Zavrieť

Porady

kreditné úroky

Prepáčte, ale som už z toho popletená, prosím opravte ma alebo navedte správne:

Keď kreditné úroky povedzme 100,-SK dám do PD ako "príjem zdanený u zdroja" tak je to príjem NEovplyvnujuci základ dane. Zároveň dan vo výške 19,-Sk zadám do PD ako "Dan z príjmu" - zrážková daň a táto suma spadne do Výdavkov NEovplyvňujuce základ dane. /podla mna je to správne/

Keď však dám Kreditné úroky ako "Iný zdaniteľný príjem" - tak to mi spadne do príjmov podliehajúce dani. /a teda mi to zvysuje základ dane, nie?/

Tak ako zdávať tie kreditné úroky, ked boli zrážkovo zdanené?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dudula Pozri príspevok
    Prepáčte, ale som už z toho popletená, prosím opravte ma alebo navedte správne:

    Keď kreditné úroky povedzme 100,-SK dám do PD ako "príjem zdanený u zdroja" tak je to príjem NEovplyvnujuci základ dane. Zároveň dan vo výške 19,-Sk zadám do PD ako "Dan z príjmu" - zrážková daň a táto suma spadne do Výdavkov NEovplyvňujuce základ dane. /podla mna je to správne/

    Keď však dám Kreditné úroky ako "Iný zdaniteľný príjem" - tak to mi spadne do príjmov podliehajúce dani. /a teda mi to zvysuje základ dane, nie?/

    Tak ako zdávať tie kreditné úroky, ked boli zrážkovo zdanené?
    Kreditný úrok je POZD. ZD z neho je VNOZD.

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Tweety Pozri príspevok
    Kreditný úrok je POZD. ZD z neho je VNOZD.
    Takže kreditný úrok účtovať ako "Iný zdaniteľný príjem", ano?

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    TatianaM Pozri príspevok
    Presne tak.
    Prepáčte, že som taká otravná, respektíve asi blbá, ale ja to musím pochopiť prečo.
    Ked tie kreditné uroky dám do príjmov ovplyvn. zákl dane, tak predsa v konečnom dôsledku ich znovu zdaním, nie? Prosím vyvedte ma z tohto labyrintu, lebo ma švihne

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    dudula Pozri príspevok
    Prepáčte, že som taká otravná, respektíve asi blbá, ale ja to musím pochopiť prečo.
    Ked tie kreditné uroky dám do príjmov ovplyvn. zákl dane, tak predsa v konečnom dôsledku ich znovu zdaním, nie? Prosím vyvedte ma z tohto labyrintu, lebo ma švihne
    Áno, zdaníš ich a zároveň si uplatníš zrazenú daň z úroku, ako preddavok na daň...

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    Anja111 Pozri príspevok
    Áno, zdaníš ich a zároveň si uplatníš zrazenú daň z úroku, ako preddavok na daň...
    Dobre, budem považovať zrážkovú daň za preddavkovú. Tým , že tie dane v Alfe účtujem ako "dan z príjmu" analytika - zrážková daň, tak kde si môžem pozrieť, že si ju uplatním ako preddavkovú daň. Až v danovom priznaní?

    veva125 je offline (nepripojený) veva125

    veva125
    Tiez tomu nerozumiem. Ak dam uroky do pen.dennika ako POZD, tak sa mi zdania. Potom tie iste uroky pridam do dan.prizn. (riadok 60), znovu sa mi zdania. Odpocitam ich vsak iba raz (lebo zrazena dan je VNZD), v riadku 98 dan.prizn. Chapem nieco zle?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    veva125 Pozri príspevok
    Tiez tomu nerozumiem. Ak dam uroky do pen.dennika ako POZD, tak sa mi zdania. Potom tie iste uroky pridam do dan.prizn. (riadok 60), znovu sa mi zdania. Odpocitam ich vsak iba raz (lebo zrazena dan je VNZD), v riadku 98 dan.prizn. Chapem nieco zle?
    O úrokoch, dosiahnutých v rámci podnikateľskej činnosti na podnikateľskom BU, sa účtuje v účtovníctve a neuvádzajú sa samostatne v DP...

    TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

    TatianaM
    veva125 Pozri príspevok
    Tiez tomu nerozumiem. Ak dam uroky do pen.dennika ako POZD, tak sa mi zdania. Potom tie iste uroky pridam do dan.prizn. (riadok 60), znovu sa mi zdania. Odpocitam ich vsak iba raz (lebo zrazena dan je VNZD), v riadku 98 dan.prizn. Chapem nieco zle?

    Na riadku 60 daň. priznania sa neuvádzajú. Takže ich budeš mať v príjmoch iba raz a to v peň.denníku ako POZD a daň z úrokov uvedieš v daň. priznaní ako preddavok na daň.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Mám klientov (živnostníkov), ktorí si príjem dávaju posielť na osobný účet. Aký je rozdiel medzi osobným a podnikateľským účtom pre účtovanie?????
    A ešte jeden extrém????? živnostník si dal posielať príjem zo živnosti na účet priateľa. Ako ich môžem zaučtovať???? Interným dokladom????? prosím o pomoc

    dudula je offline (nepripojený) dudula

    dudula
    TatianaM Pozri príspevok
    Na riadku 60 daň. priznania sa neuvádzajú. Takže ich budeš mať v príjmoch iba raz a to v peň.denníku ako POZD a daň z úrokov uvedieš v daň. priznaní ako preddavok na daň.
    Dala som si vytlacit daňove priznanie a do riadku č. 98 mi neabehla automaticky tá suma daní zrazených zrážkou. To tam manuálne dopisujete v alfe pred tlačením danoveho?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.