Zavrieť

Porady

ZŤP

Ako je to so ZŤP a so zamestnaním?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    jojinkoh
    Ako je to so ZŤP a so zamestnaním?
    Pokiaľ je občan ťažko zdravotne postihnutý (ŤZP) a môže nejakú prácu vykonávať, je len jeden problém - aby si našiel vhodnú prácu. Samotné uznanie občana za ťažko postihnutého nemá vplyv na pracovný vzťah. To, že je niekto uznaný za občana s ŤZP ešte neznamená, že musí automaticky dostávať aj invalidný dôchodok. Posudzovanie ťažkého zdravotného postihnutia vykonávajú posudkoví lekári úradov práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska, posudzovanie invalidity robia posudkoví lekári sociálnej poisťovne. Kritériá nie sú totožné, dokonca v niektorých prípadoch u nietkorých chorôb sú poriadne odlišné. Sociálna poisťovňa posudzuje pracovnú schopnosť, v prípade ŤZP sa posudzuje obmedzenie alebo absencia určitých telesných alebo duševných schopností. Netreba ani zamieňať invalidný dôchodok, ktorý vypláca sociálna poisťovňa, a príspevky na kompenzáciu dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ktoré môžu priznať práve úrady práce, soc. vecí a rodiny. Problematiku ŤZP upravuje zákon č. 195/1998 - nespočetnekrát novelizovaný.

    ivetuska je offline (nepripojený) ivetuska

    ivetuska
    Ja by som chcela vediet, ako je to s prispevkami na ZTP dieťa (školo-povinne 50°/°), ak ja som SZčO.Nikde mi totiž nevedia povedať,či mame nejaky narok. Kazdy nas odpinkava, ze to treba tam, ten zase povie inam a tak sa to ťaha dokola. Najnovsie ma poslali zo socialky na Vazovovu,ze tam je prestahovana soc.poistovna,ktora vydala ZTP a vraj oni budu vediet. Prosim poradte.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    ivetuska
    Ja by som chcela vediet, ako je to s prispevkami na ZTP dieťa (školo-povinne 50°/°), ak ja som SZčO.Nikde mi totiž nevedia povedať,či mame nejaky narok. Kazdy nas odpinkava, ze to treba tam, ten zase povie inam a tak sa to ťaha dokola. Najnovsie ma poslali zo socialky na Vazovovu,ze tam je prestahovana soc.poistovna,ktora vydala ZTP a vraj oni budu vediet. Prosim poradte.
    Ivetka, na Vazovovu sa presťahovalo oddelenie posudkových činností Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, ktoré predtým asi 2 roky sídlilo na Vajanského nábr. Pošli mi SS a napíš podrobnosti o tom, aké postihnutie má Tvoje dieťa. Pošpekulujeme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.