Zavrieť

Porady

Zdravotný preukaz a odvody za brigádnika

Ahojte všetci, potrebovala by som vedieť či každý kto pracuje v obchode s potravinami potrebuje mať zdravotný preukaz, aj ked si ide vykonávať len prax zo školy na 2 týždne...?


A ešte jedna vec mám vlastné potraviny na dedine, chcela by som si zamestnať niekoho brigádne len tak na 4 hodiny.. potrebujem ho zaevidovať na poisťovni a platiť za neho odvody? ak áno tak poprosím kde všade ho mám zaevidovať a koľko sa sa bude platiť.

veľmi pekne dakujem za všetky odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    danulka15 Pozri príspevok
    Ahojte všetci, potrebovala by som vedieť či každý kto pracuje v obchode s potravinami potrebuje mať zdravotný preukaz, aj ked si ide vykonávať len prax zo školy na 2 týždne...?


    A ešte jedna vec mám vlastné potraviny na dedine, chcela by som si zamestnať niekoho brigádne len tak na 4 hodiny.. potrebujem ho zaevidovať na poisťovni a platiť za neho odvody? ak áno tak poprosím kde všade ho mám zaevidovať a koľko sa sa bude platiť.

    veľmi pekne dakujem za všetky odpovede
    Zdravotný preukaz musí mať každý, kto pracuje v predajni s potravinami, prípadne pri ich výrobe.
    Ak zamestnáš na 4 hod.denne brigádnika na dohodu o pracovnej činnosti, platíš odvody len na Úrazové a Garančné poistenie na SP, brigádnika prihlásiš na registračnom liste na SP, ak si nie zaregistrovaná, čiže nemala si doteraz zamestnanca, musíš sa zaregistrovať aj ako zamestnávateľ a zároveň nezabudni sa prihlásiť na DÚ na daň zo závislej činnosti.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    v skratke: závislá činnosť - nahlásenie na DU, aby si mohla zamestnať a tak mať zamestnancov, napr. tých brigádnikov.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak Pozri príspevok
    v skratke: závislá činnosť - nahlásenie na DU, aby si mohla zamestnať a tak mať zamestnancov, napr. tých brigádnikov.
    Súhlasím a doplním, závislá činnosť je príjem zo mzdy, resp.zamestnania.
    Ale aj tak si myslím, že toto by si mala zveriť do rúk odborníkovi, vieš, ani ja som si ešte šaty nešila...

    danulka15 je offline (nepripojený) danulka15

    danulka15
    čiže ak tomu dobre rozumiem, na dú budem platiť príjem zo mzdy zamestnanca? aj ked je to len brigádnik?

    a este jedna vec ma zaujíma ak to bude len brigádnik cez letné prázdniny alebo ktorý ešte študuje aj za toho musím platiť odvody?

    dakujem

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    danulka15 Pozri príspevok
    čiže ak tomu dobre rozumiem, na dú budem platiť príjem zo mzdy zamestnanca? aj ked je to len brigádnik?
    Ano. Mzda kazdeho zamestnanca sa zdanuje, aj brigadnika.

    danulka15 Pozri príspevok
    a este jedna vec ma zaujíma ak to bude len brigádnik cez letné prázdniny alebo ktorý ešte študuje aj za toho musím platiť odvody?

    dakujem
    Ano, z dohody bez ohladu, na to, ci je student, alebo ine, odvadza zamestnavatel 1,05% z hrubej mzdy zamestnanca.

    Aj brigadnik sa povazuje za zamestnanca.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    danulka15 Pozri príspevok
    čiže ak tomu dobre rozumiem, na dú budem platiť príjem zo mzdy zamestnanca? aj ked je to len brigádnik?

    a este jedna vec ma zaujíma ak to bude len brigádnik cez letné prázdniny alebo ktorý ešte študuje aj za toho musím platiť odvody?

    dakujem
    Ak brigádnik nemá podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov u iného zamestnávatela, môže ho podpísať u teba a má nárok na odpočet mesačnej nezd. časť základu dane. Aj keď daň nebudeš odvádzať, štvrťročne musíš na DU posielať prehlad o zrazených a odvedených preddavkoch.

    Zdravotný preukaz a odvody za brigádnika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.