly na register, aj v prípade, že je dokument akceptovaný ! Chyby registrácie môžu obsahovať varovanie (nie chybu).
Vz IP s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnávateľa pre SP,IP,PvN,RFS >= vym.základ zamestnávateľa pre NP,GP)
Vz IP s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnanca pre SP,IP,PvN >= vym.základ zamestnanca pre NP)
Vz PVN s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnávateľa pre SP,IP,PvN,RFS >= vym.základ zamestnávateľa pre NP,GP)
Vz PVN s poradovým číslom riadku 1 : Chybná hodnota (vym.základ zamestnanca pre SP,IP,PvN >= vym.základ zamestnanca pre NP)

VZ od 1.12.2013 do 31.12.2013 =340,22–vo výkaze som nechala pre NP / SP a SDS / UP / GP a RFS
a keďže ako starobný dôchodca od 27.12.2013 nemá povinnosť platiť IP a PvN ani zamestnávateľ, opravila som VZ za obdobie od 1.12.2013 do 26.12.2013 = 293,86.
Neviem či som robila ne/správne, alebo pochopila som zle, prvýkrát mám taký prípad, môžem, či nemôžem zaslať opr.výkaz lebo obsahuje varovania a nie chyby. Prosím opravte ma, čakám na Vaše odpovede. Pekný deň.

Prosím, kto má skúsenosti, alebo už riešil podobný prípad pomôžte mi a aj ostatným. S pozdravom
Naposledy upravil Difi : 29.04.14 at 09:45
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anika je offline (nepripojený) anika

    anika
    zdravím!
    mne to vychádza do toho 26.12. suma 285,35 Eur, lebo 340,22:31 dní x 26 dní.
    tento VZ sa dá pre IP a PvN, tak ako ste to urobili, dole pod týmito stĺpcami treba zafajknúť aj oprava a na záver to dať prepočítať na hlavnú stranu. vypočítané poistné sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, na eurocent nahor. snáď som pomohla
    ja som to tiež robila nedávno, SD bol priznaný spätne od 23.11.2013.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JajaFabša Súhlasím s Anikou, aj ja som teraz robila spätne od 24.11.2013. Poštou som poslala žiadosť a na stránke SP som urobila opravu mesačných výkazov.
    Difi Veľmi pekne ďakujem za pomoc, a za inštrukciu.
    1. problém vyriešený ale nastal druhý, keďže zlý VZ bol uvedený do ELDZ teraz ako máme informovať SP a aké následky bude mať firma a zamestnanec? Rozdiel je 8,51 EUR.
    Ďakujem, pekný deň.
    1Zuza Mám 3 zamestnancov so spätne priznaným starobným dôchodkom, idem robiť opravné výkazy. Len pre upresnenie, vymeriavací základ som rátala ako DIFI - na počet pracovných dní a správne má byť teda ako píše Anika? - Na kalendárne dni v mesiaci? Ďakujem
      zbaliť

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Difi (Dnes 14:47) Veľmi pekne ďakujem za pomoc, a za inštrukciu.
    1. problém vyriešený ale nastal druhý, keďže zlý VZ bol uvedený do ELDZ teraz ako máme informovať SP a aké následky bude mať firma a zamestnanec? Rozdiel je 8,51 EUR.
    Ďakujem, pekný deň.


    aj ja som sa s podobným prípadom trápila, u môjho starob. dôchodcu tiež vyšiel takýto malý rozdiel... napísala som dotaz na soc. poist., tu je aj s odpovedou:

    Pracovník, ktorému bol priznaný starobný dôchodok od 1.8.2013, to organizácii oznámil až v januári 2014. (Je zamestnaný na Dohodu o pracovnej činnosti)
    Na základe tlačiva Žiadosť o vrátenie poistného na sociálne poistenie... je Soc. poisťovňa povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Je však firma povinná podať Žiadosť o vrátenie poistného, alebo je to na uvážení mzdárky, či takúto žiadosť podá?
    Dakujem za radu.

    Dobrý deň,
    Zákon o sociálnom poistení dáva povinnosť vrátiť poistné zaplatené bez právneho dôvodu len Sociálnej poisťovni do 30 dní od jeho zistenia.
    Zákon o sociálnom poistení neobsahuje povinnosť pre platiteľa poistného oznamovať túto skutočnosť, je to potom len jeho právo a nie povinnosť.S pozdravom
    Takže na základe tejto odpovede som sa prestala trápiť s prepočítaním a posielaním opravených výkazov... Ten môj rozdiel bol tiež len taký zanedbateľný, ako Difiho, myslím, že nejako veľmi by mu to dôchodok neovplyvnilo...
    Difi Ďakujem Vám za pomoc. S pozdravom.

    Spätne priznaný starobný dôchodok - opravné výkazy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.