Zavrieť

Porady

dph pri prenajme obchodných pristorov

Som platca dph,chcem si prenajať obchodný priestorov.Majiteľovi priestorov mám platiť 35 000sk.Som povinný z tej ceny zaplatiť 19%dph?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    Brezno
    Som platca dph,chcem si prenajať obchodný priestorov.Majiteľovi priestorov mám platiť 35 000sk.Som povinný z tej ceny zaplatiť 19%dph?
    To predsa závisí od toho, ako sa s prenajímateľom dohodneš v zmluve.

    Prenajímateľ sa môže rozhodnúť, že k nájomnému za nebytový priestor nebude účtovať DPH, ale môže sa aj rozhodnúť, že účtovať DPH bude. Na tomto sa musíte dohodnúť v nájomnej zmluve - cena za prenájom je povinnou náležitosťou zmluvy.

    Mimochodom, musíš to mať uvedené aj na daňovom doklade (to, či platíš DPH alebo nie).

    Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

    Petra79
    ja mam podobny problem, cely cas som sa s prenajimatelom bavila o najomnom a ani raz mi nespomenul ze najomne 22000 je bez dph. medzitym som sa stala platitelkou dph a teraz ked mi dal najomnu zmluvu je tam 22000 bez dph... to znamena ze sa mi tym zvysi najomne na 24990 s dph. co robit v tomto pripade? a okrem toho aj teplo je pocitane 6% z prenajatej plochy aj ked v tom mame zapocitany sklad skoro 12m2 a wc ktore nie su vykurovane. co mi poradite? dakujem

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    Petra79
    ja mam podobny problem, ............
    Platí presne to isté, čo som napísal vyššie.

    T.j. záleží na tom, ako si sa dohodla v zmluve o nájme nebytových priestorov. Ak si sa dohodla, že prenajímateľ ti nebude účtovať DPH, tak DPH neplatíš - a nič na tom nemení fakt, že si sa zrazu stala platcom DPH.
    Čiže si treba skontrolovať zmluvu - ak je tam uvedená cena 22.000,- bez DPH a nie je tam uvedené, že k tejto cene prenajímateľ bude účtovať DPH v zmysle platných predpisov, tak platíš 22.000,-. Ak je tam uvedené, že prenajímateľ bude účtovať DPH, zaplatíš 22.000 nájom + 4.180 DPH a keďže si platcom DPH, budeš si od štátu žiadať vrátenie DPH.

    To, ako budeš platiť za teplo, je takisto obsahom zmluvy o nájme. Takže poradiť ti môžeme iba to, že máš s prenajímateľom rokovať o obsahu zmluvy. Zmluva je totiž dohoda DVOCH zmluvných strán - v tomto prípade dohoda prenajímateľa a nájomcu o prenájme.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    My sme uzavreli dohodu o prenájme s platcom DPH, aj my sme štvrťročný platcovia DPH. Zmluva bola uzavretá v Septembri na sumu 70000 Sk a teraz ju máme uhradiť v hotovosti. Cena je vrátane DPH, čiže stačí keď si v pokladni priložím tú zmluvu o nájme k VPD? Nemala by som mať v decembri vystavenú faktúru? Veľmi nájmom nerozumiem, tak sa chcem uistiť, že to budem mať správne. Takže zaúčtujem 58823,50 Sk ako nájom na 518 a DPH 11176,50 Sk na účet 343 a vyplatene to bude z pokladne 211.
    Bude to tak správne? Ďakujem za odpoveď

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    Petra79
    dakujem ti chlap myslim si to iste, ze je potrebne rokovat a preto som este zmluvu nepodpisala a dorucila som prenajimatelovi svoje vyhrady k zmluve pisomnou formou. problem vidim v tom, ze sme sa skoro 2 mesiace bavili o sume 22000 a ziadne ine dodatocne poplatky sa nespominali. navrhujes ist aj za pravnikom, aby to prezrel odbornym okom?
    Zmluvy sú nebezpečná vec - zaväzuješ sa ňou k niečomu, a veľmi často je to niečo spojené s peniazmi. Zmluvu si treba pozorne prečítať a ak má človek aspoň základné právne vedomie, nemusí hneď utekať za právnikom - osobne by som to ale odporúčal, pretože:
    - zmluva sa dá uzavrieť na dobu určitú a potom je ju veľmi ťažké vypovedať predčasne
    - zmluva sa dá uzavrieť na dobu neurčitú a potom sa dá ľahko vypovedať kedykoľvek
    - v zmuve môžu byť schované rôzne pokuty a penále
    - v zmluve môže byť "schované" množtvo vecí, ktoré môžu v budúcnosti nepríjemne prekvapiť

    dph pri prenajme obchodných pristorov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.