Zavrieť

Porady

Vyhradny dovozca

Zdravim vsetkych. Celkom mi to nieje jasne s tym vyhradnim dovozcom ako to je. Nikde som sa nedocital ci vlastne sa to da urobit alebo nie.Chcel by som dovazat elektricky vyrobok z Uk. A chcel by som mat na to jediny vyhradny dovoz pre Sk.Aby som sa zabespecil pred konkurenciov.Viem ni naozaj niekto povedat ci sa to da alebo nie.Dakujem z pozdravom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Vyhradne zastupeni av ramci EU nedovoluje ani legislativa EU ani nema prakticky vyznam. Ktokolvek moze v ramci EU nakupovat od kohokolvek, teda ja ak budem mat maloobchod, tak ta kludne obidem a budem nakupovat od "vyhradneho dovozcu" z Polska alebo hoci z Grecka.

    Vyhradne zastupenie sa da uplatnit iba pri importe z krajin mimo EU.

    marecek123 je offline (nepripojený) marecek123

    marecek123
    Uz tomu fakt nerozumiem.Minule som pisal o tom ze by som chcel nakupit tovar vo velkoobchode ale v inej krajine,nie v SK.Ludia z porady mi napisali,ze to by bolo neeticke kupovat v zahranici a obist pritom slovenskeho distributora.Co je potom na tom neeticke,ked vlastne v EU nedovoluje legislativa vyhradne zastupenie.Tak potom ma to neeticke spravanie ten akoze vyhradny distributor,ked chce nanutit maloobchodom svoje vyrobky s odovodnenim ze treba nakupovaat u neho a nie v zahranici,ked on je vyhradny dovozca?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    marecek123 Pozri príspevok
    Uz tomu fakt nerozumiem.Minule som pisal o tom ze by som chcel nakupit tovar vo velkoobchode ale v inej krajine,nie v SK.Ludia z porady mi napisali,ze to by bolo neeticke kupovat v zahranici a obist pritom slovenskeho distributora.Co je potom na tom neeticke,ked vlastne v EU nedovoluje legislativa vyhradne zastupenie.Tak potom ma to neeticke spravanie ten akoze vyhradny distributor,ked chce nanutit maloobchodom svoje vyrobky s odovodnenim ze treba nakupovaat u neho a nie v zahranici,ked on je vyhradny dovozca?
    Treba si uvedomit, ze Poradaci maju osobity vztah k etike, a nahorsie, ze kazdy tu na fore ho ma iny, takze tym by som sa asi neriadil.

    Zakladny princip, na ktotom stoji EU je volny pohyb osob, kapitalu a tovaru. Uz z toho vyplyva, ze akakolvek exkluzivita je vylucena. Samozrejme - pre vyrobcov (ako sme napr. my) to nie je dobra sprava, pretoze aj mne by vyhovovalo, ak by som mal v kazdej krajine jedneho distributora, ktoreho by som navyse mohol nutit platit na vlastnom trhu naklady za reklamu. Takto by som bol smiesny taketo nieco ziadat, pretoze kazdy povie: Ja dam reklamu a potom zakaznici kupia od ineho, ktory reklamu neplati, takze moze predavat lacnejsie.

    Teda reklamu musime platit v celej EU my, ale neda sa nic robit, musime respektovat tieto nove pravidla. Samozrejme, ze su aj ine nastroje, ako tieto zakony v podstate obist, niektore su legalnejsie a ine menej a tieto opatrenia sa aj mnohymi firmami hojne vyuzivaju.

    Apropos - ja by som velmi dnes nespoliehal na vyhradne zastupenie dokonca ani mimo Europy, pretoze vzdy zalezi na konkretnom vyrobcovi, ako si to zariadi, aby to ukontroloval. A nie je to vobec lahke. Napriklad v nasej branzi je bezne, ze niektore japonske firmy obchadzaju oficialneho japonskeho distributora a nakupuju od europskych a US distributorov, ked im priamo vyrobca nepreda. Jeden nas konkurent musel dokonca docasne zacat tlacit na kazdy vyrobok cislo faktury, pod ktorou ho predal z fabriky aby vypatral kanal, ktorym sa jeho vyrobky na japonsky trh dostavali.
    Skratka - napr. my mame vyhradne zastupenie v Australii, teda ja garantujem, ze nepredam nikomu inemu do Australie, a kazdeho budem odkazovat na nasho jedineho partnera v tejto krajine. Lenze uz tazko ovplyvnim, ci nejaky australsky maloobchodnik nekupi z Noveho Zelandu alebo z USA.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.