Zavrieť

Porady

Povinné odvody do SP

Dobrý deň,
môj kamarát začal podnikať v 12/2009 základ dane mal cca 2000,- EUR, bol povinný od 1.7.2010 odvádzať minimálne odvody do SP ? Lebo doteraz si platil iba ZP.
Odkedy ich bude platiť ? Keď za rok 2010 bude mať základ dane cca 20000,- EUR - od 1.7.2011 ?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Zuna111 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    môj kamarát začal podnikať v 12/2009 základ dane mal cca 2000,- EUR, bol povinný od 1.7.2010 odvádzať minimálne odvody do SP ? Lebo doteraz si platil iba ZP. NIE, nebol povinný, ak jeho celkový príjem z podnikania za rok 2009 nepresiahol sumu 3834,96 €.
    Odkedy ich bude platiť ? Keď za rok 2010 bude mať základ dane cca 20000,- EUR - od 1.7.2011 ? Odpoveď bude možná vtedy ak upresníš či to boli príjmy, alebo základ dane
    Ďakujem.
    Naposledy upravil Melnick : 04.02.11 at 12:39 Dôvod: prvá odpoveď na základe povrchného čítania otázky, mohla byť zavádzajúca. :mee:

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    chcem sa spýtať, ak je živnostník prvý rok oslobodený od platenia odvodov do soc. posťovne- tento rok sa mu nezarátava do odrobených rokov? teraz mi prišiel jeden klient s tým, že mu to bolo povedané. pokiaľ ja viem, tak ak živnostník počas podnikania vykáže príjem do určitej sumy že mu nevídu odvody do soc. poisťovne- tak tieto roky sa berú ako odpracované, alebo nie?

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    slavka124 Pozri príspevok
    chcem sa spýtať, ak je živnostník prvý rok oslobodený od platenia odvodov do soc. posťovne- tento rok sa mu nezarátava do odrobených rokov? teraz mi prišiel jeden klient s tým, že mu to bolo povedané. pokiaľ ja viem, tak ak živnostník počas podnikania vykáže príjem do určitej sumy že mu nevídu odvody do soc. poisťovne- tak tieto roky sa berú ako odpracované, alebo nie?
    Neberú sa mu ako odpracované, keďže si neplatí poistné. On má možnosť prihlásiť sa dobrovoľne a vtedy sa mu budú rátať.

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    ano, zabudla som dodať- ak sa pripoistí a ten rok čo je oslobodený, sa berie do dôchodku?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuna111 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    môj kamarát začal podnikať v 12/2009 základ dane mal cca 2000,- EUR, bol povinný od 1.7.2010 odvádzať minimálne odvody do SP ? Lebo doteraz si platil iba ZP.
    Odkedy ich bude platiť ? Keď za rok 2010 bude mať základ dane cca 20000,- EUR - od 1.7.2011 ?
    Ďakujem.
    Aký si mal príjem=tržby za rok 2009 ? Pre posudzovanie povinnej registrácie sa nesleduje základ dane z podnikania.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Súhlas Veronika. Povrchné čítanie - vôbec som si nevšimla ten základ dane, pozerala som iba na čísla veď ten základ mohol byť aj z vysokého príjmu. .

    Povinné odvody do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.