Zavrieť

Porady

Evidovaný nezamestnaný na dohodu

Dobrý deň,

takmer celý deň sa venujem čítaniu príspevkov ohľadom mzdy evidovaných nezamestnaných, ale stále nechápem, ako je to v praxi...
Výpočet podľa zákona je mi jasný, mám ho pred sebou:
65% zo ŽM = 120,37 + (odvody sa rátajú aj u dohodára ako keby z riadneho PP?) 16,01 + daň 0 (pri podpísanom vyhlásení) = 136,38 - pán Mihál označil v jednom svojom príspevku ako úhrnnú hrubú mzdu.

Ktorá z týchto súm je hrubou mzdou = vymeriavacím základom za mesiac? Lebo keď zadám ako odmenu za mesiac 136,38, predsa mi program bude rátať odvody v úplne iných čiastkach...
Koľko teda dostane ten človiečik v čistom? Som z toho hotová, asi si sedím na vedení, jednoducho to nechápem.
Ak je dohoda uzavretá v priebehu mesiaca (konkrétne od 27.7.09), rátam z toho ešte alikvotnú čiastku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sally Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je teraz s nezamestnaným evidovaným na ÚP a dohodou o vykonaní práce, koľko môže zarobiť na dohodu aby neprišiel o podporu. Minulý rok to bolo do 140 Eur, zmenilo sa niečo?
    Ďakujem
    do 30.4. po starom

    Novela zákona o službách zamestnanosti ešte nevyšla v Zbierke zákonov (neviem, či ju prezident podpísal)

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    sally Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je teraz s nezamestnaným evidovaným na ÚP a dohodou o vykonaní práce, koľko môže zarobiť na dohodu aby neprišiel o podporu. Minulý rok to bolo do 140 Eur, zmenilo sa niečo?
    Ďakujem
    zmena bude k 01 07 2013, vtedy sa mení životné minimum......

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zmena bude od 1.5.

    § 6 Zákona o službách zamestnanosti

    (2) Uchádzač o zamestnanie môže
    a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny,

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lenka, súhlasím s tebou, mne tie výpočty MPSVaR - zverejnené na ÚP tiež nesedia. Preto som 2.7.09 poslala meil na MPSVaR,aby mi uviedli spôsob výpočtu u dohodárov. Potvrdili prijatie, dúfam, že sa im nezavarila kalkulačka pri tých výpočtoch - doteraz som odpoveď nedostala ...
    Ak dostanem stanovisko, prilepím na PORADu

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    taketo niečo platí v ČR pre všetkých dohodárov a je tam dilema, či len vo vzťahu k EU alebo aj pre "domácich" dohodárov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    KEJKA Pozri príspevok
    taketo niečo platí v ČR pre všetkých dohodárov a je tam dilema, či len vo vzťahu k EU alebo aj pre "domácich" dohodárov.
    môžeš prosím "prilepiť" link z nejakej českej stránky ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nie to ma zaujíma - myslela som, že máš nejaký link na spôsob výpočtu príjmu dohodárov, evidovaných na ÚP v ČR.
    Neporozumela som tvojmu predch. príspevku...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    KEJKA Pozri príspevok
    taketo niečo platí v ČR pre všetkých dohodárov a je tam dilema, či len vo vzťahu k EU alebo aj pre "domácich" dohodárov.
    veronikasad Pozri príspevok
    môžeš prosím "prilepiť" link z nejakej českej stránky ?
    veronikasad Pozri príspevok
    nie to ma zaujíma - myslela som, že máš nejaký link na spôsob výpočtu príjmu dohodárov, evidovaných na ÚP v ČR.
    Neporozumela som tvojmu predch. príspevku...
    pre všetkých, spôsob je v tom §6, a napisala som, že je to podobné.....

    LenkaBr je offline (nepripojený) LenkaBr

    LenkaBr
    A akú výšku odmeny uvádzate v dohodách? (resp. v pracovných zmluvách)? Mne teraz ponáhľa hlavne to, keďže dohody by mali dohodári do troch dní nahlásiť na ÚP... čo im tam dám, keď sa z toho neviem vysomáriť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LenkaBr Pozri príspevok
    A akú výšku odmeny uvádzate v dohodách? (resp. v pracovných zmluvách)? Mne teraz ponáhľa hlavne to, keďže dohody by mali dohodári do troch dní nahlásiť na ÚP... čo im tam dám, keď sa z toho neviem vysomáriť?
    Napriek oznamom, ktoré visia na Úrade práce, dohodárovi, ktorý má podpísané vyhlásenie nedávam odmenu vyššiu ako 65 % životného minima. Je to súčasne hrubá aj čistá mzda.
    Naozaj so zvedavá na stanovisko a spôsob výpočtu MPSVaR.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre tých, čo majú prístup do DRAKA, tu je príklad výpočtu príjmu uchádzača o zamestnanie od p. Mihála :

    http://www.porada.sk/1102225-post39.html

    LenkaBr je offline (nepripojený) LenkaBr

    LenkaBr
    veronikasad Pozri príspevok
    Napriek oznamom, ktoré visia na Úrade práce, dohodárovi, ktorý má podpísané vyhlásenie nedávam odmenu vyššiu ako 65 % životného minima. Je to súčasne hrubá aj čistá mzda.
    Naozaj so zvedavá na stanovisko a spôsob výpočtu MPSVaR.
    Juuj... takže koľko: 120,37 alebo 136,38? ... lebo viete, chlapi su vybiti... ked poviem, ze im mozem maximalne dat cca 120 a oni budu vediet, ze im mam dat cca 136 , tak mam pruser a cista matematika v tomto bude zniet, z ich chcem obrat o viac ako 14 juriciek.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LenkaBr Pozri príspevok
    Juuj... takže koľko: 120,37 alebo 136,38? ... lebo viete, chlapi su vybiti... ked poviem, ze im mozem maximalne dat cca 120 a oni budu vediet, ze im mam dat cca 136 , tak mam pruser a cista matematika v tomto bude zniet, z ich chcem obrat o viac ako 14 juriciek.
    Na našom ÚP mi tvrdili, že uchádzač o zamestnanie - je jedno či je dohodár alebo zamestnanec na prac. zmluvu na kratší prac.čas - môže zarobiť od 1.7.2009 136,38€

    LenkaBr je offline (nepripojený) LenkaBr

    LenkaBr
    Dobrý deň,

    mám k tomuto ešte otázku:
    Môžem evidovanému nezamestnanému, ktorý u nás teda na dovp vykoná prácu, uplatniť nezdaniteľnú časť už za mesiac, v ktorého priebehu nastúpil? Alebo až v tom nasledujúcom mesiaci?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    LenkaBr Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám k tomuto ešte otázku:
    Môžem evidovanému nezamestnanému, ktorý u nás teda na dovp vykoná prácu, uplatniť nezdaniteľnú časť už za mesiac, v ktorého priebehu nastúpil? Alebo až v tom nasledujúcom mesiaci?
    A prečo až v nasledujúcom? Uplatní mu v mesiaci, v ktorom začal pracovať na dohodu, samozrejme, ak podpísal Vyhlásenie. (NČ si môže uplatniť len u jedného zamestnáv.)

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    LenkaBr Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám k tomuto ešte otázku:
    Môžem evidovanému nezamestnanému, ktorý u nás teda na dovp vykoná prácu, uplatniť nezdaniteľnú časť už za mesiac, v ktorého priebehu nastúpil? Alebo až v tom nasledujúcom mesiaci?
    Pokiaľ si ju inde neuplatňuje-môžeš ju uplatniť aj za mesiac, v priebehu ktorého začal vykonávať DOVP.

    sally je offline (nepripojený) sally

    sally
    Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je teraz s nezamestnaným evidovaným na ÚP a dohodou o vykonaní práce, koľko môže zarobiť na dohodu aby neprišiel o podporu. Minulý rok to bolo do 140 Eur, zmenilo sa niečo?
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.