Zavrieť

Porady

SKRATKY V TEXTE

Pri písaní príspevku som zistil, že niektoré skratky názvov zákonov sa nahrádzajú (resp. dopĺňajú) odkazmi na zákon na PORADE.
Teda konkrétne skratka "OZ".
Mám jednu technickú pripomienku:
Označenie "OZ" sa tu na porade používa na odkaz Obchodný zákonník, lenže v pránej praxi sa ňou označuje Občiansky zákonník.
Preto si dovoľujem požiadať Admina, či by nemohol zaviesť štandartné skratky, bežne používané v praxi:
OZ=Občiansky zákonník
ObZ (alebo ObchZ)=Obchodný zákonník
ZP=Zákonník práce
OSP=Občiansky súdny poriadok
SP=Správny poriadok
TZ=Trestný zákon
TP (alebo TPor)=Trestný poriadok
ŽZ=Živnostenský zákon
etc.
Skúšal som len OZ a OSP, a je možné, že pri ostatných to funguje správne.
Díky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ja už som na túto skutočnosť tiež dávnejšie upozorňovala, ale bez výsledne. Takže vyjadrujem týmto svoj súhlas najmä čo sa týka označovania Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka kde pri skratkách dochádza k zámene resp. používaniu OZ pre Obchodný zákonník čo je v rozpore podľa zaužívania z právneho hľadiska. Takže budem rada ak sa to zjednotí a porada bude super nielen z hľadiska poskytovania dobrých odborných rád, ale aj z gramatického či označovania z hľadiska právneho.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    rada
    Ja už som na túto skutočnosť tiež dávnejšie upozorňovala, ale bez výsledne. Takže vyjadrujem týmto svoj súhlas najmä čo sa týka označovania Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka kde pri skratkách dochádza k zámene resp. používaniu OZ pre Obchodný zákonník čo je v rozpore podľa zaužívania z právneho hľadiska. Takže budem rada ak sa to zjednotí a porada bude super nielen z hľadiska poskytovania dobrých odborných rád, ale aj z gramatického či označovania z hľadiska právneho.
    nieco sa bude diat... ale asi to zalezi na pracovnom zatazeni admina ...
    http://www.porada.sk/showthread.php?...jpouzivanej%2A

    pekny den

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Skratky sú vždy problém. V právnickej praxi je SP Správny poriadok, v účtovníckej Sociálna poisťovňa . Treba si uvedomiť, že na Poradu chodia aj "začiatočníci", ktorí zo SP nevylúštia ani jedno ani druhé, lebo tieto pojmy v živote nepočuli ....
    Myslím, že aj Občiansky a Obchodný zákonník sa dá jednoducho vyriešiť - ObchZ a ObčZ. Skratky na Porade treba zjednotiť tak, aby boli zrozumiteľné aj pre náhodného návštevníka.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ja som za zjednotenie skratiek, možno by stálo za úvahu dať ich dokopy niekým kompetentným a uložiť ich kde by v prípade potreby boli k dispozícii pre každého. Kedysi sme tomu hovorili legenda.
    Ak to však ostane ako doteraz ja sa prispôsobím, ale nezaručujem ak napr. pre Občiansky zákonník budem pri poskytovaní odpovedí používať x-rokov používanú skratku OZ. Nie je to mnou vytvorená skratka, takáto sa používa minimálne od roku 1964 - vydanie OZ a pod takouto skratkou občiansky zákonník pozná nielen právnicky svet, ale ľahko to spozná každý človek, pretože je to tak uvedené v každej knihe - občiansky zákonník. Obdobne to môže byť aj s použitím iných skratiek ako OSP - Občiansky súdny poriadok, EP - zákon o exekútoroch, či ZP - Zákonník práce. Takže ja sa budem snažiť rozpisovať zákony ak sa mi však v návale myšlienok stane, že použijem dlho zaužívanú skratku tak ma prosím ospravedlňte, nebude to úmyselne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.