Zavrieť

Porady

Neuhradený doplatok v evidencii záväzkov

SZČO platil v r. 2007 o 4 Sk nižšie odvody do zdravot.poisťovne /namiesto 1064 SK platil 1060 Sk/, vznikol mu nedoplatok ZP 48 Sk, ktorý sa preniesol do evidencie záväzkov r. 2008. Vzniknutý nedoplatok z RZZP nedoplatil, keďže nemal povinnosť - vzhľadom na výšku nedoplatku. Teraz vykazuje v evidencii nevysporiadaný záväzok, a ja neviem ako ho vyrovnať. Uhradiť ho v rámci UÚO cez ID a zaúčtovať ako VNZD, alebo iným spôsobom. Poraďte prosím.... Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    IKA K Pozri príspevok
    SZČO platil v r. 2007 o 4 Sk nižšie odvody do zdravot.poisťovne /namiesto 1064 SK platil 1060 Sk/, vznikol mu nedoplatok ZP 48 Sk, ktorý sa preniesol do evidencie záväzkov r. 2008. Vzniknutý nedoplatok z RZZP nedoplatil, keďže nemal povinnosť - vzhľadom na výšku nedoplatku. Teraz vykazuje v evidencii nevysporiadaný záväzok, a ja neviem ako ho vyrovnať. Uhradiť ho v rámci UÚO cez ID a zaúčtovať ako VNZD, alebo iným spôsobom. Poraďte prosím.... Ďakujem.
    kedže ho nezaplatil - tak nemáš prečo účtovať úhradu ani v rámci UUO...ja by som len v evidencii záväzkov zrušila záväzok s poznámkou, že ho uhradiť nemusel - a teda neuhradil.

    IKA K je offline (nepripojený) IKA K

    IKA K
    Heni, ďakujem za reagovanie.
    Táto SZČO si bude za r. 2009 uplatňovať paušálne výdavky, preto jej musím učto pripraviť tak, aby to bolo v poriadku a najlepšie bez záväzkov, hoci aj tak jej ostane záväzok ZP za 12/08 uhradený až v 1/09. Ale o ten by nemal povinnosť upraviť ZD, pretože zdravotné poistenie sa pripočítava k paušálnym výdavkom a SZČO nemá povinnosť upraviť o túto sumu základ dane z dôvodu prechodu z JÚ na paušálne výdavky. Uvažujem správne ? Opravte ma prosím, ak sa mýlim.
    Je možné vymazať neuhradené záväzky z evidencie len na základe poznámky, že neboli uhradené?
    Prosím o názor ešte niektorých poraďákov. Ďakujem...

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    IKA K Pozri príspevok
    Heni, ďakujem za reagovanie.
    Táto SZČO si bude za r. 2009 uplatňovať paušálne výdavky, preto jej musím učto pripraviť tak, aby to bolo v poriadku a najlepšie bez záväzkov, hoci aj tak jej ostane záväzok ZP za 12/08 uhradený až v 1/09. Ale o ten by nemal povinnosť upraviť ZD, pretože zdravotné poistenie sa pripočítava k paušálnym výdavkom a SZČO nemá povinnosť upraviť o túto sumu základ dane z dôvodu prechodu z JÚ na paušálne výdavky. Uvažujem správne ? Opravte ma prosím, ak sa mýlim.
    Je možné vymazať neuhradené záväzky z evidencie len na základe poznámky, že neboli uhradené?
    Prosím o názor ešte niektorých poraďákov. Ďakujem...
    Neuvažuješ. Ak prechádza z účtovania na evidenciu upravuje zákld dane o pohľadávky, výšku skladových zásob a záväzky. Ak z evidencie na účtovanie, upravuje ZD o pohľadávky a výšku zásob.

    IKA K je offline (nepripojený) IKA K

    IKA K
    Marína ďakujem. Bolo by to v poriadke, ak by som upravila základ dane v DP za r.2008 o záväzok - ZP 12/2008 v DP na r.41?
    Naposledy upravil IKA K : 15.03.09 at 21:55

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    IKA K Pozri príspevok
    .... Je možné vymazať neuhradené záväzky z evidencie len na základe poznámky, že neboli uhradené?
    ...
    nie všetky, ale v tomto prípade to máš podložené zákonom, (prípadne si môžeš ešte aj odfotený § priložiť k poznámke o zrušení záväzku), že do výšky (vtedajších) 100,- Sk sa prípadný nedoplatok/preplatok neuhrádza a ani nevracia...

    IKA K je offline (nepripojený) IKA K

    IKA K
    Díky Heni,
    mám teda upraviť ZD za r. 2008 o záväzok ZP za 12/2008 na r. 41 DP, keďže plánuje v r. 2009 viesť len evidenciu/ bude si uplatňovať len paušálne výdavky/ ???

    IKA K je offline (nepripojený) IKA K

    IKA K
    V evidencii záväzkov som urobila zápis-pridala som záväzok, s dátumom 31.10.2008/dátum vyrovnania RZZP/ ako odpis záväzku a uvedenú sumu nedoplatku 48 Sk som dala mínusovou položkou, takže mi teraz súhlasí výška záväzkov so skutočným stavom, Snáď to bude dobre......Zdravím všetky dievčatá, ktoré mi radili a súhlasili ......

    Neuhradený doplatok v evidencii záväzkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.