Zavrieť

Porady

Musia nám vrátiť finančnú zábezpeku za byt?

Dobrý deň. Dali sme si žiadosť o nájomný mestský byt. Byt sme dostali. Zložili sme finančnú zábezpeku cca 400 eur. Chceme odísť. Byt je v nepoškodenom stave a platili sme včas všetko, čo sme mali (nájomné, elektrika, voda...). Vrátia nám zábezpeku? Keď existuje, tak mi prosím poraďte konkrétny paragraf, aby som nestrácal čas s nejakou agilnou pani na úrade, ktorá by mi chcela tvrdiť, že sa zábezpeka vrátiť nemusí. Ďakujem. Ivan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tron999 1. Zmluvné strany sa dohodli na zložení peňažnej zábezpeky, ktorá slúži na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi z dôvodu nesplatenia nájomného alebo úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, z dôvodu spôsobenej škody na byte alebo jeho zariadení alebo v súvislosti s inými pohľadávkami súvisiacimi s užívaním bytu.

    2. Peňažná zábezpeka je dohodnutá vo výške 388,92 EUR a zo strany nájomcu bola zložená pred uzavretím tejto zmluvy. Na základe písomnej výzvy prenajímateľa je nájomca povinný v lehote jedného mesiaca odo dňa jej doručenia doplniť peňažnú zábezpeku do pôvodne dohodnutej výšky, ak prenajímateľ preukázateľne použije peňažnú zábezpeku alebo jej časť na úhradu svojich splatných pohľadávok voči nájomcovi s bodom 1.

    3. Po skončení nájomného pomeru je prenajímateľ povinný vrátiť nájomcovi nevyčerpanú časť peňažnej zábezpeky najneskôr v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď nájomca vypratal byt a vysporiadal s prenajímateľom nároky súvisiace s nájomným pomerom.

    Z toho mi vychádza, že nám vrátia plnú sumu.
    alaya1 ak z nej nic nepouzili, ako sa pise vratia do mesiaca.
    tron999 Áno, tiež som to tak pochopil. Ale jeden nikdy nevie. Hlavne nie na Slovensku.
    fortunka Tak a na co sa teraz pytas, ked to tam je jasne napisane? Samozrejme, ze ti ju vratia a nemusis vobec diskutovat o tom. Ak nemate dlhy a to nemate...
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Prestuduj si zmluvu najma informaciu o dlzke najmu a vypovednej dobe.
    ak vypovedate najom podla zmluvy a odovzdate byt v stave podla zmluvy, zabezpeku vam vratia.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Ja by som doporučoval, aby ste išli na úrad s dokladmi o platbách za nájomné a energie - elektrina a plyn za jednotlivé mesiace a tak dokladovali vrátenie finančnej zábezpeky. Tak nebudete strácať zbytočne čas.
    tron999 To je dobrý nápad a ja by som to rovno poslal doručene, nech sa to "nestratí".

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Pokiaľ ide o mestský nájomný byt, a nebolo z finančnej zábezpeky čerpané z dôvodu neplatenia, bude finančná zábezpeka vrátená v plnej výške podľa zmluvy !!!
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tron999 Tak to je dobrá správa. Uvidíme, aká bude prax, nakoľko toto bude moja prvá skúsenosť s podobnými vecami.
    panamaus To bude fungovať
    Prehadzoval som úver BD zo starého správcu na seba
    vinkulovaná suma (to je detto ako tvoja zábezpeka) bola u starého správcu veriteľom odvinkulovaná / starým správcom poslaná na nový účet BD / tam znovu veriteľom zavinkulovaná
    fortunka Nemusis stresovat a vymyslat si tu nudzove scenare, nic sa nestane a zabezpeku vam vratia... je to uplne bezna vec.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    a povedz jeden dôvod, prečo by nemali/nemuseli? Prečo máš o tom pochybnosti? Že jediná istota sú dane a smrť? V zmluve to máš uvedené, tak pokoj.
    Dobrá otázka by bola, KEDY ti ju vrátia. Píše sa tam o "vysporiadaní nárokov súvisiacich s nájomným pomerom". To môže byť po zaslaní vyúčtovania za energie, teda cca v polovici budúceho roka.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tron999 Asi tak - dane a smrť. Je to proste obyčajná skepsa z toho, ako to u nás funguje.
    panamaus Ale veď sa dá dohodnúť napr.
    - ceny energií v takej jednotkovej cene ako bola predošlý rok
    - spotreba podľa meračov
    a dá vysporiadať za pár týždňov
    jslancik to by sa dalo (možno) dohodnúť so súkromným prenajímateľom, nie "mestom".
    fortunka U nas sa to riesilo hned, zabezpeka sa vratila.. a vyuctovanie za energie prislo az potom a to som vyplatila. Vobec ziadny problem nebol...
    jslancik a keby si nechcela vyplatiť? keby si si povedala, že to bolo inak, alebo hľadala výhovorky? Je pochopiteľné, že sa prenajímatelia "poisťujú". Dokonca aj v zmluve to majú. Stačí, že sa nájde jeden problémový, ktorý nechce vyplatiť, a hneď je systémové riešenie...
    fortunka ked som nechcela vyplatit, elbo zhodou nahod som reklamovala toto vyuctovanie, hned som mala doma papier od exekutora. A to myslim, fakt ze hned... nie ako u inych institucii, ze cakaju rok-dva-sto... Je tam napisane v zmluve, ze do mesiaca to vratia, tak neviem.. nestresovala by som. My sme mali zabezpeku 3000EUR a ani ma nenapadlo robit taketo stresy.
    panamaus šag ked máš tú špéci tlačiarnyčku tak 3000 je : malina
    fortunka nemam, my sme si na zabezpeku museli pozicat v tej dobe neviem ako by mi asi vypapierovai, ze za nieco mi stihali zabezpeku a nedaju mi ju spat... to by ma zaujimalo aj v tomto pripade. Byt pridu obhliadnut a prevezmu ho bez vyhrad, ak nie odstranit si vadu mozete. Pri preberani sa odpisuju aj merace. Elektrina nic, ta sa neriesi s mestom. Najomne je uhradene, v najme su aj energie, cize sa caka na zuctovanie a to sa robi v urcitom termine ale nebude sa urcite na to cakat, cize nebude na co stiahnut. Nie je za co stiahnut, nie je preco stresovat
      zbaliť

    Musia nám vrátiť finančnú zábezpeku za byt?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.