Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie preplatku z RZ ZP 2011 za zamestnaca

V oznámení o výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenia 2011 z Dôvery máme okrem nedoplatkov a preplatkov zamestnávateľa aj preplatok za zamestnanca. Prosím o pomoc pri zaúčtovaní, verím, že sa to zíde aj ostatným, vzhľadom k tomu, že preplatok mu musí byť vyplatený v mzde a predpokladám, že aj dodatočne zdanený.
Naposledy upravil analytika : 04.10.12 at 12:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nič zvláštne. Nedoplatok zamestnáv. 524/336, preplatok zamestnanca 336/331.
    Kedže si zmazala predpis, tak napíšem aj preplatok zamestnáv. 336/524, alebo MD mínusom.
    Naposledy upravil Tweety : 04.10.12 at 12:21
    Tweety nejak mi mrzne porada, ulozilo mi nedopisanu spravu. Zaujima ma zauctovanie na zaklade oznamenia a predpis mzdy.
    Posúvam tému... Máme taký prípad, že máme zamestnanca, ktorý mal v roku 2011 dvoch zamestnávateľov a má preplatok z ročného zúčtovania... Poisťovňa to vyriešila tak, že preplatok poslala v alikvotnej čiastke každému zamestnávateľovi. Na moju otázku prečo, som dostala takúto odpoveď:
    "dovolujeme si Vam zaslat vyjadrenie useku financii:

    Vo vseobecnosti: zdravotna poistovna postupuje podla § 19 zakona c. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poisteni, ... v zneni neskorsich predpisov a na zaklade vyhlasky c. 130/2012 Z. z. o podrobnostiach o vykonavani rocneho zuctovania.
    Ak zdravotna poistovna vykonava rocne zuctovanie zamestnancovi, ktory bol cely rok zamestnancom zamestnavatela a v case vykonania je stale jeho zamestnancom, zuctovava sa so zamestnavatelom (zdravotna poistovna vrati cely preplatok v casti za zamestnanca aj za zamestnavatela tomuto zamestnavatelovi a cely nedoplatok plati zasa zamestnavatel a zamestnavatel zuctuje zamestnancovi - § 19 ods. 18 zakona o zdravotnom poisteni).
    Ak ale mal poistenec roznych zamestnavatelov v roku 2011 pripadne mal okrem prijmov zo zamestnania aj ine druhy prijmov (kapitalove prijmy, ostatne prijmy, dividendy, zdravotna poistovna v casti za zamestnanca (a tiez z inych prijmov) zuctovava s poistencom ako fyzickou osobu a v casti za zamestnavatela zasa so zamestnavatelom. V tomto roku nie je mozne zuctovat aj v pripade, ak poistenec mal viacero zamestnavatelom s jednym z nich. Dovodom je, ze zamestnanec si nemoze vybrat zamestnavatela – zuctovatela a nie je kodifikovana vzajomna oznamovacia povinnost medzi zamestnavatelmi tak, ako to bolo v rocnych zuctovaniach do roku 2010

    Ja neviem...ale mne teda z toho textu vyplýva, že ak má zamestnanec 2 zamestnávateľov a má preplatok, mala by sa so zamestnancom vysporiadať poisťovňa. Z preplatku každý zamestnávateľ musí zamestnancovi zraziť daň.
    Ako sa potom vysporiada - vráti daň z nedoplatku zamestnanca, ktorému príde RZ z poisťovne domov??? (To je prípad nášho druhého zamestnanca, ktorý má nedoplatok, ale ten si s ním vysporiadala poisťovňa.)

    Zaúčtovanie preplatku z RZ ZP 2011 za zamestnaca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.