Zavrieť

Porady

Zákaz vjazdu všetkých vozidiel a bicykel

Dnes sme išli so synom na bicykel a zrazu som si všimla, že v podstate na všetkých cestičkách cez mesto pribudla zákazová značka B1 Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch - červený kruh s prázdnym bielym stredom.

A ja som začala riešiť otázku, či tade vlastne môžeme na bicykli so synom ísť (on bol na bicykli ja pešo). Problém je, že tie cestičky išli jednak popred políciu jak štátnu, tak mestskú.

Nakoniec sme namáhavo našli také cestičky, kde zrovna značka nebola, ale bolo to hodne ťažké.

Mám to chápať tak, že u nás zakázali bicyklom jazdu v centre mesta?

Alebo si to zle vysvetľujem?
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Myslím, že to platí pre motor. vozidlá.
Presvedčili ste ma, že som myslela zle
Takže opravujem : značka B1 platí aj pre cyklistov.
OSPRAVEDLŇUJEM SA A ĎAKUJEM ZA UPOZORNENIE




Značka Zákaz vjazdu cyklistov (B10) zakazuje vjazd byciklom s pomocným motorčekom. Osoba ktorá vedie (tlačí) bicykel, sa považuje za chodca a zákaz sa na ňu nevzťahuje; musí podľa ustanovení platných pre chodcov.
Naposledy upravil arizona : 30.05.09 at 17:59 Dôvod: OPRAVA
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Zákazová značka B1 platí pre všetky vozidlá (motorové aj nemotorové) v oboch smeroch. Nemotorovým vozidlom je okrem iného bicykel vybavený pomocným pohonom, čo predpokladám, Tvoj syn nemá.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

tak popred políciu zosadnite z bicykla a tlačte ho tak ste chodci a nevzťahuje sa to na vás
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac

Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch) (B1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel; prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú iba na dodatkovej tabuľke. Najbežnejšia je výnimka, ktorá dovoľuje vjazd vozidlám zásobovania alebo dopravnej obsluhy.


Základné kategórie vozidiel

* Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky.
* Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb.
* Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov.
* Kategória O: prípojné vozidlá.
* Kategória T: kolesové traktory.
* Kategória C: pásové traktory.
* Kategória R: prípojné vozidlá traktorov.
* Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje.
* Kategória P: pracovné stroje.
* Kategória LS: snežné skútre.
* Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Kategória V

Sem patria:

* záprahové vozidlá – nemotorové vozidlá určené predovšetkým na prepravu nákladu pohybujúce sa pomocou zvieracej sily, ktoré sú ovládané pohoničom tak, že sedí na sedadle pohoniča, alebo sú ovládané z pravej strany peši idúcim pohoničom,
* bicykle – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily šliapaním do pedálov, ktoré sú ovládané cyklistom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle bicykla a drží sa riadidiel, pričom pri jazde má cyklista nohy na pedáloch,
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily nožným odrážaním, ktoré sú ovládané kolobežkárom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle kolobežky alebo stojí a drží sa riadidiel,
* kolobežky s pomocným motorčekom – kolobežky, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
* ručné vozíky – nemotorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* motorové ručné vozíky – motorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* jednonápravové traktory s prívesom – motorové vozidlá s poháňanou nápravou, ktoré riadi vodič riadidlami tak, že sedí na sedadle prívesu,
* iné, ako sú tie, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich bodoch.
Naposledy upravil alla66 : 30.05.09 at 15:41
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
arizona Pozri príspevok
Myslím, že to platí pre motor. vozidlá.

pre byciklistov je :

Značka Zákaz vjazdu cyklistov (B10) zakazuje vjazd byciklom s pomocným motorčekom. Osoba ktorá vedie (tlačí) bicykel, sa považuje za chodca a zákaz sa na ňu nevzťahuje; musí podľa ustanovení platných pre chodcov.
nemáš pravdu


pre motorové vozidlá platí táto dopr.značka.:
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

alla66 Pozri príspevok

Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch) (B1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel; prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú iba na dodatkovej tabuľke. Najbežnejšia je výnimka, ktorá dovoľuje vjazd vozidlám zásobovania alebo dopravnej obsluhy.


Základné kategórie vozidiel

* Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky.
* Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb.
* Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov.
* Kategória O: prípojné vozidlá.
* Kategória T: kolesové traktory.
* Kategória C: pásové traktory.
* Kategória R: prípojné vozidlá traktorov.
* Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje.
* Kategória P: pracovné stroje.
* Kategória LS: snežné skútre.
* Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Kategória V

Sem patria:

* záprahové vozidlá – nemotorové vozidlá určené predovšetkým na prepravu nákladu pohybujúce sa pomocou zvieracej sily, ktoré sú ovládané pohoničom tak, že sedí na sedadle pohoniča, alebo sú ovládané z pravej strany peši idúcim pohoničom,
* bicykle – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily šliapaním do pedálov, ktoré sú ovládané cyklistom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle bicykla a drží sa riadidiel, pričom pri jazde má cyklista nohy na pedáloch,
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily nožným odrážaním, ktoré sú ovládané kolobežkárom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle kolobežky alebo stojí a drží sa riadidiel,
* kolobežky s pomocným motorčekom – kolobežky, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
* ručné vozíky – nemotorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* motorové ručné vozíky – motorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* jednonápravové traktory s prívesom – motorové vozidlá s poháňanou nápravou, ktoré riadi vodič riadidlami tak, že sedí na sedadle prívesu,
* iné, ako sú tie, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich bodoch.
no tak z tohoto mi vyplýva, že naozaj je to aj zákaz pre bicykle
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
viac výstižnejšie sa to nedá urobiť....
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Dáša_ Pozri príspevok
no tak z tohoto mi vyplýva, že naozaj je to aj zákaz pre bicykle
No neviem, lebo podľa zákona o cestnej premávke 8/2009, par.2 Vymedzenie základných pojmov, ods. 2 písm. m):
nemotorovým vozidlom prípojné vozidlo, vozidlo pohybujúce sa pomocou ľudskej sily alebo zvieracej
sily s výnimkou prípadov podľa písmena f) a bicykel
vybavený pomocným motorom so zdvihovým objemom valcov nepresahujúcim 50 cm3 s konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 25 km.h-1 alebo bicykel vybavený pomocným elektrickým motorom s trvalým menovitým výkonom do 0,25 kW, ktorého výkon sa progresívne znižuje a nakoniec sa preruší, keď vozidlo dosiahne rýchlosť 25 km.h-1 alebo keď vodič prestane šliapať do pedálov,

Mohol by nám to nejaký odborník potvrdiť alebo vyvrátiť, či sa značka B1 vzťahuje aj na bicykle poháňané ľudskou silou?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla).
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

Blankake Pozri príspevok
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla).
Myslím, že presnejšie sa to už definovať nedá. Je to presná definícia zákona. Tam už skutočne nieje čo riešiť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Blankake Pozri príspevok
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla).
Čiste teoreticky, keď tade môžem pretlačiť bicykel, môžem aj auto, za pomoci "spolujazdca". Ak je to z kopca, ešte by som aj musel brzdiť.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

marjankaj Pozri príspevok
Čiste teoreticky, keď tade môžem pretlačiť bicykel, môžem aj auto, za pomoci "spolujazdca". Ak je to z kopca, ešte by som aj musel brzdiť.
Chodec môže tlačiť okrem iného bicykel a motocykel, nie však auto.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Smutné je, že u nás ich nastrkali v centre mesta snáď úplne všade. Že sa proste na bicykli nedá dostať nikam
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

kero64 Pozri príspevok
Myslím, že presnejšie sa to už definovať nedá. Je to presná definícia zákona. Tam už skutočne nieje čo riešiť.
Tak potom treba opraviť ocenený príspevok č. 2, aby neplietol ostatných
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Blankake Pozri príspevok
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla).
Nabudúce budem mlčať ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Blankake Pozri príspevok
Chodec môže tlačiť okrem iného bicykel a motocykel, nie však auto.
Kto mu zakáže?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

alla66 Pozri príspevok
Nabudúce budem mlčať ...
Prečo? veď o to ide - snažiť sa poradiť, nie?
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Tá dopravná značka platí aj pre bicykel. Ja osobne by som sa išla spýtať na mestský úrad na odbor dopravy, či nie je možné, aby tam bola udelená výminka aj pre bicykle alebo či sa snažia spraviť z toho pešiu zónu. Zase na druhej strane som sa ešte nestretla s prípadom, kde by bol zákaz vjazdu a policajt by tam pokutoval cyklistu. Osobne si myslím, že by to musel byť "blbec" /pardon za výraz/. Mestu skôr ide o to, aby tam nechodili autá a je pre nich jednoduchšie tam dať túto značku. Polovica vodičov ju aj tak nebude rešpektovať a policajti sa budú orientovať skôr na nich. Môj názor.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Takže výklad pre značku B1 (to je tá "zákaz jazdu všetkých..." biela s červeným kruhom ) podľa učebnice do autoškoly:

Značka "zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch)" zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel. Prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú len na dodatkovej tabuľke. Najčastejšia je výnimka, ktorá dovoľuje vjazd vozidlám zásobovania alebo dopravnej obsluhy. Vzhľadom na obsah pojmu "chodec" sa dovoľuje aj vjazd bicyklom a motocyklom s objemom valcov do 50 cm3 ak ich niekto vedie (tlačí) a ak sa dodržia ustanovenia platné pre chodcov (§54)

Mám za to, že pod pojmom "vedie" sa nemyslí LEN tlačenie..., lebo tento zákon používa spojenia ako "vedenie motorového vozidla" a pod tým isto nemyslia tlačenie.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

iriska, dovoľujem si nesúhlasiť. pojem chodec:

f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera,

Ale to tu už bolo rozoberane. Keď si totižto všimneš je tam uvedené vedie zviera. To podľa tvojho výkladu by som mala na ňom sedieť a mať ho naštartované???? /nič v zlom/

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať