Zavrieť

Porady

zmena minimálnej mzdy - nový platový dekrét

Dobry den,

mam na vas taku prosbu, tyka sa to zmeny vysky min. mzdy na 7600,- Sk a platoveho dekretu: mam zamestnanca, kt. ma urcene v palt. dekrete mesac. mzdu 6900,- Sk , takze teraz budem musiet vystavit novy dekret vsak? len neviem ako to ma byt spravne: bude k zmluve pripnuty novy dekret, kde bude zmenena mzda, alebo tam musi byt uvedene z akeho dovodu? nemate nejaky vzor?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    šromo Pozri príspevok
    Prosím,
    dáva sa tento dodatok tiež i na poisťovne, alebo nie ?
    Nikde nič nedávaš, dáš nový mzdový dekrét zamestnancovi a kópiu založíš do
    osobného spisu. Pracovná zmluva, mzdový dekrét, dodatok k pracovnej zmluve, to sú všetko interné záležitosti firmy a pracovníka.

    luciagr je offline (nepripojený) luciagr

    luciagr
    vystav mu novy dekret, kde bude uvedene, ze sa mu meni mesacna mzda a pripnes si to k zmluve. Myslim, ze to staci.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    luciagr
    vystav mu novy dekret, kde bude uvedene, ze sa mu meni mesacna mzda a pripnes si to k zmluve. Myslim, ze to staci.
    ja používam "Dohodu o zmene pracovnej zmluvy", nakoľko vždy k 1.1. upravujeme platy.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    sara-ke
    Dobry den,

    mam na vas taku prosbu, tyka sa to zmeny vysky min. mzdy na 7600,- Sk a platoveho dekretu: mam zamestnanca, kt. ma urcene v palt. dekrete mesac. mzdu 6900,- Sk , takze teraz budem musiet vystavit novy dekret vsak? len neviem ako to ma byt spravne: bude k zmluve pripnuty novy dekret, kde bude zmenena mzda, alebo tam musi byt uvedene z akeho dovodu? nemate nejaky vzor?

    dakujem
    Ako som vyššie spomínal, podnikateľské organizácie platové dekrety už nepoznajú. Ak mu chcete upraviť mzdu na uroveň aktuálnej minimálnej mzdy , môžete /nemusíte/ mu to urobiť formou dodatku - dohody o zmene pracovnej zmluvy. Alebo nerobte nič, len mu doplacajte do výšky minimálnej mzdy. Pekný deň.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    endrju

    "§ 43

    (1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný.............
    Áno to je pravda, v pracovnej zmluve, ale v ZP sa nehovorí , že zamestnávateľ je povinný urobiť dodatok pri každej zmene minimálnej mzdy. Riešenie je v podstate jednoduché. Už pri vystavení pracovnej zmluvy treba uviesť, že pracovník je zaradený v tej ktorej tarifnej triede /podľa stupňa náročnosti/ a výška mzdy je potom x-násobok aktuálnej minimálnej mzdy.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Martinbiro
    Zdravim

    Mna by este zaujimalo ci sa zdvihla(ne) odpocitatelna ciastka na danovníka
    Nie, tá sa upravuje k 1.1.

    Martinbiro je offline (nepripojený) Martinbiro

    Martinbiro
    Tweety
    Nie, tá sa upravuje k 1.1.
    cize teraz ke zamestnanec mal minimalnu nebolo treba platit a teraz po novom zvyseni to ako budem musiet odviest cca 25 Sk dane ?
    chapem to dobre ?

    dakujem

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Zamestnanec v riadnom pracovnom pomere s novou minimálnou mzdou stále nemá žiadnu daň !

    Martinbiro je offline (nepripojený) Martinbiro

    Martinbiro
    ekopo
    Zamestnanec v riadnom pracovnom pomere s novou minimálnou mzdou stále nemá žiadnu daň !
    Ako je to mozne ze nie ? vie mi to niekto vysvetlit ?

    dakuje

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    ekopo
    Zamestnanec v riadnom pracovnom pomere s novou minimálnou mzdou stále nemá žiadnu daň !
    V prípade, ak má podpísané vyhlásenie k dani z príjmu a uplatňuje si nezdaniteľnú časť na daňovníka.

    Pru je offline (nepripojený) Pru

    Pru
    Chcela by som sa opýtať, zamestnankyňa nemá zmluvu, respektíve má ale ja robím už po 4 účtovníkovi, vždy pri zmene minimálnej mzdy som len zmenila v karte zamestnanca, nemalo by sa to riešiť nejakým platovým dekrétom a ako by mal vyzerať, keď neviem aká bola pôvodná prac. zmluva, dík moc.

    myston je offline (nepripojený) myston

    myston
    Prosim, poradte mi, som zaciatocnicka mzdarka-teda v skolstve. Platove tarify nepedagogickych zamestnancov, teda nizsie triedy a malo praxe podla tabulky nedosahuju minimalnu mzdu. Ten rozdiel do minimalnej mzdy sa mu ale musi vyplacat, teda aspon logicky mi to z toho vyplyva. Je to tak? Ak ano, preco sa tieto tabulky, vyplyvajuce zo zakona neupravuju? Ako som si vsimla, tieto kategorie nedosahovali ani minuly rok minimalnu mzdu.
    Dakujem za rady

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    stačí k novej min. mzde vydať len dohodu o zmene pracovnej zmluvy, kde uvedie-zmena platových podmienok-zvýšenie minimálnej mzdy na sumu 307,70? Alebo treba k tomu aj platový dekrét? asi nie. ďakujem

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    sybila3 Pozri príspevok
    stačí k novej min. mzde vydať len dohodu o zmene pracovnej zmluvy, kde uvedie-zmena platových podmienok-zvýšenie minimálnej mzdy na sumu 307,70? Alebo treba k tomu aj platový dekrét? asi nie. ďakujem
    stačí dodatok k pracovnej zmluve, kde bude uvedená zmena ......

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    sybila3 Pozri príspevok
    stačí k novej min. mzde vydať len dohodu o zmene pracovnej zmluvy, kde uvedie-zmena platových podmienok-zvýšenie minimálnej mzdy na sumu 307,70? Alebo treba k tomu aj platový dekrét? asi nie. ďakujem
    Môžeš to urobiť dvomi spôsobmi:
    - novým dodatkom k pracovnej zmluve, kde bude uvedená nová výška minimálnej mzdy alebo novým platovým dekrétom. Je to vec zvyku, ako sa pracovníčka mzdového oddelenia rozhodne.

    šromo je offline (nepripojený) šromo

    šromo
    terezamaria Pozri príspevok
    Môžeš to urobiť dvomi spôsobmi:
    - novým dodatkom k pracovnej zmluve, kde bude uvedená nová výška minimálnej mzdy alebo novým platovým dekrétom. Je to vec zvyku, ako sa pracovníčka mzdového oddelenia rozhodne.

    Prosím,
    dáva sa tento dodatok tiež i na poisťovne, alebo nie ?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    šromo Pozri príspevok
    Prosím,
    dáva sa tento dodatok tiež i na poisťovne, alebo nie ?
    Nie, je to záležitosť medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.