Zavrieť

Porady

Mám byť aj konateľom?

Zdravím,
plánujeme dvaja založiť s.r.o. Každý z nás je 50% spoločníkom. Je tu ale možnosť byť aj konateľom - je lepšie byť aj konateľom alebo stačí keď budem len spoločníkom?

Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ja si spomínam na rozpad firmy vďaka tomu, že všetci majitelia neboli aj konatelia - citili sa nedocenení a z toho išli dalšie problemy.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    To určite nebolo preto, že neboli konatelia.
    Je veľmi dobre si premyslieť pri zakladaní firmy, či sám, alebo s niekym byť v spoločnej firme (spoločník, konateľ atď.). Tu ide však asi aj o to, že či chce, alebo nie byť za firmu aj zodpovedný ako konateľ, alebo mať len zisk, alebo stratu.

    timbulko je offline (nepripojený) timbulko

    timbulko
    Aké možné riziká by plynuli z toho, že by som bol aj konateľom? A aké výhody by plynuli z toho, že by som bol konateľom? Je možné dať do spoločenskej zmluvy napríklad že budem 2 roky iba spoločníkom a po dvoch rokoch budem mať možnosť stať sa konateľom?

    Vďaka za odpoveď na moje (možno pre niekoho primitívne) otázky.

    slabikar je offline (nepripojený) slabikar

    slabikar
    nechod do biznisu s niekym dalsim, ale podnikaj sam! ak s niekym pojdes, do roka mi to pripomenies a budes sa bit po hlave!

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    timbulko Pozri príspevok
    Aké možné riziká by plynuli z toho, že by som bol aj konateľom? A aké výhody by plynuli z toho, že by som bol konateľom? Je možné dať do spoločenskej zmluvy napríklad že budem 2 roky iba spoločníkom a po dvoch rokoch budem mať možnosť stať sa konateľom?

    Vďaka za odpoveď na moje (možno pre niekoho primitívne) otázky.
    Zaujimave, pytas sa na rizika a na vyhody, ale akosi si zabudol opytat sa na povinnosti. Pritom podla mna u konatela ide predovsetkym o ne.

    timbulko je offline (nepripojený) timbulko

    timbulko
    misomiso Pozri príspevok
    Zaujimave, pytas sa na rizika a na vyhody, ale akosi si zabudol opytat sa na povinnosti. Pritom podla mna u konatela ide predovsetkym o ne.
    Áno, aj povinnosti ma zaujímajú. Proste, zaujíma ma všetko pre a proti, aby som nespravil nejakú blbosť.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Podla mna je dolezite aj to, ci budete vykonavat cinnost sro osobne, ci budete mat zamestnancov. Alebo ci budete este aj pracovat niekde inde.

    Pokial budete v spolocnosti obaja aj pracovat, tak by som sa prihovarala za to, aby ste boli konatelia obaja. Teda po pravde, asi by som bola za to, aby ste boli konatelmi obaja a v spolocenskej zmluve si osetrili podpisovanie zmluv (napriklad predaj nehnutelnsti musi byt opatreny oboma podpismi ...)

    Ak ten druhy bude pracovat a ty budes mat iba vklad, potom by si nemusel byt konatelom. Ale na druhu stranu, mozu nastat spory napriklad pri vyplate cestovneho.

    Konatel ale nesia aj zodpovednost za cinnost firmy. A pravnu zodpovednost. Takze poznam dost firiem, ktore hladali konatela hodne dlho.

    Samozrejme existuje aj taka moznost, ze konatelom je tretia osoba.

    Mám byť aj konateľom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.